This used to be a forum full of little and stupid girls.
Now it is kinda serious because they have grown up.
You're welcome to join in though. Have fun ^^

{ℛᴘɢ﹢Cʀɪɴᴜs} Tʀᴜsᴛ Issᴜᴇs Oғ ᴀ Lᴏᴠᴇᴛʀᴀᴘ

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

{ℛᴘɢ﹢Cʀɪɴᴜs} Tʀᴜsᴛ Issᴜᴇs Oғ ᴀ Lᴏᴠᴇᴛʀᴀᴘ

Mesaj Scris de Hippient la data de Mar Aug 08, 2017 7:05 pm

Also, rpg-ul este bazat după cele întâmplate în S(erviciul de) E(liminare) V(aruga), desfășurat pe regletabilul forum al site-ului Sweet Flirt.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
-Japan, 2017

De mulți ani întreaga lume se află într-o alertă continuă, specifică unui univers distopic.
Rasa umană este nevoită să lupte împotriva unei rase inumane de monștri, care amenință atât civilizația, cât și ordinea pacifistă între state.
Astfel, s-a înființat Serviciul de Eliminare, prezent în fiecare țară democrată - în fiecare metropolă importantă, acesta existând doar pentru a apăra populația prin diverse misiuni de lichidare a așa-zișilor mutanți denumiți drept "varuga".
Odată intrat în Serviciul de Eliminare, îți asumi propriile riscuri și propria viață, habitând într-un zepelin și acceptând ordinile celor aflați în funcții superioare.
Lupți pentru ceea ce îți este dat - folosindu-ți atât curajul și experiența, cât și puterea primită sub forma unei brățări, dăruită ție atunci când ai intrat în acest serviciu de exterminare internațional.
Fiecare moarte își are rostul, precum și fiecare sacrificiu.
Iar când în unitatea de eliminare din Tokyo conducătorul este demis din funcție pentru că n-a respectat anumite cerințe sacrale, un nou lider e pregătit să-i ia locul.
Dar, în mod evident, nemaifiind de această dată un bărbat.

Every boyfriend is the one until otherwise proven

The good are never easy, the easy never good

Havana Phyllis. Un nume străin printre străini și străine.
Necunoscută, tăcută, deținătoarea unei funcții importante în cadrul Serviciului.
Este astfel trimisă să examineze mai mulți membrii ai unității din Tokyo pentru a le testa atât abilitățile fizice, cât și cele mintale și pentru a le reactualiza puterile.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
And loving never happens like you think it really should
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
Considerată inexpresivă atât facial, cât și emoțional. O posibilă asexuală și aromantică. O stană de piatră umană care e menită doar să decidă și să ucidă.
Nu-și pierde atât de repede cumpătul și știe cum să-și păstreze de asemenea emoțiile în frâu.
Dar reușește să se mențină intactă datorită cafelei, iar de asemenea, deși nu își arată afecțiunea, poartă o iubire secretă față de animale, în special pentru pisici.
Nu se știe exact cum a ajuns în Serviciu, dar viața ei anterioară reprezintă un secret sacru pentru ea.

Deception and perfection are wonderful traits
Însă, în timpul examinării, răbdarea și calmul ei sunt puse la încercare, dar nu de către unul dintre membrii unității pe care trebuie să-i examineze.
Ci de către unul dintre rudele unui membru - un bărbat aflat în 'vizită', dar care n-a anunțat autoritățile Serviciului, iar asta ar fi putut isca consecințe.
Dar ceea ce o frapează cel mai tare la acest individ nu este nesimțirea sau peversitatea de care dovadă - ci ambiguitatea care se iscă în jurul lui, urmată de motivul venirii lui în zepelin.
Iar când ea i-a acceptat hotărât o anumită provocare și a înfăptuit-o - ceva l-a frapat pe el de data aceasta. Sau dinainte de întâmplarea asta?
Și, fiind nevoită să-și ia tălpășița, nu se cruță să o lase baltă pe Havana, dăruindu-i un sărut furat și dispărând din zepelin într-un mod misterios (oare?).

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
One will breed love, the other hate
havana's tracks:

angelo's tracks:

Absolutely lost in the world

But it's too hard to figure it out

Decedat într-un accident misterios. Desprins de trecutul întunecat și familia care a încetat să-l mai caute sau să-i dea de urmă.
Angelo Veile. Descendent al unei familii formate dintr-un italian și o japoneză, fratele mai mare al lui Lucas Veile.
Mereu fugar, mereu misterios, mereu liber pentru a-ți toci puțin nervii și moralul.
Astfel ajunge în zepelin - doar pentru a discuta cu propriul său frate, neputând comunica altfel decât față în față, căci încă este căutat de persoanele care l-au determinat să-și însceneze moartea.

I'm completely lost and i worry
Un classy fuckboy, căruia îi face plăcere să provoace și poate să și fie provocat.
Probabil mai multă lume presupune că are fetișuri pentru funduri. Probabil e.. adevărat?
Unul dintre viciile sale îl reprezintă țigările - pe care le fumează doar pentru un motiv plauzibil și important.
Și probabil din această cauză Havanei i-a captat atenția (nu din cauza remărcii sau a prezenței lui, ci...) sau pentru că doar era considerat un intrus și trebuia să scape de el.
Dar nici el nu s-a lăsat mai prejos și în niciun caz dominat sau influențat de ceea ce i se spunea.

That it's too late to find my way out
" Schimb de experiențe"
Întâlnirea lor a fost de scurtă durată, dar el tot a vrut să-i lase o amintire care o să bântuie o lungă perioadă după aceea.
Nu i-a promis că se va întoarce, dar nici ea nu i-a cerut, fiindcă doar vrea să uite și să nu se lase distrată de nimic altceva.
Trecuturile lor întunecate și enigmatice s-au împletit deja, iar curiozitatea poate trece de anumite nivele ale bunului simț.
Sau probabil curiozitatea e doar un pseudo-motiv pentru dorință și lămurire sufletească și emoțională.

ÎNTREBARE COMUNĂ:
Oare ce poate urma după toate acestea?

Ultima editare efectuata de catre Hippient in Vin Aug 18, 2017 7:10 pm, editata de 1 ori

Hippient
Moderator
Moderator

feminin
Mesaje Mesaje : 136
Reputație Reputație : 37
Varsta Varsta : 19
Localizare Localizare : district 12
Status : look around. choose your own ground.
Joburi/Distractii : sleep well, be zen

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: {ℛᴘɢ﹢Cʀɪɴᴜs} Tʀᴜsᴛ Issᴜᴇs Oғ ᴀ Lᴏᴠᴇᴛʀᴀᴘ

Mesaj Scris de MadHex la data de Mar Aug 08, 2017 9:57 pm

•••••••••••••••••••••••••※⊙◎•◇ᗩᑎGᕮᒪO◇•◎⊙※•••••••••••••••••••••••••                                                
♣ˑˑˑᴴᵉ ᵈᵒᵉˢᶰ'ᵗ ᵏᶰᵒʷ ʰᵒʷ ᵗᵒ ˡᵒᵛᵉˑˑˑŚ…ᴳᵒ ᵗᵒ ˢˡᵉᵉᵖ˒ ʰᵉ'ˢ ᶰᵒᵗ ᵗʰᶤᶰᵏᶤᶰᵍ ᵃᵇᵒᵘᵗ ʸᵒᵘˑˑˑŚ…ᴱᶤᵗʰᵉʳ ᶜᵒᵐᵉ ᶜˡᵒˢᵉʳ ᵒʳ ˢᵗᵃʸ ᵃʷᵃʸ˒ ʰᵃᵛᶤᶰᵍ ʸᵒᵘ ᶤᶰ ᵇᵉᵗʷᵉᵉᶰ ᶤˢ ᵛᵉʳʸ ᵉˣʰᵃᵘˢᵗᶤᶰᵍˑˑˑŚ…♣↭↭↭↭↭↭↭↭
•✘••••↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭
↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭↭••••✘•※

Mă dau bătut!  Concentrarea mea e zero și refuză să funcționeze când este vorba de jocuri cretine. După cum mă așteptam, turnulețul se prăbușește sub privirea exasperată a lui Figo fără ca măcar să-l ating bine. Să-i pună o perucă blondă, un fund acceptabil și probabil o să am grijă să o ating delicat. Să-l ating. Turnul.
- E a șasea oară când îl dărâmi din prima, se arată revoltat, desfăcând sticla de mai devreme.
Nu l-am obligat eu să jucăm și nu m-am arătat eu entuziasmat până peste cap de un joc pentru copii. Deci nu înțeleg de ce tot el e ăla deranjat când eu ar trebui să fiu cel care protestează.
Dar nu te poți contrazice la nesfârșit cu cineva care nu are altceva mai bun de făcut întreaga eternitate. Ca el, cel mai bun exemplu.
- Zic să nu mai jucăm, nici nu propun bine că mă ridic plictisit cu destinația oricare numai să scap de el. Dar nu pot. Pentru că e Figaro, persoana cu nevoia cea mai uriașă de atenție și care o caută oriunde și la ficare persoană de prin preajmă.
- Vreau să îți arăt ceva. Dar e la mine, deci hai la mine.
- Nu merg la tine.
- Ba mergi.  
- Nu.
- O să plâng …
- Hai la tine, m-am lăsat convins doar pentru faptul că nu am hârtie să-i dau cât se smiorcăie din nimicuri. Și poate că ceea ce o să-mi arate, va alunga cumva monotonia. Și plictiseala.
Iar acel ceva s-a dovedit o cameră bine ascunsă într-o gaură din perete care îi supraveghea vecinul. Mi-e milă de săraca persoană, dar nu mă plâng atâta timp cât nu sunt eu. Sper.
-Și el nu vede?  m-am interesat.
- Nu ar trebui. Este fix cât să acopere gaura în totalitate, iar gemulețul culoarea pereților. Deci sper să nu, explica cu zâmbetul până la urechi și cred că a fost momentul în care m-am simțit cu adevărat neputincios. Chiar nu am posibilitatea să-l opresc, dar parcă nici nu vreau. Și îi mulțumesc că a explicat pe înțelesul meu de data asta.
- Este conectată la telefonul meu și lucrez și la restul...
- Nu mă implica în rahaturile tale, l-am întrerupt serios. Pentru că data trecută când a făcut-o a trebuit să plecăm pe neașteptate din singurul loc în care chiar îmi plăcea să stau. Cu cât știi mai puțin cu atât ești mai nevinovat. Simplu.

- sanity is suicidecrazy are the legends

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
MadHex
New
New

feminin
Mesaje Mesaje : 26
Reputație Reputație : 18
Varsta Varsta : 18
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Mar Aug 15, 2017 8:46 pm

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Îi pierdusem deja din vedere pe ceilalți membrii atunci când am ajuns pe acoperișul clădirii și m-am uitat scurt peste umăr pentru a verifica dacă își vedeau de treaba lor. Și, întocmai cum mă așteptam, asta și făceau, în ciuda faptului că țâșnisem ca o rachetă din mijlocul lor. Dar probabil atacul care a început îi alarmase, mai mult decât așa-zisă fugă a lui Lucas. Puteam percepe ușor un bâzâit agasant ce părea să se învârtă în interiorul clădirii, însă nu puteam face în asemenea fel încât să-mi fac o intrare dramatică și sinucigașă. În plus, fiind pe un oarecare teren plat și sigur, mi-am putut îndepărta ușor pelerină de pe cap, dezvelindu-mi chipul pentru a scruta mai bine împrejurimile.
Vântul îmi biciuia încetișor pomeții în timp ce mă încruntam înspre valul de lumini ce se iveau din ferestrele depozitului, iar pentru încă o secundă am fost tentată să plonjez pur și simplu într-acolo, executând un șurub în aer în timp ce-mi scoteam biciul de sub pelerină și plesneam aerul și probabil și câteva capete seci și mizerabile. Încercam însă să-mi elaborez un plan mai satisfăcător în minte, pentru că nu avusesem timpul necesar sau atenția ca să mă gândesc cu exactitate ce trebuia să fac mai exact pentru a-i prinde pe nemernici.
Să nu mai spun că trebuia cercetat terenul mai întâi, iar mai apoi să atac prin surprindere. Însă nu știam cum puteam face asta fără să atrag atenția. Un geam spart sau o simplă furișare prin intermediul parterului... Nu există niciun spațiu prin care să mă infiltrez precum un spion profesionist, chiar dacă nu puteam face asta cu excelență. Iar furișatul pe pământ îmi era una dintre slăbiciuni, pentru că puteam să afirm că destui de mulți paznici se puteau afla la sol, mai înarmați și mai zvelți decât mine.
Însă nu mi-aș fi putut da seama că aveau paznici și pe acoperiș. Trebuia însă să speculez posibilul și imposibilul.
Astfel încât m-am trezit cu câțiva inși în fața mea, cu rânjete întipărite pe față. Nu m-am sfiit din a-mi trage gluga pelerinei înapoi peste cap, în timp ce mâna mi se afla deja la cingătoarea interioară de care era prins biciul. Unele lucruri rămân însă la fel de familiare precum mâncărimea din vârful degetelor în momentul în care am atins tăișul armei.
Trebuia să fi fost pe fază, hiperlucidă și pregătită. Și pentru incompetența mea am primit o lovitură fix în bazin, asta atunci când îmi pregăteam biciul. Jucau murdar. Dar măcar prin acest gest mi-au dovedit că mă credeau masculină, pentru că, la urma urmei, acolo se dovedea a fi punctul sensibil al unui bărbat. Însă eu puteam alunga mult mai rapid înțepăturile dureroase, pentru că în momentul următor, unul dintre pumni mi-a vâjâit prin aer.
Și am putut simți lipsa tocurilor ce-mi înfingeau familiar și plăcut călcâiele atunci când îmi căutam propriul echilibru.

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MadHex la data de Mier Aug 16, 2017 12:41 am

♣ˑˑˑᴴᵉ ᵈᵒᵉˢᶰ'ᵗ ᵏᶰᵒʷ ʰᵒʷ ᵗᵒ ˡᵒᵛᵉˑˑˑŚ…ᴳᵒ ᵗᵒ ˢˡᵉᵉᵖ˒ ʰᵉ'ˢ ᶰᵒᵗ ᵗʰᶤᶰᵏᶤᶰᵍ ᵃᵇᵒᵘᵗ ʸᵒᵘˑˑˑŚ…ᴱᶤᵗʰᵉʳ ᶜᵒᵐᵉ ᶜˡᵒˢᵉʳ ᵒʳ ˢᵗᵃʸ ᵃʷᵃʸ˒ ʰᵃᵛᶤᶰᵍ ʸᵒᵘ ᶤᶰ ᵇᵉᵗʷᵉᵉᶰ ᶤˢ ᵛᵉʳʸ ᵉˣʰᵃᵘˢᵗᶤᶰᵍˑˑˑŚ…♣↭↭↭↭↭↭↭↭

-Stai! Ține acolo! Nu te mai mișca!
- Mă doare și îmi bagi degetul în ochi. Normal că mă mișc, îi explic cât mă chinui să-mi țin calmul să nu se scurgă ca sângele de pe fruntea mea. Că am frate idiot cu glume proaste.
M-am ridicat de pe marginea patului, îndepărtându-i mâinile de pe fața mea și părăsind camera pentru a căuta infirmeria. Trebuie să fie așa ceva pe aici, nu?
Sunt conștient că nu am fost lăsat singur, dar acum nu vreau să-i vorbesc și să-i las de înțeles că l-am iertat. Mi-a aruncat o sticlă în cap, nici nu știu dacă să-i mai vorbesc următorii douăzeci de ani.
- Nu am vrut, se scuză, iar eu continui să merg și să-l ignor. Nu trebuia să mă provoci, totuși.
Mi-am abținut orice gest care să trădeze faptul că îl ascult și am încercat să nu mă mai gândesc la rana ce începe să-mi pulseze dureros de deasupra sprâncenei stângi. Trebuie să aștept să mă doară, acum după ce m-am dezmeticit. Nu cred că nu ai cum să nu fii luat prin surprindere de o sticlă, aproape plină, ce-ți plonjează în față.
Am intrat în încăperea ce o căutam, cu spatele la el și cu privire după câteva bandaje și ceva cu care să dezinfectez.
A fost prostie și din partea mea, continuând să-l contrazic mai devreme, știind că reacțiile pe care le are nu-s tocmai în regulă și că el ca persoană este destul de... instabilă emoțional. Să zicem.
Și nu înțeleg de ce mai cară nenorocitul ăla de obiect și îl mai și fixează cu privirea de parcă el ar fi vinovat, de parcă a zburat singur. Nu trebuie să fiu vreun geniu să-mi dau seama că după postura posacă și după cum îi tremură mâinile se simte vinovat, dar știe că dacă și-ar cere scuze mai rău m-ar enerva. Nu mi-ar repara fruntea.
- Ajută-mă cu astea, flutur pansamentele prin fața lui ca să-i atrag atenția.
Se grăbește să le ia din mana mea, plasându-mi vodca. Pentru un moment chiar am regretat că i-am cerut ajutorul. Apoi când clipele de durere s-au prelungit, mi-am dat seama că mai rău îmi face și am regretat mai multe momente.
Mi-am mușcat limba cât el s-a chinuit să facă un nod, din câte am înțeles, pe la spate. Cu toate că nu știu de ce pentru o mică rană a trebuit să-mi bandajeze întreg capul, am fost nevoit să-l fac să se simtă "împănat", după cum mi-a cerut, altfel nu cred că aș mai fi scăpat de el.
- Mi-ai acoperit și ochiul.
- Știu. Arăți... Arr!

MadHex
New
New

feminin
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Vin Aug 18, 2017 9:55 pm

Patru lovituri plasate în câte o laterală. Stânga, dreapta, dreapta sus, stânga jos. Încercam cu mișcări iuți și calculate să dezarmez câte un individ, aruncându-i fiecăruia câte o lovitură și încercând totodată să-i asimilez următoarea mișcare. De câteva ori am perceput gloanțele vâjâindu-mi în dreptul urechilor sau aproape ciuruindu-mi pielea - care continua să vibreze din cauza șocului și a vitezei, indiferent cât de rapid mă mișcam la rândul meu, în timp ce săgetam, ocheam și loveam.
În timp ce plasam câte o lovitură fiecăruia, am observat un anumit lucru - numărul așa-zișilor paznici care vegheau depozitul.
Erau aproximativ opt la număr, iar pentru o secundă am jubilat în minte. Echivalentul a doi varuga de o mărime și înălțime considerabilă.
Pelerina era să-mi cadă de pe umeri de câteva ori în timp ce mă învârteam în aer sau săream, însă am continuat să o mențin lipită de corpul meu, pentru că era posibil ca ei, odată cu demascarea mea, să acționeze diferit și să-mi subjuge planul. Totul era absolut imprevizibil.
Alte lovituri corp la corp, în timp ce indivizii încercau să folosească de fiecare dată țeava armelor pentru a-mi snopi câte un membru, dar le-o plesneam îndărăt în timp ce observam cum o ridică amenințător. Însă, în timp ce m-am oprit pentru a-mi trage suflarea, am observat că loviturile mele nu prea dădeau rezultate. Mi-am flexat toți mușchii. 
Se ridicau în picioare, se scuturau și se îndreptau înspre mine în același ritm.
Iar eu mă aflam fix la colțul clădirii, însă deși puteam să zbor, existau multe șanse să mă urmărească sau chiar să-i pierd eu pe ei și totul să fi fost în van.
Cu un ultim gând, mi-am lipit o palmă pe coapsa ce-mi fierbea pe sub pelerină și am apucat mânerul biciului. Într-o secundă tăișul circular al acestuia tăia deja nemilos aerul și chiar și una dintre expirațiile mele.

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MadHex la data de Joi Aug 31, 2017 12:51 am

Am privit cu sprânceana ─ aia intactă, evident ─ câteva titluri ale cărților după care m-am aplecat. Aș putea să spun că, în ciuda altora, eu țintesc jos, dar mi-am promis că mă las de glume. Renunțasem la prezența lui Figaro și la bandajul grosolan și m-am rezumat la singurătate și vreo doi plasturi. Nu mă interesează mai deloc ce face și unde, nu mă interesează nici măcar ce o să fac eu în următoarele clipe, pentru că apăsarea persistentă și inexplicabilă de la nivelul tâmplelor nu-mi dă șansa să mă și gândesc la viitor. Oricât de apropiat ar fi și ăla.
Mi-am pierdut ceasul, singura conexiune cu exteriorul, dar cumva îl găsesc eu. Deține mai multe informații decât memoria mea e în stare să rețină, deci este necesar să îl găsesc.
Dar mai târziu.
Cartea cu care îmi pierd timpul mă face să mă întreb ce e aia o coleopteră și dacă se mănâncă.
Mă surprind. Pe zi ce trece mă surprinde faptul că în unele situații sunt chiar prost, dar mă și bucur că măcar am ajuns să-mi permit astfel de momente.
Întorc o filă...
Și o alta.
Cum reușesc unii să se taie în așa ceva?
Sau, cât de ghinionist să fii să te tai în așa ceva?
Încep să cred că singurătatea aduce cu ea gânduri, iar eu nu știu să înot. Dacă mi-aș face o bărcuță dintr-o foaie, cred că "aș suporta consecințele" Havanei.
Hmmm. Sunt tentat și curios.

MadHex
New
New

feminin
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Lun Oct 30, 2017 10:10 pm

Dar nu acționasem îndeajuns de prompt și rapid încât să fiu atentă și la lovitura ce avea să mă secere din spate, tăindu-mi totodată picioarele. În timp ce respirația sacadată mi se întrerupse preț de o secundă, în care am ochit cu ochi goi pământul abrupt care se aflase odată sub tălpile mele, m-am răsucit cu un aer ușor panicat în aer și am aterizat pe unul dintre genunchi.
Un alt val de lovituri urmă mai apoi, iar eu n-am reușit decât să mă chircesc ușor, ghemuindu-mă și încercând să-mi acopăr încheieturile și fața (pentru că mă puteau nimeri în ochi și atunci totul ar fi fost în van). Brusc mă întrebam dacă-și dăduseră seama de identitatea mea, dar probabil aveam gluga pelerinei îndepărtată. Nu aveam cum să știu sigur. Și de ce? Pentru că amorțisem de la atâtea lovituri, iar mandibula nu mi-o mai simțeam pe măsură - din cauza faptului că mi-o încleștasem destul de tare și scrâșnisem aprig din dinți.
Eram curioasă să văd cât timp aveau să reziste.
Pentru că eu aveam să rezist. Mai ales că nu prea apucasem să execut în stânga și-n dreapta cu tăișul biciului meu.
Dar n-am mai apucat să aflu de cât eram în stare, pentru că amorțeala se transformă în stare de inconștiență, iar atunci când m-am trezit, încheieturile pe care încercasem să le protejez cu vehemență îmi erau legate cu o funie destul de aspră, iar gura-mi era încătușată astfel încât să nu pot scânci măcar.
Mă prinseseră, iar eu nu puteam face nimic altceva decât să mă blestem în minte pentru momentul de vulnerabilitate de care dădusem dovadă atunci când crezusem că mă aflasem pe culmile gloriei și a victoriei. Fusesem arogantă. Și acum aveam să plătesc pe măsură.
De altfel, totuși, aveam ochii descoperiți și puteam băga de seamă că mă aflam în interior. Măcar atât. Și că o parte semnificativă din ceea ce avea să reprezinte întreaga armată (cel puțin așa cred că era) mă priveau din fel și fel de unghere întunecate. Probabil examinându-mă. Sau judecându-mă. Sau întrebându-se cum aveau să mă tortureze ca să smulgă informații de la mine.
Am abordat o privire extrem de superioară, privindu-i cu bărbia ridicată printre șuvițele-mi răvășite pe frunte. Dar, de fapt și de drept, într-un interior adânc mie, înghițeam amarnic în sec.

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MadHex la data de Mar Oct 31, 2017 7:16 pm

Privirea mi-a mai ezitat câteva clipe asupra ceasului din colțul televizorului. Nu, pe al meu nu l-am găsit încă, dar nici nu m-am obosit să-l caut. Fiind nevoit să mă tot mut dintr-un loc în altul în ultima perioadă de timp, nu am mai dat importanță faptului că mă acomodez greu. Până la urmă nu asta e important. Ceea ce contează, ca de fiecare dată, este să fiu pregătit să renunț la tot și să o iau mereu de la capăt.
Deci pot să spun că puține îmi sunt momentele în care sunt cu adevărat singur și am timp să meditez. Sau să analizez. Să fim doar eu și mintea mea.
Echipajul navei încă nu s-a întors și nici nu știu când o s-o facă având în vedere că habar nu am cât timp le ia o misiune. Ore, zile, săptămâni...
Dar pot să admit că a fost o prostie din partea lor să ne lase nesupravegheați, însă nu mă plâng de puțina libertate primită.
Și presupun că nici Figaro odată ce nu l-am mai văzut de ceva vreme. Încă un aspect bun al situației.
Și mă grăbesc să trag concluzii din câte observ, pentru că nici n-am terminat cu gândul despre el și a și intrat pe ușă, mai puțin energic decât inițial și chiar serios. Când e el serios?
─ Ai fost să-i vezi.
Din păcate n-a fost o întrebare, dar tot pot să mă apăr și să neg. Cu toate astea, nu văd cu ce motiv s-o fac și la ce m-ar ajuta. Informația îi e oricum pe jumătate greșită.
─ Sună de parcă i-aș fi vizitat. Nu. N-am fost să-i văd. M-am întâlnit doar cu el.
Și prin asta sper că a înțeles.
─ Ești prost, se aruncă în pat cu chestiuța lui în brațe. Arată ca un laptop în miniatură, dar probabil e ceva mai mult, odată ce nu mă lasă să-l ating cam niciodată. Dacă el e aici este și ea. Eu nu vreau să mă întorc, credeam că îți este clar.
Am încuviințat, distras. Îmi este. Având în vedere că a fost cel mai ghinionist și a copilărit lângă ei. Nici nu știu dacă am folosit termenul corect. Oricum, nu este atât de greu să îți dai seama în ce a constat ghinionul lui dacă ții cont de aspectul șters, remarcat cel mai mult prin lipsa de pigment ușor observabil dacă-i privești irișii și mai observabil de cum îi zărești părul. Spre deosebire de mine și Lucas ochii nu mai au aceeași culoare de albastru, cumva mă duc cu gândul la cenușiu sau gri. Aproape de nuanța părului.
Și dacă stai să îi analizezi și comportamentul, episoadele ușor nevrotice în care probabil nu are control mai deloc ─ ca cel cu sticla de mai devreme─, n-ai cum să nu te gândești că ceva nu-i ok la el.
Deci da. Înțeleg de ce îi este teamă și de ce refuză să și audă de ei.
─ Nu am vorbit despre tine, ești cam narcisist. Și nici n-am stat prea mult cu el. La cât de tare se grăbea, probabil avea planuri pentru azi.
Spre deosebire de mama, de la care nu poți scoate chiar nimic, consoarta îi este mai slabă de înger și poate fi manipulată mai ușor. Probabil de aia proiectele mai mari sunt ascunse de el sau pur și simplu nu dorește să se implice. Dar sunt destul de sigur că totuși pentru azi avea ceva în agendă. Pe lângă întâlnirea cu mine de mai târziu. Sunt o persoană insistentă când vreau ceva, se pare.

MadHex
New
New

feminin
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Mar Oct 31, 2017 11:06 pm

Și acum - ce?
Gura îmi era sigiliată și brațele strânse precum copitele unui primat - la spate. Nu puteam să mă plâng de durere și nici n-ar fi încăput discuția despre așa ceva. Dar, cu toate acestea, nici nu-mi convenea faptul că eram înconjurate de niște persoane necunoscute care puteau să-mi faca rău fără ca eu măcar să am șansa să mă apăr sau să contraatac. 
Îi credeam în stare de așa ceva.
Așa că am ales să nu mă mai mișc și să-mi calmez respirația, să o fac neauzită, în timp ce-mi propteam pleoapele unele de altele.
De ce-mi lăsaseră ochii neacoperiți? Voiau să văd. Dar de ce să văd? CE să văd, mai exact?
Inspiră, expiră, ușor, profund. Liniștește-te. Calm. N-o să se lase pace fără război.
A trecut ceva timp de când mă țineam de firul acela ce mă conecta într-o oarecare măsură la suprafață. Aveam mintea molatecă, dar corpul încă îmi era flexat și crispat. Probabil tocmai de aceea m-am cutremurat când am auzit vocea aceea gravă pe fundal, intensificându-se, de parcă se apropia din ce în ce mai mult de corpul meu inert de pe podea.
Dacă ar fi fost să ucidă ceva, n-ar fi fost liniștea restabilită din mine, ci mai degrabă ecoul. Și mâhnirea.
- Deschide-ți ochii.
Și fix când am făcut-o, mi-am căscat și sprâncenele. Se gândiseră bine când îmi răsuciseră limba-n căluș.

- MAREIKE -

Monotonia era prea mult pentru mine în laborator, tocmai de aceea am ieșit în explorare. Rebecka dormea ca moartă și bombănea vrute și nevrute. Era prea obosită și n-o puteam învinui de asta, dar...
Cuprinzându-mi antebrațele reci cu moalele palmelor, am dedus brusc un lucru destul de amar. Mă simțeam singură.
Tocmai de aceea ieșisem deodată din laborator și... nu știu mai exact ce făceam sau ce puteam face. La urma urmei, era doar un pretext.
Voiam să-l găsesc pe Lucas, de fapt și de drept, dar nu eram sigură dacă era în regulă să verific mai întâi în camera fraților săi... Poate era acolo.
De aceea, fix când m-am proptit în fața unei uși și am tras aer adânc din piept, ridicându-mi ușor opozantul încovoiat ca să bat la ușă, am auzit voci dinauntru și m-am oprit brusc. Asta m-a nedumerit și mai mult și m-am oprit de-a binelea pentru câteva clipe lungi. Nu distingeam ce spuneau, deci mi-am lipit din scurt una dintre urechi de ușă.
Speram doar să înțeleg mai bine... Da' de unde, că vorbeau codificat, ai dracu'.

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MadHex la data de Mier Noi 01, 2017 8:04 pm

─ Au găsit un fel de formulă prin care să-i facă raționali din câte am înțeles, dar n-au testat-o. Ceea ce mi se pare o prostie. Atacurile lor chiar n-o să mai fie controlate. Și pariez cã se vor întoarce împotriva lor. Doar gâdește-te cât de mult vor amplifica haosul.
Figaro nici nu și-a ridicat privirea spre mine cât eu am vorbit și am avut impresia că o fac degeaba și că doar eu mă ascult. Încă pare concentrat asupra ecranului ce-i oferă chipului o culoare ciudată de albastru, ceea ce e puțin amuzant.
─ Vrei să caut un buncăr de închiriat în capătul celălalt al lumii?
M-am încruntat, cât am dat dezaprobator din cap. Fruntea încă mă doare și tot el este de vină și pentru asta.
─ Vreau să găsești o soluție ca să -... ideea mi-a rămas în aer. M-am trezit cu o pernă în față și apoi cu câteva gesturi spre ecranul chestiuței lui inteligente. Imaginea este puțin neclară și dintr-un unghi ciudat, dar pot să văd o siluetă în fața unei uși.
─ Ce e asta? m-am interesat și am primit în schimb o altă privire de "ești prost". Nu înțeleg ce îl deranjează așa tare azi.
Mi-a făcut semn spre ușa camerei și am înțeles de fapt care este problema. Mai mult sau mai puțin. O să mă plâng mai târziu de indiscreția personalului.
I-am făcut semn să vorbească în continuare, timp în care am coborât din pat și m-am dus să întâmpin musafirul nepoftit. Ar fi nepoliticos din partea mea să nu îl salut, așa că am deschis ușa și m-am sprijinit zâmbitor în pragul ei. Chiar la fix, pentru că n-am înțeles de ce Figaro a ales să bată câmpii despre manguste.
─ Dorești ceva? nu pot să nu mă gândesc că părea mai înaltă și pe lângă faptul că mă deranjează prezența ei, mai e și brunetă. Ba chiar îmi pare cunoscută și încerc să îmi amintesc în ce context am mai văzut-o. Hmm. De ce presimt că n-o să ne înțelegem prea civilizat?

MadHex
New
New

feminin
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Sam Ian 06, 2018 3:04 am

- HAVANA -

Toată lumea îi știa înfățișarea. Mai mult sau mai puțin. Însă numele i-a rămas necunoscut, până și în dosare, și tocmai de aceea era poreclit drept 'faurul pământului' sau chiar 'primul varuga' sau în alte multe feluri cu care nu mi-am bătut capul să le rețin. Nu m-ar fi ajutat la nimic oricum. Știam de ce era în stare omul acesta și trebuia să-l opresc. Însă iarăși nu știam cum.
În cazul de față, era absolut imposibil. Eram dezarmată, legată și probabil în cel mai scurt timp voi și moartă. Gândul nu mă împăca întrutotul. Nu terminasem ceea ce-mi propusesem.
Încă puteam să văd. Puteam să-l văd pe omul acela stând în fața mea și respirând același gram de aer împreună cu mine, într-o oarecare măsură. Mi-aș fi putut ține respirația, dar atunci probabil ar fi observat și aș fi intrat întrutotul la bănuieli.
- Cine ești? și-a mijit el încetișor pleoapele și m-a scrutat și mai dur cu privirea.
Durerea ochilor deja îmi trecuse, iar în spatele omului din fața mea puteam să disting pereți ca de labirint, marcați de urme de gheare sau chiar de valuri metalice. Probabil plumb.
- Nu ar fi trebuit să știi cine sunt? Sau cine ar fi trebuit să fiu, i-am rășpuns inexpresiv, încercând să nu vărs vreun strop infantil de sfidare în voce. M-ar fi putut lovi.
Unul dintre laboranții importanți. Nu însuși creatorul. Ar fi fost imposibil. El e mort de mult timp. Chiar dinainte să mă nasc. Dar totuși, situația de față era destul de tensionată.
Și-a încleștat maxilarul și puteam simți prin aer trosnitura degetelor sale strânse pumn.
- Lucas. S-a repezit cu un pas înainte, iar respirația tuturor inșilor din jur s-a oprit. Unde e Lucas?
Am continuat să-l privesc impasibil.
- De ce îl cauți? Răspunsul lui veni numaidecât, mult mai încordat față de cum era înainte.
- De ce te-ar interesa? Vreau să știu ce-ai făcut cu fiul meu.
În acel moment chiar mi-am lăsat inspirația să zboare și să dizolve în jur, precum a celor câțiva zeci de oameni ce ne înconjuraseră în semi-cerc. Și n-am încercat s-o recuperez.
- Fiul tău.

- MAREIKE -

Moment de sinceritate: mi s-a tăiat respirația de tot atunci când s-a deschis ușa.
Și nu numai fiindcă eram jumătate de ușă și ar fi existat posibilitatea ca aceasta să cadă peste mine sau pentru că m-aș fi simțit intimidată de prezența mult mai masivă a bărbatului din fața sau doar pentru că brusc mi-am uitat toate cuvintele pe hol, împrășțiindu-mi-se însă în cap, dar...
Doamne... (nu că aș crede în tine)
Întrebarea aceea chiar m-a luat prin surprindere.
M-a făcut să mă simt atât de incomod de parcă aș fi fost o străină acolo, nu cineva cu un minim de importanță pentru tot ce se întâmpla în Societate...
Așa că am înghițit în sec și deja am început să tremur și să-mi scrâșnesc amarnic dinții.
Singurătate. Mă piș pe ea de singurătate. Și de nevoie de nesingurătate și tot ce vine la pachet.
- Da. L-ai văzut pe Lucas?
Nu merita să fiu politicoasă cu cineva care mă făcea să mă simt atât de nelalocul meu. Îngâmfat.

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MadHex la data de Sam Ian 06, 2018 3:39 pm

De cum am văzut-o că vorbește nu m-am gândit la întrebarea în sine pusă de ea, ci mai mult la întrebările pe care creierul mi le coace: "de unde naiba a răsărit aici?" și "cum poate un om să fie așa mic?".
Dacă ar fi să le pun și un rang, cred că ultima e cea mai importantă. Mă lupt cu urgia de a-i da o bucată de cașcaval. Nu că aș atinge așa ceva...
Nici pe ea, nici cașcavalul.
─ Da, bem un ceai împreună. Nu vrei și tu? am încercat să par cât mai puțin răutacios posibil, jur că am încercat. Dar uneori nu-mi iese prea bine și acum cred că este un moment ca acel uneori.
─ Normal că nu l-am văzut din momentul în care a plecat în misiunea aia tâmpită a voastră, mi-am frecat partea intactă a frunții cu câteva degete, un gest de om disperat, călcat pe nervi încă de când s-a trezit. O misiune la care n-ar trebui să iei parte? m-am interesat la scurt timp.
Credeam că am rămas singuri, deși era cam puțin probabil să se întâmple asta. Dar mai e și suspectă treaba că nu știe ce se întâmplă în jurul ei. Sau e doar o scuză să verifice ce facem noi. Tot ce-i posibil, dar chiar nu-mi pasă. Cel puțin eu nu fac ceva care să încalce vreo regulă. De Figo nu știu ce să zic...
Și dacă tot mi-am amintit de el, am verificat ce face și se pare că nici nu-i atent la noi. Ceva i-a cam captat atenția destul de mult cât să facă abstracție de tot ce are în jur. De parcă ar fi prima dată...

MadHex
New
New

feminin
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Sam Ian 06, 2018 6:54 pm

- HAVANA -

Părea extenuat. Sătul. Dădea de lehamite pe afară și nu părea să știe cum să se oprească din lucrul ăsta, deși și-ar fi dorit.
- Da. Fiul meu.
N-am schițat nimic. Am tăcut. N-am spus nimic. Doar am tăcut. Și am așteptat să continue. Dar n-a făcut-o. Doar și-a masat una dintre tâmple și în final le-a poruncit celorlalți să se retragă - o parte dintre ei. Eu continuam să-l privesc neclintită, neclipind nici măcar o singură dată și încetând de asemenea să mai inspir sau expir. Chiar nu făcusesem de mult asta.
- Știi unde e? Desigur că știi, a continuat el să vorbească mai apoi, apropiindu-se cu pas agale de mine și începând să pășească agale în jurul meu. Mă încercuia doar el acum. Spune-mi unde e.
Nu mă așteptam să-mi vorbească cu glas îndurerat, deși a făcut-o. Poate de asta m-am încumetat să vorbesc tăios, parcă dând o poruncă. Sau era doar obișnuința de altă dată de a vorbi astfel?
- Dezleagă-mi picioarele.
M-aș fi așteptat la o lovitură cu piciorul între omoplați sau chiar și o replică acidă, dar nu. S-a apropiat din nou și s-a aplecat, trecând lama unui cuțit printre frânghiile ce-mi țineau gleznele captive, frângându-le imediat.
Era un așa-zis șiretlic. I-am pomenit doar de picioare ca să-i dovedesc că am intenții bune. Dacă îi spuneam de mâini, ar fi ajuns a fi bănuitor. Deci doar mâinile momentan.
- Du-mă la el. Însă privirea lui părea un avertisment. Nici să nu mă gândesc, nici să nu îndrăznesc să mă gândesc. Am aprobat scurt din cap.
M-a urmat împreună cu câțiva bărbați - trei soldați. Cum ar fi putut rezista o femeie legată la mâini și la gură, din nou. Îmi eliberaseră gura și mi-o legaseră din nou - și cu ce motiv?
Probabil nici nu s-au așteptat să plonjez in aer pe spate și să le cer capetele celor trei, oprindu-mă în a-i flexa un genunchi în spatele bărbatului cu pricina. Tatălui lui Lucas. Al lui Figaro. Și-a lui Angelo. Ar fi trebuit să-mi dau seama. Ochii lor se asemănau. Și părul. Totul. Din punct de vedere fizic.
S-au ciocnit de pereți, nemișcând odată ce au avut impact cu suprafața tare și astfel am reușit să ajung la capătului holului. Singură. Nu aveam să uit o perioadă de timp însă privirea tatălui îndurerat și disperat, înainte de a-i secera și lui o lovitură sub centură.

- MAREIKE -

M-am rezumat doar în a-mi da ochii peste cap. Jur că m-aș fi ridicat pe vârfuri ca să privesc peste umărul lui, să văd dacă nu cumva Lucas e pe acolo, dar nu aș fi rezolvat nimic așa. Era cu mult mai mare decât mine - la înălțime vorbind. Fiindcă eram sigură că la nivel mintal, eu îl depășeam cu mult.
Apoi am înghețat. Cred că tocmai mă dădusem de gol. Ei nu știau.
Și nu aveam niciun habar cum s-o dreg.
- Eu nu particip la munca de teren. N-am condiția fizică necesară.
Și nu trebuia nici să par proastă, dar totuși...
Am privit neîncrezătoare, lipindu-mă de o parte a cadrului ușii și privind odată cu omul-palugă în cameră. Probabil cel de pe pat, pierdut între spațiu și timp, era celălalt frate a lui Lucas.
Habar n-am de ce și cum, dar m-am trezit vorbind destul de tare.
- Lucas n-a plecat în misiune, nu știți?

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MadHex la data de Sam Ian 06, 2018 7:46 pm

Recunosc, a fost prostesc din partea mea să întreb. E cât o rozătoare, evident că nu are ce să caute acolo.
─ Nu, nu știam. Evident că nu știam dacă i-am spus unde se presupune că ar trebui să fie. Și să înțeleg că nici n-ar fi trebuit să știm? Cred că înțeleg bine.
Și mai realizez că sunt destul de nepoliticos că am lăsat-o la ușă, dar m-am gândit la binele tuturor și am ținut-o departe de Figo. Sunt un om prea bun pentru lumea asta, serios.
─ Nu, nu știa, s-a gândit și el să adauge și și-a ridicat privirea spre noi. Nici eu nu știam. Nimeni nu știa, doar voi știați și acum nu mai știți.
A început să râdă și eu să-mi fac planuri de cum să scap de aici. Mă simt incomod rău. De parcă am ciulini în pantaloni. Și el începe să abereze în loc să-i scoată.
─ Ce micuță ești… a continuat să râdă și eu nu m-am obosit să-i spun că e nepoliticos ce face. Nu s-ar înțelege cu nimeni și pentru siguranța mea și a capului meu mai bine nu încerc. Dar nu-mi interzice nimeni să nu mă bucur de reacția tipei rozătoare și de aia cred că mi-a cam scăpat un zâmbet strâmb, ușor de interpetat ca fiind arogant.
─ Deci e pe navă? am intervenit, dar el tot nu s-a oprit. Ok. Facem abstracție de pornirile ciudate. Sper. Vreau doar să-l caut pe celălalt și să port o discuție cu el.

MadHex
New
New

feminin
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Dum Ian 07, 2018 11:18 pm

- MAREIKE -

N-am putut să nu-i privesc chiorâș pe amândoi în timp ce-și aruncau priviri și vorbeau non-sensuri. În fine, mai mult fratele mai mic - Figaro, presupun - vorbea ilogic, dar probabil ați înțeles ceea ce voiam să spun.
Deja mă dureau sprâncenele la cât de urât mă uitam.
De ce? Păi, hai să vedem, cine mă făcea să mă simt precum femeia de serviciu - care se afla prin zonă, din întâmplare și care n-avea niciun drept să se afle acolo?
Mă simțeam de parcă aveau să-mi iasă aburi pe urechi și pe nări în orice secundă, dar noroc că aveam puțină abstinență în sânge și puteam rezista tentației de a face vreo scenă. Havana mă atenționase înainte că musafirii noștri sunt puțin cma nesuferiți, dar pe momentan credeam că sunt de țeapa lui Cynth sau a lui Tsukumo/Beatrice (deși parcă ei sunt mai în regulă decât ea), darr...
Am inspirat profund pe nări, punând capăt total acestor feluri de gânduri (cel puțin de ziua de azi) și cascându-mi ușor gura pentru a le răspunde:
- Păi d...
Dar cuvintele mi-au fost repede tăiate, de o prezență ce începuse a se prelinge pe holuri, până la noi.
- Se află în camera lui, a afirmat cu același calm netru - de întotdeauna - Havana, în timp ce pășea șchiopătat în direcția noastră.
Am simțit cum mi se măresc automat ochii. Încercam să înțeleg de ce e zgâriată din cap până-n picioare, cu roșu prelins pe la capetele gurii, fața fiindu-i ușor învinețită (și parcă începând să capete din ce în ce mai multe tonuri cenușii și purpurii) și cu părul vâlvoi. Probabil mai existau răni, însă momentan acestea erau ascunse sub pelerina care era încinsă extrem de strâns în jurul ei. Mi-am întredeschis ușor gura, dar am închis-o repede la loc, aruncându-le o privire cu sprâncenele căscate celor doi.
Ei bine, speram că nu numai eu mă simțeam extrem de incomod. Pentru că, sincer vorbind, n-o văzusem în viața mea atât de deșirată (cel puțin fizic) pe Havana - de parcă ar fi lovit-o un tir, dar ea încă putuse să scape de sub roți.
Chiar nu știu cum să mă exprim.

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MadHex la data de Lun Ian 08, 2018 12:52 am

Am renunțat cam la toată plăcerea creată de disconfortul persoanei minione, al cărui nume chiar nu m-am deranjat să-l aflu și presimt că nici n-o voi face, în favoarea așteptării unui răspuns. Cât se poate de calm, ca întotdeauna, pentru că nu cred c-aș putea rezolva ceva dacă aș grăbi-o în vreun fel. Și poate că vreau să mai amân momentul în care o să-l fac pe Lucas un măgar mincinos. Nu. Nu să-l fac. M-am exprimat total greșit. Să-l descriu în momentul actual, că poate nu știe.
Bineînțeles că nu a stat de capul lui aici, nu-i greu de ghicit, ci cu siguranță au plănuit amândoi să facă ceva. Ceva de care nu îmi pasă, dar de care trebuia totuși să știu și să nu mă trezesc cu astfel de surprize. Și prin surprize spun clar o blondă... șifonată e un termen de parcă ar fi făcut sex în grabă. Și cu siguranță numai asta n-a făcut...
Dar nu.
Cu siguranță nu-mi pasă cum a ajuns așa și nu-mi pasă nici de ce și nici nu mă deranjez să mimez vreo reacție. Doar îmi adâncesc mâinile în buzunarele pantalonilor în căutarea a ceva de fumat. Și a brichetei, bineînțeles. Și o ignor. Total.
Nope. Nici nu o văd pentru că nici nu mă uit la ea și de aceea mă și întorc cu spatele ca să-l anunț pe amețit unde mă duc.
─ Asta nu-i așa amuzant, a redevenit serios și a coborât din pat. Trece cu paracetamol probabil.
În alte circumstanțe mi s-ar fi părut amuzant. Sau nu.
Nu cred că un om întreg la minte ar face glume despre așa ceva. El nu face glume. Deci știe mai puțină medicină decât mine, dar măcar nu leșină când vede sânge.
De ce naiba mă gândesc la așa ceva? Aberez ca să nu mă întorc și să-mi amintesc că trebuie să fiu supărat. De fapt sunt. Au mințit și acum arată de parcă a căzut din navă. De ce sunt supărat?
Oftez și încerc de câteva ori să aprind țigara găsită între timp. Și mă întorc, mă sprijin din nou de ușă și aștept să plece lumea cât încerc să nu par prea interesat de starea ei actuală. Pentru că nu sunt.

MadHex
New
New

feminin
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Lun Ian 08, 2018 1:51 am

- HAVANA PHYLLIS -

Imediat cum am ieșit din clădire, mi-am luat zborul. La propriu. M-am lăsat ușor pe vine, scâncind atunci când mi-am simțit gambele gemând de durere și m-am avântat în aer. În acest timp, în timp ce mă avântam în aer precum un glonț, mi-am încolăcit pelerina în jurul corpului meu - prin intermediul unor piruete bruște.
În momentul 'evadării' mele, n-am observat însă pe nimeni în zonă și astfel m-am hotărât ca îndată să dispar de acolo.
Zis și făcut. Aterizarea și agățatul de pereții navei au fost destul de dificile la început, însă imediat cum mi-am intrat în ritm, concentrându-mă pe cum să frâng legătura de frânghii ce încă-mi împreunau dureros mâinile, ajunsesem deja pe holul lung împrejmuit de camere. Am auzit voci și imediat cum am distins câteva glasuri cunoscute, m-am îndreptat mecanic și puțin imediat într-acolo. Nu înțelegeam pe deplin de ce am acționat atât de impulsiv, fără să mă gândesc la consecințe. Probabil arătam deplorabil, mai mult ca sigur și nu ar fi trebuit (dacă erau membrii sosiți mai devreme) să mă vadă în halul acesta. Însă nu. Rațiunea căzuse la pământ de data aceasta.
Și probabil și maxilarul lui Mareike până la podea.
N-am încercat să înțeleg comportamentul celor doi, însă i-am auzit pe tustrei pomenindu-l pe Lucas, iar asta mi-a creat un disconfort în subconștient, până când mi-am adus aminte de cele întâmplate adineauri (adineauri însemnând cu cel puțin un sfert de oră în urmă). Nu eram conștientă cu exactitate de trecerea timpului, dar un lucru era cert: nu-i înțelegeam comportamentul lui Angelo.
Cel puțin nu era ceva nou în rutina mea.
Astfel, în timp ce-mi dădeam pelerina la o parte cu un umăr și mi-am eliberat brațele de resturile de frânghie pe care le-am tăiat între timp, am ignorat cuvintele impertinente (mai mult sau mai puțin) ale lui Figaro și m-am adresat deschis celor doi:
- Vă salută tatăl vostru.
Era suficient oare pentru un șah-mat?

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MadHex la data de Lun Ian 08, 2018 2:12 am

N-am putut să-mi rețin chicotul amărât și jalnic când am auzit-o. Cu toate că probabil a sunat de parcă încerc pentru prima dată să fumez, eu râdeam acolo. Pentru că totul îmi pare atât de haios deși nu e. Continui să fiu supărat. Și să nu știu de ce mă tot prind situații de genul.
─ Ce frumos din partea lui, am comentat ironic cât mi-am croit drum frumușel departe de ei. Sau măcar mi-am propus asta înainte să mă întorc alți pași din drum, pentru că mi-am dat seama că n-am terminat totul de spus. Nu sunt un nesimțit, să fim serioși. Nu vrei să te întorci la el și să-i spui că și noi și că-i dorim multă sănătate?
Pentru că am uitat să-i trimit felicitarea de Crăciun și măcar acum să nu uit să-i ofer ceva la schimb.
─ Rămân dator, mulțumesc! am bătut-o prietenește pe umăr (presimt că mai bine n-o făceam) și mi-am văzut de drum și plan. Nu știu precis care din ele o să mă lămuresc pe parcurs. După ce manânc. Sau mă dau cu capul de frigider. Din două măcar una să pot alege și să fiu satisfăcut de rezultat.
L-am ignorat și pe Figaro și pe strigătele lui și până și ușa în care am intrat fără să ezit. Sunt curios pe unde mi-am lăsat ochelarii ultima dată și dacă mai sunt încă dator cu becurile sparte de la prima mea vizită pe navă. Și ce mai vizită... De neuitat.

MadHex
New
New

feminin
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Lun Ian 08, 2018 2:38 am

- HAVANA -

Aș fi putut pune pariu că încruntătura lui Mareike avea să se adâncească cu fiecare cuvânt spus de mine sau de Angelo și aș fi putut percepe asta fără ca ea să fi fost măcar în raza mea vizuală.
Știam că Angelo era ironic, însă am rămas inexpresivă. Prin toate acele cuvinte sarcastice însă, alături de gesturi, puteam distinge și amărăciune. Într-o oarecare măsură. Sau se putea dovedi a fi doar o sfidare care era și se voia a fi mai mult concentrată în direcția mea?
L-am ochit dur atunci când m-a atins, însă după aceea doar l-am urmărit cu aceeași expresia întipărită pe chip, nereproșând nimic oricui din jur. Am plecat fără alte adăugiri, nemaiscoțând vreun sunet.
Tipic mie - ar fi spus alții. 
Însă nu. Netipic mie, aș putea să-i contrazic. Eu nu sunt nicidecum așa. Cel puțin nu eram față de Mareike. Dar, nu știu de ce, ceva din purtarea lui Angelo a aprins o fărâmă de dorință de răzbunare în mine.
Astfel, după ce am ajuns în cameră, m-am descotorosit de hainele zdrențuite de pe mine și am făcut un duș, am pornit cu părul semi-ud înspre aceeași direcție în care a mers și el: bucătăria. Am intrat fără ca măcar să bat în mica ușă decorativă de la intrare și doar l-am căutat cu privirea.
O altă persoană, cu o fire colerică (și orgolioasă), l-ar fi scuipat în ochi pentru nesimțire sau l-ar fi plesnit și l-ar fi dat cu capul de perete.
O alta, cea flegmatică, doar ar fi clătinat din cap.
Cea sangvinică probabil doar ar fi râs.
Iar cea melancolică doar și-ar fi luat capul în palme.
Dar eu n-am făcut nimic. Doar l-am căutat cu privirea, iar atunci când l-am găsit, l-am ochit fără să clipesc și doar am așteptat. Orice. O explicație. Sau măcar o izbucnire.

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MadHex la data de Lun Ian 08, 2018 2:55 am

Restul de țigară a ajuns în coșul de gunoi la scurt timp după ce am căutat ceva de băut. Și am găsit niște suc de portocale pe care l-am turnat destul de distras într-un pahar și cred că jumătate pe masă, dar nu asta-i important. M-am așezat pe cel mai apropiat scaun, după ce am curățat mizeria, evident, și mi-am acordat timp să gândesc. Și să sper că o să-mi treacă durerea de cap, care are și ea la rândul ei prea multe motive să existe, dar eu tot vreau să scap.
Dacă mă gândesc, nu am mai fost de mult atât de agitat și sper că nu devine un obicei inutil.
Mi-am ridicat privirea din podea și am procesat cu greu cine mă deranjează și acum. Am avut timp, dar nu destul. Să se întoarcă. Să...
N-am cum să dau conducerea afară din propria-i bucătărie. Ziua asta devine din ce în ce mai bună.
Nu pot să nu mă întreb de ce se uită la mine. Adică sunt singura persoană de aici, da, dar să trecem peste, sunt farfurii mai interesante decât sunt eu. Sau poate doar așteaptă ceva, cum aștept și eu să acționez în vreun fel.
─ Suc? i-am zâmbit și am împins paharul în direcția ei. Cu siguranță nu mă refeream la o astfel de acțiune, dar măcar nu stăm și ne holbăm într-un mod ciudat unul la altul.
Nici nu pot să nu remarc că și lovită tot arată bine.

MadHex
New
New

feminin
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Lun Ian 08, 2018 3:16 am

- HAVANA -

Părea măgulit de gânduri atunci când l-am surprins cu proprii mei ochi. Iar atunci când și i-a ridicat, a părut oarecum surprins - precum o pisică oarecare ce anticipa venirea unei alteia, după o încăierare.
Probabil primisesem destule lovituri în cap, de ajunsesem să gândesc în halul acesta de incoerent.
Anticipam o privire urâtă - precum mai devreme, dar nu mă așteptam totuși să-mi ofere un pahar de suc, întins în direcția mea pe suprafața netedă și lucioasă a mesei. Doar am clipit în timp ce am luat paharul și m-am îndreptat înspre blatul de lemn, paralel cu masa. Și brusc mi-am adus aminte de așa-zisul nostru 'mic-dejun' împărțit și de ieșirea lui grețoasă până la baie.
Am surâs scurt înainte de a sorbi puțin și de a începe să deschid câte un dulap, în căutare de plicuri de ceai. După ce am pus apa la fiert într-un ibric oarecare - dar diferit față de cel în care îmi prepar de obicei cafeaua, am continuat să caut, până am găsit o cutie mică, dar plină cu pliculețe umplute cu mirodenii verzi.
Am făcut ceaiul la fel de îngândurată și sorbind din când în când din pahar, încercând să nu mă crispez sau să mimez vreo grimasă atunci când călcam pe piciorul greșit sau mă loveam de o parte vătămată a corpului. Avea să treacă. Regenerarea solicita doar timp.
Când în sfârșit am terminat, am adăugat două-trei lingurițe de zahăr și m-am apropiat de el, așezându-i-l delicat în față. Ochii nu mi-au zăbovit decât o clipă pe linia maxilarului său înainte să adaug răgușit:
- E ceai. Bea.

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MadHex la data de Lun Ian 08, 2018 5:18 am

De realizat am realizat abia mai târziu că tocmai am renunțat la paharul meu. Nu că aș fi avut un altul în plus. Măcar a acceptat, surprinzător, fără să spună un mulțumesc, deloc surprinzător.
Deși nu ar trebui, încerc totuși să-mi dau seama cam câte răni are și modul prin care le-a căpătat. Ceea ce e o misiune destul de grea având în vedere că probabil pretinde că-i în regulă. Dar din nou, nu e ca și cum trebuie să mă simt vinovat că părintele meu nu-i educat cum trebuie. Nu?
Nu.
Și de ce o fac?
Pentru că nu trebuia totuși să-i spun nimic. Și o să mă asigur mai târziu că și Lucas o să plătească pentru ceea ce cred că au făcut.
─ Nu, nu-mi place și nu am nevoie, am refuzat. Ți se pare că-s răcit?
Cu ce i-am greșit de-mi oferă ceai? Din câte îmi amintesc mi-a citit dosarul de față cu mine și, nu că ar fi un detaliu prea important, sunt sigur că era precizat acolo că urăsc ceaiul de orice fel. Ca și cafeaua, alcoolul... Și lista continuă.
Am împins ceașca tacticos mai în față cu două degete. Un refuz mai frumos nici că puteam să-i ofer. Doar că probabil trebuia să mă uit la ea când i-am vorbit.

MadHex
New
New

feminin
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Lun Ian 08, 2018 1:32 pm

- HAVANA-

Mă așteptam la reacția lui. De fapt, de pe o scară de la 1 la 10, cât de previzibil se putea dovedi a fi Angelo? 
Probabil 11.
- Nu e orice fel de ceai. Pentru, am făcut o mică pauză, răciți. E un ceai calmant. Deși, oarecum, arăți bolnav. Deci probabil ești. Ți se citește pe față.
Supraepuizarea sau depresia sau chiar supărarea se puteau dovedi a fi simptomenele unei boli sau chiar început de boală. Depindea de context, dar în cazul de față...
Pot spune că era o mică enigmă.
Și voiam să-l reacționând mai mult. Manifestându-se. Izbucnind. Ca să știu unde era buba reală.
Asta numai dacă nu aflase că-i ascunsesem lucruri și că-l mințisem, oarecum. Nu cred c-ar fi fost o problemă nici măcar atunci, dar cam era imposibil.
Nu știu cine ar fi putut să-i spună. Mareike în niciun caz. Iar Figaro știa la fel de multe precum el.
Deci, trebuia să-l fac să scuipe toată otrava pe care fusese în stare s-o inhaleze. Nu voiam ranchiuna sau altceva la bordul navei mele, deși uneori părea că eu o manifesta mai presus de oricine, dar nu. Eu eram un caz special. De aș fi notat însă de câte ori mi s-a spus asta...

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MadHex la data de Lun Ian 08, 2018 3:08 pm

─ Citești prost sau nu sunt chiar foarte calm sau nu.
Important este că fiind strict problema mea personală dacă sunt calm sau nu, mă privește doar pe mine. De ce brusc o interesează cum mă simt și de ce mai nou stă pe capul meu și nu încearcă să scape de mine? De ce dintr-o dată tot ce face îmi pare suspicios?
Doar a făcut un ceai unei persoane pe care n-o agreează pentru că ea este o persoană bună și simpatică cu un fund care îmi place. Nici să fiu plătit n-o să beau așa ceva și nu numai pentru că nu agreez ceaiul, dar există și posibilitatea să-mi fi strecurat ceva în el.
Mi-am acoperit fața cu mâinile și am oftat. Iar. Devin paranoic și asta nu te ajută să te liniștești chiar deloc.
─ Nu-l vreau... mersi, trebuia să mulțumesc, nu?[/color]
Chiar arăt atât de indispus și stresat? Nu sunt. Nu am de ce. Adică sunt blocat aici, într-un mod ciudat, cu persoane ce arată de parcă sunt deranjate de faptul că trebuie să respire, dar asta nu-i un motiv să fiu supărat. Pentru că-mi sunt indiferente, de asta nu mă îndoiesc. Și da, privire idioată care n-o lasă în pace, chiar și ea.
Tot nu beau ceaiul.

MadHex
New
New

feminin
Localizare Localizare :
Status :

Sus In jos

Mesaj Scris de Hippient la data de Mar Ian 09, 2018 2:44 pm

- HAVANA -

Am stat și l-am privit cu calm preț de o secundă, după ce a vorbit și doar am clipit.
- Minți. Altă pauză. Nu că nu-l vrei. Dacă ai muri de sete și n-ai avea altă opțiune, probabil l-ai bea.
Orice om ar fi făcut-o.
- N-ai încredere în mine. Probabil crezi că vreau să te otrăvesc, nu? Te înțeleg. Și trebuie să recunosc că nici eu nu aveam - în mine însămi.
I-am luat ușor ceașca din față și mi-am dus-o încet la buze, nedezlipindu-mi privirea de pe expresia lui facială, plus că eram ușor curioasă să văd dacă mă urmărește.
După ce am băut, mi-am suprimat o grimasă pe care voiam să o mimez, pentru că nu-mi plăcea zahărul, iar având în vedere că pusesem mult zahăr... Prea mult zahăr.
M-am abținut să nu-mi scot și limba și să-mi trec o perie de sârmă peste ea.
Am lăsat să treacă alte câteva secunde.
- Nu conține lapte sau altceva care-ți crează neplăceri - diaree sau vomă. Și încă stau în picioare. De ce nu vrei?
Nu voiam deloc să par deloc consternată, dar nu știu cât de convingătoare eram.

Hippient
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum