This used to be a forum full of little and stupid girls.
Now it is kinda serious because they have grown up.
You're welcome to join in though. Have fun ^^

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

《Dᴇsғășᴜʀᴀʀᴇ x 5》 ✽ You ━ ✧ deserve ✧ ━this✽

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 8 din 10]

Hippient

Moderator
Moderator
Rezumarea primului mesaj :

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Mă, pubertatea chiar se poate dovedi a fi o scamă în gât uneori.
Ești singur, nesigur și poate doar frustrat.
Mulți încearcă să-și dezvolte personalitate într-un ONG, fără să-și dea seama însă ce responsabilități ar putea avea odată cu asta.
Sau de ce amintiri nebune ar putea avea parte în viitorul apropiat.

REGULI ESENȚIALE:

1. Aici au voie să scrie doar cinci persoane: eu, @Trinity -, @Purplinyang, @Andreil și @Nisao.
- - -
Toată lumea trebuie să vorbească cu toată lumea.
Vreau să spun că nu vreau din primele pagini să se facă grupulețe de câte doi și astfel alții să fie excluși.
Damn, vreau să ne distrăm doar. E o asociație care-ți definește viața la urma urmei.

2. Vă rog să nu abuzați de unele subiecte sensibile când este o dezbatere/discuție în grup, pentru că, la urma urmei, asociația e menită să promoveze valorile umane și drepturile ONU, nu cum să te îmbeți sau cum să fii rasist.
Asta e cireașa de pe tort, dar nu în timpul unei discuții importante, mulțuniesc.

3. Fără drame și NESERIOZITATE din primele pagini. Măcar să treacă juma' de zi, ok?
La urma urmei, sunt o familie din alte mame și tați, nu?
Și sper că se vor simți mult mai uniți după teambuilding.

4. Și, nu în ultimul rând, vă rog ca posturile voastre să nu fie de cel mult 10 rânduri. Adică, na, numai când vi se pare cazul puteți scrie mult,
în rest nu, pentru că mă gândesc că toate personajele trăiesc prezentul și nu au timp de alte filozofii atunci când se cunosc, se cultivă și se distrează, nu?
Acum vă rog să nu vă imaginați un câmp întreg cu capetele lor printre frunze de varză [pentru că am scris "se cultivă"]. Fac glume proaste, știu.
Haha.
Cam atât
.
 ☾    ☽  

☾    ☽  
DE CE ❞YOU DESERVE THIS❝ ?:

Titlul este inspirat din melodia celor de la Men I Trust, care este denumită la fel.
Pentru cei curioși, o puteți asculta chiar aici în timp ce citiți:
 ☾    ☽  

☾    ☽  
PROGRAMUL TEAMBUILDING-ULUI:

PRIMA ZI

8:30 - Sosirea și acomodarea membrilor ✓
9:00 - Întâlnirea în cabana principală pentru MICUL-DEJUN ✓
10::00 - 11:00 - PAUZĂ ✓
11 - 13 : 00 - Întâlnire în cabana principală pentru prezentarea tuturor membrilor //prezentare personală
13:-14 : 30 - Activități și jocuri pentru o cunoaștere mai aprofundată
14 : 30  - PRÂNZUL
15: 30 - 17 : 00 - PAUZĂ
17- 19 : 00 - Training Marketing
19: 00 - CINA
20 : 00 - ... - PARTY în cabana principală
 ☾    ☽  

☾    ☽  
AȘEZAREA IN CABANE :

Cabana principală - Mihai, Vlăduț și Cătălina
Cabana 1 – Eduard, Fabian și Ovidiu
Cabana 2 – Robert, Iustin și Damian
Cabana 3 – Adnana, Miruna și Diana
Cabana 4 – Vlad[imir], Adrian și Eric
Cabana 5 – Irene, Jinxx și Miau
Cabana 6 – Karina, Marina și Silvia
 ☾    ☽  

☾    ☽  
IERARHIA" ⁺ ˢᶤᵍˡᵃ ᵃˢᵒᶜᶤᵃᵗᶤᵉᶤ:

Presedinte Iasi: Ovidiu
Secretar general Iasi: Eric
Vicepresedinte Iasi: Fabian
Director PR: Karina
Director MK:
Director HR: Vladut
Director Proiecte: Vlad[imir]

Presedinte Vaslui: Robert
Secretar general Vaslui: Marina
Vicepresedinte Vaslui: Silvia
Director PR: Damian
Director MK: Diana Paraschiv
Director HR: Eduard Decebal Gavril
Director Proiecte: Adrian

Presedinte Bacau: Jinxx
Secretar general Bacau: Catalina Daria Pamânt
Vicepresedinte Bacau: Mihai
Director PR: Iustin
Deputy PR: Miruna
Membru: Denis Miau
Director MK:
Director HR:
Director Proiecte: Irene
Deputy Proiecte:
Membru: Adnana

Ultima editare efectuata de catre Hippient in Vin Sept 01, 2017 4:54 pm, editata de 4 ori

Always busy dreamin' 'bout boys, boys, boys
Vezi profilul utilizatorului

- SILVIA -

Deci nu prea aveam eu nervi pe el, ca-mi era imposibil. Dar aveam ciuda pe faptul ca m-a ghincit. Și-mi plăcea joculețul asta, ca a lăsat de la el doar ca sa tac. Ceea ce eu nu eram dispusa sa fac.
- Iti place sa faci asta, nu? l-am întrebat, în timp ce-mi aprindeam lejer o țigară.
Ii plăcea și îl interesam. Dar nu prea știam în ce fel, momentan.

- VLAD -

Bun, nu ma așteptam la detalii. Dar era tare simpatica ea asa, rămânând distrat și amuzata, în ciuda aparentelor. Dar intuisem ca e mai mult de atât. Iar dacă voia vreodată sa îmi spună, știa deja ca eu eram dispus sa o ascult.
- Eh, d-ale lu' Robert, i-am găsit eu scuza, destul de senin.

► Don't take this ᵗʰᵉ ʷʳᵒᶰᵍ ʷᵃʸ - - - - -

⁻ ʷʰᵒʳᵉ ⁻ ⁻ ˢˡᵘᵗ ⁻ ⁻ ʰᵒᵉ ⁻ ⁻ „ Tʀᴜsᴛ ɴᴏ ᴜɢʟʏ ʙɪᴛᴄʜ ” - You're showing to much skin  -
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Irene - Melania Catrina ʷ ˢ ʰʳ ˡˡ˒ ʳʰˀ ʷˡˡˑˑˑ ˢʰ'ˢ ˡʳʸ ʷ

ʏ ʀ ʏ ʀɴ ⁻ ⁻ ʷᵉˡˡˡˡˡˡˡˡˡˡˡˡˑˑˑˑˑˑғᴜᴄᴋ﹐ ɴᴏ. ɴ ɴʀʟ ɴ sʀɴɢ [ ᵐᵃᵈᶰᵉˢˢ ]
------------  -----   --------   the pretty girl ----------   --------      -----------
--------------------------------------------------------------------------------------------------
                  Lɪᴛᴛʟᴇ ᴄʜɪʟᴅ﹐ ʟᴏᴏᴋɪɴɢ sᴏ ᴘʀᴇᴛᴛʏ - - - - - - ˢʳ ʳ ʰˡ
   Cᴏᴍᴇ ᴏᴜᴛ ᴀɴᴅ ᴘʟᴀʏ﹐ I·ʟʟ ʙᴇ ʏᴏᴜʀ ᴅᴀᴅᴅʏ - - - - - - ˡʳʸ ˡ
        Iɴɴᴏᴄᴇɴᴛ ᴄʜɪʟᴅ﹐ ʟᴏᴏᴋɪɴɢ sᴏ sᴡᴇᴇᴛ - - - - - -
A ʀᴀᴘᴇ ɪɴ ᴍʏ ᴇʏᴇs ᴀɴᴅ ᴏɴ ʏᴏᴜʀ ғʟᴇsʜ I·ʟʟ ᴇᴀᴛ - - - - - - ʸ ʷʰʳˑˑˑ

Nu voiam neaparat sa aprofundez subiectul, tocmai de aceea i-am luat raspundul ca pe ceva de genul " Da, trecem mai departe".
Si mi-a si revenit zambetul cand am realizat, uitand deja de partea asta a discutiei.
- No, bun, bun. Da' acum pe cine mai punem pe lista?

● ● ● [ ERIC daniel IAMANDI - - -ᵗᵃʳᵃᶰᵗᵘˡᵃ ] ᴡʜᴏ ᴅᴏ ʏᴏᴜ ᴛʜɪɴᴋ ʏᴏᴜ ᴀʀᴇ﹖

( ˢᵉᶜʳᵉᵗᵃʳ ᵍᵉᶰᵉʳᵃˡ - Iᴀșɪ ﹣ Bᴏʀɴ ɪɴ Vᴀsʟᴜɪ - - -²⁰ ᵈᵉ ᵃᶰᶤ ˢᶤ ᵃᶰᵘ' ᵈᵒᶤ˒ , psihologie )
ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ • •
➤ - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

➤ - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Nᴜɴ ʟɪᴇʙᴇ Kɪɴᴅᴇʀ ɢᴇʙᴛ ғᴇɪɴ Aᴄʜᴛ / / ɪᴄʜ ʙɪɴ ᴅɪᴇ Sᴛɪᴍᴍᴇ ᴀᴜs ᴅᴇᴍ Kɪssᴇɴ / / ɪᴄʜ ʜᴀʙ ᴇᴜᴄʜ ᴇᴛᴡᴀs ᴍɪᴛɢᴇʙʀᴀᴄʜᴛ / / ᴇɪɴ ʜᴇʟʟᴇʀ Sᴄʜᴇɪɴ ᴀᴍ Fɪʀᴍᴀᴍᴇɴᴛ / / Mᴇɪɴ Hᴇʀᴢ ʙʀᴇɴɴᴛ
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- Depinde la ce te referi cu "asta", i-am raspuns foarte jovial, mototolind punga de chipsuri acum goala, ca sa o pot arunca la cel mai apropiat cos de gunoi.
Si poate ca stiam ce insemna tot jocul asta, dar era foarte interesant sa vorbesti cu ea, si mie chiar imi placea sa o cunosc tot mai bine.

I ᴄᴀɴ ᴍᴀᴋᴇ ʙᴀᴅ ᴛʜɪɴɢs ʜᴀᴘᴘᴇɴ ᴛᴏ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ ᴡʜᴏ ᴀɴɴᴏʏ ᴍᴇ. ᴵ ᶜᵃᶰ ᵐᵃᵏᵉ ᵗʰᵉᵐ ʰᵘʳᵗ ᶤᶠ ᴵ ʷᵃᶰᵗ ᵗᵒ
● ● ●

- VLAD -

Hmm...
Devenisem gânditor. Iar.
- Pai sa vedem... Mai ai alte idei?
As fi zis Ovidiu, dar chiar nu aveam nimic cu omul și ar fi parul ca-s chiar răutăcios acum. Deci am preferat sa ma abțin.

- SILVIA -

Am rânjit, oprindu-ma din a-mi mânca chipsurile. Ma uitam iar fix la el, fără sa caut un răspuns.
- Știi tu, cedezi pentru mine și o faci sa para asa natural doar ca să-mi vezi reacția... am argumentat, foarte calma. Și eram mulțumită de aparenta asta. Însă nu știu ce urmarea cu asta, inafara de reacția mea.

⁻ ʷʰᵒʳᵉ ⁻ ⁻ ˢˡᵘᵗ ⁻ ⁻ ʰᵒᵉ ⁻ ⁻ „ Tʀᴜsᴛ ɴᴏ ᴜɢʟʏ ʙɪᴛᴄʜ ” - You're showing to much skin  -
Irene - Melania Catrina ʷ ˢ ʰʳ ˡˡ˒ ʳʰˀ ʷˡˡˑˑˑ ˢʰ'ˢ ˡʳʸ ʷ

------------  -----   --------   the pretty girl ----------   --------      -----------

- Silvia, am raspuns fara da mai stau macar sa ma grabesc, realizand ca ma luase gura pe dinainte.
Doar ca nu prea o suportam eu, si nu stiu daca era doar invidie sau mi-era antipatica in general.

( ˢᵉᶜʳᵉᵗᵃʳ ᵍᵉᶰᵉʳᵃˡ - Iᴀșɪ ﹣ Bᴏʀɴ ɪɴ Vᴀsʟᴜɪ - - -²⁰ ᵈᵉ ᵃᶰᶤ ˢᶤ ᵃᶰᵘ' ᵈᵒᶤ˒ , psihologie )
ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ • •

Nᴜɴ ʟɪᴇʙᴇ Kɪɴᴅᴇʀ ɢᴇʙᴛ ғᴇɪɴ Aᴄʜᴛ / / ɪᴄʜ ʙɪɴ ᴅɪᴇ Sᴛɪᴍᴍᴇ ᴀᴜs ᴅᴇᴍ Kɪssᴇɴ / / ɪᴄʜ ʜᴀʙ ᴇᴜᴄʜ ᴇᴛᴡᴀs ᴍɪᴛɢᴇʙʀᴀᴄʜᴛ / / ᴇɪɴ ʜᴇʟʟᴇʀ Sᴄʜᴇɪɴ ᴀᴍ Fɪʀᴍᴀᴍᴇɴᴛ / / Mᴇɪɴ Hᴇʀᴢ ʙʀᴇɴɴᴛ
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

M-am trezit lasat perplex. Deci ea chiar avea impresia ca eu urmaresc ceva cu asta? Nici gand. Ca daca era da fac d-astea mai de graba o testam subtil si o enervam decat sa las de la mine.
- Ok, acum chiar nu înțeleg de unde si scos asta, recunosc, surazandu-i putin cam pierdut. Las de la mine pentru ca asa mi se pare ca trebuie, nu din alte chestii, i-am explicat foarte deschis, fara ocolisuri.
Plus ca asa eram eu, mai domol, cica.

I ᴄᴀɴ ᴍᴀᴋᴇ ʙᴀᴅ ᴛʜɪɴɢs ʜᴀᴘᴘᴇɴ ᴛᴏ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ ᴡʜᴏ ᴀɴɴᴏʏ ᴍᴇ. ᴵ ᶜᵃᶰ ᵐᵃᵏᵉ ᵗʰᵉᵐ ʰᵘʳᵗ ᶤᶠ ᴵ ʷᵃᶰᵗ ᵗᵒ
● ● ●

- VLAD -

După ce am auzit numele pronunțat, am devenit mai atent decât de obicei.
- De ce? am întrebat direct, foarte curios. Puteam înțelege de ce multa lume nu o place pe Silvia, însă nu voiam sa judec, ci sa ii aud motivele. Și nici nu voiam neapărat sa o contrazic doar pentru că mi-e Silvia îmi era prietenă. Nu voiam sa zic nimic de ea și nici sa ii dau dreptate Irenei. Pur și simplu voiam sa ii aud argumentele și atât. Ca doar ii respectam părerile și nu am de ce sa judec ceea ce nu ma privește.

- SILVIA -

Hmmm. Eu le aveam pe ale mele. Și tot eram puțin în ceata. Ca în viata nu lași de la tine de pomana. Avea el ceva interes sau ceva... Ceva ce eu nu știu.
- Nu te cred. Și acum pe bune, știai cum aveam sa reactionez dacă te apucai sa o ții pe a ta în continuare, i-am zis, ceva mai tăioasă, în timp ce îl sagetam cu privirea.
Da, știa ca urma sa fac scandal dacă ma enerva. Pentru ca n-avea de ce sa nege, asta eram eu și asta ii era părerea. Nu trebuia sa încerce sa îmi zică altceva doar ca sa îmi lase mie alta impresie. Știam eu cum eram privita.

ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ • •

Oftez lung. Aparent, după ea, eu aveam cine știe ce motive ascunse și nici nu voia să mă creadă când îi explicam că nu-i cazul. Se agăța prea mult de ceea ce credea ea și nu prea era așa ok, pentru că eu unul, cel puțin, n-am niciun interes din asta.
- Nu e vorba de asta, crede-mă. Nu-i treaba mea să te exploatez pe tine acum, i-am vorbit cu calm, trecând peste răceala vocii ei. Doar îmi place să discut cu tine, adaug, pe aceiași tonalitate caldă.

⁻ ʷʰᵒʳᵉ ⁻ ⁻ ˢˡᵘᵗ ⁻ ⁻ ʰᵒᵉ ⁻ ⁻ „ Tʀᴜsᴛ ɴᴏ ᴜɢʟʏ ʙɪᴛᴄʜ ” - You're showing to much skin -
Irene - Melania Catrina [ ʷ ˢ ʰʳ ˡˡ˒ ʳʰˀ ʷˡˡˑˑˑ ˢʰ'ˢ ˡʳʸ ʷ ]

------------ ----- -------- the pretty girl ---------- -------- -----------

Nu m-am gândit eu prea mult înainte s-o propun pe ea, e drept. Și trebuia să iau în considerare faptul că Vlad avea să-mi ceară vreun motiv. Iar eu ce puteam să-i spun? Că mă simt eu super inferioară față de toată lumea, mai ales de ea, și îmi e și antipatică? Mai rău e că o șoi respect în același timp, iar asta mă toacă. Îi respect aerul sinistru și puterea. Că eu sunt slabă rău și nu doar la propriu. Și foarte nașpa. Și cam cu două fețe, dacă e să o iei așa.
- Nu prea suntem noi compatibile, am născocit până la urmă un răspuns, chiar mai real decât aș fi crezut.
Dar nu zic că n-aș putea încerca să mă înțeleg cu ea, deși... mneah, mai bine nu.

● ● ●

- SILVIA -

- Mda, da. Sigur îți place sa vorbești cu aia care a sărit la tine mai devreme, i-am zis, deja enervata și totuși pe același ton rece. Nu prea credeam eu toată chestia asta. Ce sa vadă la mine? Adică știam eu ce vedea la mine și nu era deloc ceea ce trebuia.
Ce sa ii placa la vorbitul cu mine? Eram prea enervanta pentru el. De ce dracu' n renunța odată? Ce îl tot ținea sa nu-mi zică ca-s insuportabila?

- VLAD -

Bine, asta era adevărul. Nu le vedeam împreună în vreun fel și erau mult prea diferite. Deși eu eram destul de fericit ca Irene nu era atât de agresiva precum Silvia. Ca mie nu-mi plăcea să-mi îngreuneze singur situația și sa umblu cu fete atât de dificile.
- Mna, tu știi mai bine, i-am zis, încercând sa cam închei subiectul. Ca nu voiam sa zic nimic rău despre Silvia.

⁻ ʷʰᵒʳᵉ ⁻ ⁻ ˢˡᵘᵗ ⁻ ⁻ ʰᵒᵉ ⁻ ⁻ „ Tʀᴜsᴛ ɴᴏ ᴜɢʟʏ ʙɪᴛᴄʜ ” - You're showing to much skin -

Am oftat lung. Ajunsesem la un punct unde nici nu mai voiam să continui neapărat, dar îmi plăcea prea mult să stau aici. Și eram și mai mult decât sigură că probabil s-a pus masa, motiv în plus deci să stau departe de cabană - da, la mine departe înseamnă pe trepte.
- Da' pe bune acum, pe tine nu te mai enervează nimeni altcineva? am pufnit, și la momentul ăla începusem să cred că o să-mi rămână gura strâmbă de la ce zâmbete idioate tot afișam, așa, fără motiv. Hmmm... Atunci o listă bună. Gen persoane la care ai apela și pentru ce.

ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ • •

Deci clar nu înțelegea. Ori asta, ori nu-și acorda posibilitatea de a înțelege. Că poate ea avea impresia că toți vor ceva de la ea, iar eu... la naiba, ce să mă intereseze altceva?
Totuși, mă păstram calm. Nici nu știam să fiu altfel, și era nevoie de mai mult să mă scoți din ale mele.
- Erai nervoasă, răspund simplu, ridicând din umeri. Ești o fire impulsivă, asta nu înseamnă că nu ai ce să vorbești cu tine și că n-ai fi o persoană faină.
Și nu știu dacă putea să vadă mai multă sinceritate, pentru că eu chiar nu spuneam nimic ce să nu cred.

● ● ●
- SILVIA -

Era sincer. La naiba, chiar era sincer... și tocmai asta m-a făcut sa ma uit urat și sa ma enervez.
- De ce îmi tot găsești scuze? Nu poți sa accepți ca eu chiar sunt nenorocita?
Oh, și chiar eram. Nu prea multa lume ma suporta pe mine. Și nu știu de ce tocmai el îmi lua partea atât. Și nu voia în ruptul capului sa recunoască ca eu chiar nu sunt o ființă de treaba.

- VLAD -

- Sincer? Ni prea, am răspuns sincer, știind ca asa era. Eu ma înțelegeam cu mai toți și nu aveam ce sa comentez.
Iar când am auzit, deja un zâmbet îmi încolțise pe fata.
Clar la Eric pentru droguri. Asta a fost primul gând. Însă nu aveam sa ii zic ei.
- Nu știu. Cred ca la Eric ca sa copiez la vreun examen sau dacă am nevoie de vreo părere sau ceva, am zis, știind ca tarantula mea era deșteaptă. Nu eram genul care sa copieze sau sa se bazeze pe altcineva. Însă persoana era persoana perfecta pentru asta. El le știa pe toate.

Nu că eu nu m-aș înțelege cu majoritatea, dar eu sunt o copilă enervantă cu două fețe și e un număr foarte mare de persoane pe care de fapt nu le sufăr. Îh. Nu, nici eu nu mă suport și nu, nici eu nu știu cum supraviețuiesc cu mine.
Mă bucurasem totuși că am cam abandonat subiectul negativ, trecând la lista „bună”. Mă amuza conceptul. Și nici nu prea am fost așa surprinsă când i-am auzit răspunsul.
- Bun, deci Eric e.... hmmm, Știe - tot, îi și găsesc un titlu instant, oarecum mulțumită. Clar cu Jinx aș îngropa un cadavru, mi-am dat și eu verdictul, rânjind.
Că tot noi omorâsem individul nu mai trebuia el să știe.

ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ • •

Oftez lung. Avea o părere tare nasoală despre ea, din câte observasem, probabil construită pe niște idei preluate și implantate bine în capul ei, peste care nu prea puteai să treci. Dar eu chiar nu credeam asta. Și oricâte probleme ar fi avut, nici eu nu eram prea breaz să stau acum să o judec.
- Oi fi, dar mie nu mi se pare, i-am răspuns, ridicând din umeri. Ți-am zis, mie îmi pari faină. Ai ce să discuți cu tine.

● ● ●

- SILVIA -

O ținea pe a lui. Și nu ca ma așteptam la altceva, doar ca fix asta ma deranja. Nu se enerva, chit ca eu eram cat se poată de enervanta. Și nu ca încercam sa îl scot din sărite, dar îmi e imposibil sa ma suport pana și pe mine. Cum se poate ca el sa fie atât de calm și de înțelegător cu mine? Adică... eu o dau în bara cu el, în timp ce eu câștig tot felul de bile negre.
- De ce? l-am întrebat direct, referindu-ma la tot ce face. Care erau motivele lui de era atât de drăguț cu mine?

- VLAD -

- Hmm, mica malefica deci, am apucat sa zic, gandindu-ma la alte persoane. Iar Silvia și Karina îs alea de omori mai întâi omu' și foarte pe față, am zis amuzat, știind eu ca asa e. Și nu numai eu.
Ca ele cam se pricepeau la asta, deși nu ai crede asa ceva.

ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ • •

Rămăsesem cu sprânceana în aer, analizând de unde până unde mă întreba asta. Și înțeleg că poate îi era greu să proceseze că mă comport foarte ok cu ea, dar nu pot să mă justific. Ăsta-s eu și nici dacă încerc nu pot să fiu altfel. E mult mai greu să mă calci pe mine pe nervi.
- N-am niciun motiv. Pur și simplu ia lucrurila așa cum sunt, am sfătuit-o, pentru că nu aveam cum să o lămăresc altfel.

Mă bușise râsul, deși era adevărat ce spunea. Cu toate astea, dacă doar o vedeai pe Karina era cam greu să-ți imaginezi că ar putea fi agresivă sau ceva, deși văzusem cu ochii mei și rămăsesem și proastă când am realizat că ființa aia mică face d-astea și eu intru în spital dacă mă ciocnesc de zid.
- Bun, deci avem angajata de la pompe funebre, apoi mercenarele, listez, găsinudu-le de asemenea denumiri. Iar pe tine te folosim la reclamă la L'oreall.
Da, știți voi, spoturile alea publicitare în care își flutură careva părul așa, foarte fabulos.

● ● ●

- SILVIA -

De ce sa-l ascult pe el? Ei bine, cam are dreptate. Și mai știu și ca e mai ușor asa.
- Prea bine, daca asta vrei, am ajuns sa-i fac pe plac, rânjind. Ca nu avea rost sa o țin pe a mea acum. În plus, probabil am fi ajuns sa ne certam, deși nu cedam eu atat de ușor. Poate doar ii dădeam aparenta asta, dar nimic mai mult. Eu oricum aveam senzația ca la un moment dat aveam sa îl enervez rău de tot...

- VLAD -

- Pai eu as deveni imaginea lor eterna, am argumentat mândru și am început sa rad. Și dacă vreau să-mi fac paru' cine știe cum, la tine vin, am continuat, adăugând-o și pe ea într-o categorie.
Ca părea sa fie buna la asta. Unde mai pui ca era foarte aranjata și sigur se pricepea.
și am eu un presentiment ca i-ar plăcea să-mi umble mie prin par.

ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ • •

Nu puteam să nu fiu mulțumit că măcar pentru moment acceptase ce i-am spus și nici nu erau alte semne de ceartă. Și cine știe, poate în timp se obișnuiește și ea cu personalitatea mea, de nu i se mai pare așa bizar.
- Știi ce mai vreau? am întrebat-o mai energic dintr-o dată, desprinzându-mă de mașină ca să pot să mă îndrept spre portbagaj, iar. Ceva de băut, am adăugat deschizându-l, ca să cotrobăi iar prin lucruri. Tu ai vreo preferință? continui, în timp ce analizam ce era pe acolo.
Că eu îmi cam luasem deja o doză de bere, da' era și suc.

I-am zâmbit. Mă cam nimerise cu asta, deși era cam clar că am eu ceva cu asta, la cât de aranjată și la ce tone de timp petrec eu pregătindu-mă. Și da, da chiar mă fascina părul lui, foarte tare dacă să o iei așa. Și hm...
- Pot să ți-l împletesc? l-am întrebat dintr-o dată foarte la întâmplare și cam pe lângă, însă privindu-l senină și chiar entuziasmată.
Da' bravo, mă, Irene, mă. Tu încerci să nu placi aici băiatu', dar tot tu îl întrebi dacă poți să-i umbli prin plete.

● ● ●

- SILVIA -

Am vazut cat de repede a procesat si a trecut peste. Si incepusem sa ma astept la tot felul de momente de genul, avand in vedere ca el chiar avea nervi tari. Si nu voiam sa o vada, insa eu chiar apreciam toata treaba asta si... cam tot ce facea pentru mine. Ma facea sa ma simt speciala si cred ca fix asta si cautam.
- Bere. Dar daca nu ai, ma multumesc si cu suc, l-am informat, avand in vedere ca eu nu aveam cine stie ce preferinte. Nu obisnuiam sa fac mofturi, fiind invatata sa ma multumesc cu ce am. Plus ca era tare dragut tot momentul asta dintre noi si parca ar fi fost in stare sa fac absolut orice ca sa-l pot prelungi cat mai mult. Si mai era si chestia asta ca-mi placea sa-i urmaresc foarte subtil trasaturile alea atipice pe care le avea, facandu-ma sa realizez ca baiatul asta era mult mai frumos decat ar crede.

- VLAD -

Ca sa fiu sincer, nu era prima data cand mi se cerea asa ceva. Dar cand am auzit-o pe ea, m-a bufnit rasul, fara sa incerc macar sa ripostez.
- Fa-ti de cap, i-am permis, zambind dulce.
O vedeam incantata si chiar nu-mi doream sa distrug zambetul ala luminos de pe chipul ei. Imi placea sa-l tot vad prezent acolo. Iar daca asa o faceam pe ea sa mai ramana in prezenta mea, n-avea decat. Pe mine nu ma deranja in niciun fel, mai ales ca o multime de fete erau entuziasmate cand venea vorba de asta. Desi, pentru mine, nu insemna mare lucru. Atat timp cat aveam incredere in fata respectiva, acceptam fara sa ma plang.

ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ • •

Nu prea mă surprinsese deloc alegerea ei, și tocmai de aia am rânjit când am auzit-o, luându-i de asemenea o bere, fără să mă mai obosesc să închi portbagajul, că poate mai aveam treabă cu tâmpeniile de acolo.
Eram incredibil de detașat în momentul ăsta și chiar foarte dornit să mai petrec niște timp cu ea, și tocmai de asta am zis că am nevoie de ceva de băut, ca să meargă mai bine.
Am revenit imediat, așadar, lângă Silvia, înmânându-i doza foarte lejer, ca să pot să o deschid pe a mea după.
- Ăhă, deci io tocmai ce i-am desfăcut baxul lu' Vlad, i-am povestit, chiar râzând.
Da' nu prea cred că o să aibă el nimic, decât vreo două glume proaste, despre cum eu am fost pizdă și am zis să iau suc, da' tot la ale lui mă reped. Și cam așa și e.

Nici că puteam fi mai uimită când am văzut cât de repede se lasă, mai ales că eu mă gândeam că o să refuze. La urma urmei, nu pare genul care să stea una-două la chestii de genul, iar eu nu puteam decât să zâmbesc și mai larg, vreau, nu vreau.
Parcă mă și enerva de fapt că era atât de cald și mi-era atât de ușor să comunic cu el, pentru că nu-mi dă mie a semn bun. Puteam totuși să stau de parte? Din păcate, nu.
Așa că, tot cu aceiași încântare debordantă m-am și mutat ceva mai aproape, fără să mai spun nimic, trecându-mi instinctiv degetele prin părul lui. Aveam oricum în general o plăcere deosebită să fac tot soiul de împletituri și aparent mă pricepeam destul de bine, însă în afară de Antonia nu prea am aranjat pe altcineva, iar acum pur și simplu mă deconectasem total de cum am ales prima șuviță, împleticind-o minuțios cu următoarele.
- Doamne, ai un păr genial... am cam gândit cu voce tare, deși ăsta era adevărul.
Și nici nu prea cred că mă deranja că i-am spus-o, dar... da.

● ● ●

- VLAD -

Daca la inceputul zilei facea pe inabordabila, acum a ajuns sa vina ea singura la mine. Si nu era asta vreun gand de agatat sau ceva, dar era adevarul. Ca eu nici nu incercam sa ma dau la ea. O lasam in pace, sa mentina distanta cat vrea. Si tot ea imi arata ca nu poate.
- Stiu, mi s-a mai zis, am spus cu incantare, in timp ce ea facea ce facea acolo. Parea totusi sa se priceapa. Ca nu-mi prea placea sa-mi umble mie lumea in par. Mai ales cand se mai apuca nu stiu care sa insiste pe tema asta, iar pe mine ma apucau brusc dracii. Insa ea avea o atingere asa delicata si chiar avea ceva indemanare. Nu-mi era greu sa observ asta, avand in vedere cat era de aranjata.

- SILVIA -

Odata ce mi-am primit berea, m-am pus frumos la locul meu, undeva pe jos si am desfacut berea, luand o gura.
- Pai daca doar Vlad are gusturi, am comentat amuzata inainte sa-mi arpind o tigara. Ca nu m-am putut abtine.
Si la cum il stiam eu pe Vlad, astea doua nu ii ajungeau nici pe o masea. Ca parca vad ca le recupereaza el cumva si dupa se plange ca mai vrea alte doua. Pentru ca asa mai face Vlad.
Oricum, nu stiu de ce se oprise el fix aici cu mine, cand ar fi putut sa stea cu prietenul lui cel mai bun sau cu oricine altcineva. Ma batea gandul ca poate voia sa-mi demonstreze ca el chiar ma considera o persoana misto, dar de ce tot incerca atat de tare?

ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ • •

Deci deja făcea glume pe seama mea? Cam așa se pare, deși până și pe mine m-a amuzat, și am râs și eu, pentru că într-un fel avea dreptate. Da' ce nu știa Vlad e că eu am insistat să ia dublu doar așa, că știam că nu e numai a lui. Și așa, să zică merci că am stat după curul lui să-și aleagă drăcia aia, că el nu poate să folosească orice șampon, are nevoie de căcaturile lui speciale.
- Da' de unde ești așa sigură că numai el? mi-am ridicat sprânceana, în continuare destul de jovial.

Da' putea măcar odată să nu fie imposibil de mândru? Nu, aparent. Dar nici că mă puteam plânge, și tot ce am făcut a fost să chicotesc în voia mea, tare amuzată de scena asta.
Mă axam pe faptul că acum noi deveneam prieteni tot mai buni, și nu altceva, pentru că astea-s genul de chestii pe care le faci cu un amic. Totuși, nu știu cât îmi ieșea. Îmi vedeam în continuare de treaba mea, umblându-i cu foarte mare atenție în păr.
- Da, da, cum spui tu, îi răspund, dându-mi ochii peste cap, ca mai apoi să revin la împletit, la fel de conștiincioasă. Da' ce nu știi tu? l-am mai întrebat, cam ironică.

● ● ●

- SILVIA -

Chiar voia sa-i răspund? Ca ma simteam atât de bine cu el încât puteam foarte ușor sa glumesc. Dar glumele mele erau nașpa, deci nu puteam decât sa sper ca n-o sa se supere.
- Se mai vede pe fata omului, am argumentat, pe lângă faptul ca nu prea știam ce gusturi ale el. Dar barem la fete sa aiba, de preferat. Ca poate ma trezesc cu surprize. Iar la mine, de obicei, surprizele sunt neplăcute.

- VLAD -

Prinsesem și eu ironia, dar am luat-o ca atare destul de incantat.
- Pai o mulțime de lucruri, însă de asta sunt sigur, am punctat, referindu-ma clar la pleata. Ca știam ca îs frumos, chiar cel mai. Și concluzia făcea și ca parul sa fie frumos. Ca asta era elementul de baza. Deși era cam suspect cum băteam eu o mulțime de fete la capitolul ăsta.

● ● ● [ ERIC  daniel  IAMANDI - - -ᵗᵃʳᵃᶰᵗᵘˡᵃ ] ᴡʜᴏ ᴅᴏ ʏᴏᴜ ᴛʜɪɴᴋ ʏᴏᴜ ᴀʀᴇ﹖
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

( ˢᵉᶜʳᵉᵗᵃʳ ᵍᵉᶰᵉʳᵃˡ - Iᴀșɪ ﹣ Bᴏʀɴ ɪɴ Vᴀsʟᴜɪ - - -²⁰ ᵈᵉ ᵃᶰᶤ ˢᶤ ᵃᶰᵘ' ᵈᵒᶤ˒ , psihologie )  •ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ
➤ - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

➤ - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- Ăsta-i noul „nu-mi place moaca ta”? i-am răspuns, tot în glumă, rânjind în timp ce luam o gură de bere.
Deși nu eram eu așa rău, zic, da' nici ca Vlad de stau să mă admir atâta. Că după mine, sunt ok. Așa, puțin mai frumos ca dracu', deci e perfect.

- Interesant... mi s-a desprins de pe buze, eu una fiind foarte ocupată să împletesc în continuare. Vezi că poate nu mai e așa fabulos după ce scapă din mâinile mele, îl ameninț, deși știam și eu că n-o să se întâmple.
Mai ales că atunci când mă ofeream să fac ceva ce-mi face plăcere nu îmi băteam joc. Și probabil aveam să-l transform în varianta lui din Lord of the rings, cel mai probabil.

● ● ●

- SILVIA -

Parca mi-a ramas fumul in gat. Dar n-am stat sa-l privesc surprinsa. Iar daca tot vorbeam despre asta...
- De fapt, chiar imi place moaca ta, veni raspunsul meu, in incercarea de a fi si sincera dar si a tine totusi pentru mine. Ca momentan nu trebuia sa stie si cat de mult. Insa nu il vad eu pe Eric sa ma ia atat de usor la intrbari. Si intr-un fel imi si placea faptul ca nu exagera ca Vlad. Ca si ala era frumos, dar ma apucau dracii cand il auzeam si il vedeam vorbind cu atata mandrie despre propria persoana.
Si-acum, intrebarea era alta: astuia ii placea fata mea? Ca fizic, ma stiam ca buna de orice fantezie. Dar doar atat. Ca te puteai uita foarte usor la mine, zicand ca eu n-am pic de suflet si ca sentimentele n-or sa apara niciodata.

- VLAD -

Credea ca am sa tac? Putea sa fie sigura ca nu. In plus, nu tac eu asa usor. Mai ales cand vine vorba de parul meu, ca doar a spus-o si ea: ii fabulos.
- Hai mai, nu fii rea. Ca pe pariu ca tot ce iese din mana ta e ca lumea, m-am apucat sa argumentez. Ca o vedeam in stare sa-si bata joc, dar maii repede o vedeam sa dea tot ce-i mai bun. Pentru ca se vedea ca se pricepe. Si nici eu, cand vine vorba sa ma pricep, prefer sa dau tot ce am mai bun decat sa demonstrez total opusul.

● ● ● [ ERIC  daniel  IAMANDI - - -ᵗᵃʳᵃᶰᵗᵘˡᵃ ] ᴡʜᴏ ᴅᴏ ʏᴏᴜ ᴛʜɪɴᴋ ʏᴏᴜ ᴀʀᴇ﹖
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

( ˢᵉᶜʳᵉᵗᵃʳ ᵍᵉᶰᵉʳᵃˡ - Iᴀșɪ ﹣ Bᴏʀɴ ɪɴ Vᴀsʟᴜɪ - - -²⁰ ᵈᵉ ᵃᶰᶤ ˢᶤ ᵃᶰᵘ' ᵈᵒᶤ˒ , psihologie )  •ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ
➤ - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

➤ - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  

Uite că nu  mă așteptam chiar la răspunsul ăsta, dar mi-a picat chiar bine, pentru că, să fim sinceri, câți pumni nu se dau doar pe treaba cu „ nu-mi place mufa ta ”. Și acum serios, dar cumva m-am simțit eu împăcat cu asta, și i-am zâmbit, fără să-mi ascund uimirea.
Deși, parcă, din toate părerile mele gândite până acum, poate ar fi trebuit să mă aștept, dar cum eu nu prea sar la concluzii, încă trag de glumă.
- Mna, și tu ai față marfă, i-am răspuns, pentru că fix așa mi se părea.
Și puteai să fii oricine, fată, băiat, căcat, tot nu puteai să nu observi să Silvia e chiar frumoasă și are un întreg aer specific care-i vine mânușă, iar eu chiar apreciez oamenii ieșiți din monotonie.

Se prinsese și el că nu aveam de gând să fac nimic nașpa, deși nu mi-ar fi luat mult să-l transform în ceva arătare cu o mie și unu de șerpi în cap, din categoria Medusa.
Însă nu, eu chiar îmi dădeam interesul și, ce-i drept, mă mai și opream pur și simplu să-mi trec degetele prin părul lui, pentru că, da, da chiar e genial. Îl urăsc pentru asta.
- Stai să vezi ce iese și îți zic eu că n-o să mai fi atât de sigur, l-am avertizat, cu un rânjet viclean încloțit în colțul gurii.
Desigur, doar îl abuream. Eram chiar aproape gata și îmi și plăcea ce-mi ieșise, că i-am împletit vreo patru codițe subțiri, dintre care pe două le-am prin în spate.
Și se mai întreabă lumea de ce am eu elastice de păr la mine mereu.

● ● ●

- SILVIA -

Nu știu de ce, dar m-a bucurat reacția lui. Practic ii făcusem un compliment și nu ca ceream unul la schimb, doar ca a venit involuntar și mi-a picat tare bine sa aud asta. Pentru ca a spus-o atât de sincer și de natural... Chiar m-am simțit frumoasa pentru câteva momente și numai din simplul fapt ca el a observat asta.
- Pai ce sa zici și tu acuma, i-am zis, ca doar nu puteam sa nu ii fac viata grea și sa ii răspund cu un simplu "mersi". Nu, normal ca nu. Iar el era încă aici, deci începeam din ce în ce mai tare sa cred ca nu are motive ascunse. Nu părea nici măcar genul, deci... poate aveam o șansă. Sau poate începeam să-mi fac idei greșite și sa ma urăsc pentru asta.

- VLAD -

- Minciuni, mai, minciuni, am protestat, fiind cat se poate de sigur ca n-avea să-și bata joc. O văzusem entuziasmata încă de la început. Și umbla atât de ușor cu parul meu, iar asta îmi indica faptul ca nu obișnuiește sa o dea în bara, când vine vorba de par. Deși nu puteam sa nu ma arat deja curios, ca ardeam de nerăbdare sa ma vad și sa știu la ce a dus-o gândul când mi-a făcut ce mi-o fi făcut prin par.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

( ˢᵉᶜʳᵉᵗᵃʳ ᵍᵉᶰᵉʳᵃˡ - Iᴀșɪ ﹣ Bᴏʀɴ ɪɴ Vᴀsʟᴜɪ - - -²⁰ ᵈᵉ ᵃᶰᶤ ˢᶤ ᵃᶰᵘ' ᵈᵒᶤ˒ , psihologie ) •ᵗʰᵉ ᵐᵉᶰᵗᵃˡᶤˢᵗ

Aparent, cam refuza să-mi primească complimentul, dar mă așteptam. Cum până acum tot insista că am eu vreun motiv de tot sunt așa de treabă, era clar că nu o să mă lase ușor să-i spun altceva de bine. Dar eu sunt destul de fixat pe părerile mele și nu o să mi le schimb.
- Nu, serios, am fixat-o, privind-o direct în ochi. Eu nu zic niciodată chestii doar așa, să fie zise.
Și nici nu suport asta. Pur și simplu mi se pare de căcat. A, n-am ceva bun zis și contextu' nu-și cere critici? Atunci tac. Mai puțin dacă-i Vlad. El mereu își cere tot caru' de insulte.

----------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------

- Io n-am mințit în viața mea, - desigur, asta-i o foarte, foarte mare minciună.
Pentru că, de fapt, sunt cam certată cu adevărul și mi-e că o să ajung să nu mă mai cred nici măcar pe mine. Nu că n-aș face deja asta, iar momentam mă chinui să mă conving că eu chiar nu-l vreau pe Vlad ca nimic altceva în afară de amic.
Eram gata, ce-i drept, însă profitam de faptul că el nu știa asta ca să mă mai joc puțin cu părul lui, din simplul fapt că pur și simplu fusesem cam vrăjită de asta și, poate că nici acum nu eram sigură că el chiar m-a lăsat să fac asta.
- Mhm... m-am dat puțin mai în spate în sfârșit, analizându-mi complet „opera”. Am terminat.

● ● ●

- SILVIA -

Nu puteam sa zic ca nu ma asteptam la asta. Doar ca fix atunci cand m-a privit in ochi, am mai luat o gura de bere, cat sa nu inghit in sec. Zau ca l-as fi privit toata ziua, fara sa ma plictisesc si fara sa fie nevoie sa-i mai zic ceva.
- N-am zis ca nu te cred, am tinut sa-l lamuresc, zambind slab. Doar ca-mi e mie mai greu sa cred unele lucuri de care nici eu nu-s prea convinsa.
Am clipit la final si am inceput sa privesc in alta directie doar pentru ca incepusem deja sa regret ultima parte. Si nici nu stiam inca de ce m-am apucat sa-i zic eu lui asa ceva. Ca nu era ca si cum as fi avut nevoie de cine stie ce atentie sau suport din partea cuiva. Si stiam ca-s frumoasa, tocmai asta era si problema. Pentru ca atunci cand aratai bine, lumea avea tendinta sa eticheteze.

- VLAD -

Cand am auzit ca ii gata, n-am mai stat sa pierd vremea. Am sarit parca prea fericit si mi-am scos telefonul ca sa ma privesc in ecran. Ca da, eu ma admiram si fara sa fie nevoie, insa acum chiar aveam un motiv real si aveam sa profit de asta din plin.
Si cat ma admiram eu din toate unghiurile n-am putut sa nu zambesc.
- Ce frumos is... m-am minunat a nu stiu cata oara. Ma simt ca Legolas, am mai apucat sa comentez in timp ce ma strambam de nebun in ecran. Si am facut asta cateva momente, ca sa fiu eu sigur de ce si cum, iar mai apoi m-am uitat direct la ea si am imbratisat-o scurt. Imi place, mai. Mersi.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 8 din 10]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum