This used to be a forum full of little and stupid girls.
Now it is kinda serious because they have grown up.
You're welcome to join in though. Have fun ^^

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

【 Mᴀᴇᴍɪ x Cʜʀɪs 】Dɪɢɪᴛᴀʟ Dᴀɢɢᴇʀs

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 3]

Nobume

Administrator
Administrator

Oɴʟɪɴᴇ ғʀɪᴇɴᴅsʜɪᴘ ʀᴜɪɴᴇᴅ ʙʏ ʀᴇᴀʟ ʟɪғᴇ ᴘʀᴏʙʟᴇᴍs.
Dᴇsᴛɪɴʏ ʙʀɪɴɢs ᴛʜᴇ ᴛᴡᴏ sᴏᴜʟs ᴛᴏɢᴇᴛʜᴇʀ ᴀɢᴀɪɴ.
Bᴜᴛ ᴛʜɪs ᴅᴏᴇsɴ·ᴛ ʀᴇᴀʟʟʏ ᴍᴇᴀɴ sᴏᴍᴇᴛʜɪɴɢ ɢᴏᴏᴅ.

Nu cred ca mai trebuie sa mentionez ca doar eu si Maemi scriem aici, nu? Okay.

Gᴇɴ: Drama ; Tragedy ; Psychological ; Romance

"What are you running from?
Fear.
What are you scared of?
You, me. You and me. "

Un status dragut si un adorabil "hey" tastat neglijent, luni de zile de dulcegarii si zambete aruncate in nestire pe Skype. Un internet si doua calculatoare, insa un zid de insecuritati intre.
Ea, o oarecare.O oarecare cu caldura in glas si putere in privire, cu iz de inocenta si incapatanare dusa departe.
El, tot un oarecare. Un oarecare chinuit si cu probleme, care imbratiseaza singuratatea desi se teme de ea mai tare decat de moarte. Insa pe atunci, pe cand el si ea isi vorbeau zi de zi si isi aruncau vorbe dulci, el era o bombonica de copil - un tanar diplomat si gentil, cu zambete sincere si largi. Acum zambetul ii este fad si a pierdut orice inseamna contact cu lumea, cu ea, cu el insusi. Are probleme, se izoleaza si se ascunde. Se autodistruge si isi ineaca sufletul in singuratate.
Iar ea? Ea inca tanjeste dupa atentia sa de alta data. Nu stie de ce, cum si cand s-a sfarsit totul, insa este motivata sa afle totul. Asa ca, inconstienta si cu bani pusi deoparte pleaca in lume, in cautarea celui care o facea odata cea mai fericita de pe pamant, fara sa stie unde locuieste sau ce s-a ales de el. Pacat insa ca nu il va mai gasi, si va gasi in schimb o cu totul alta persoana - o persoana cu acelasi nume si acelasi chip, dar cu un par alb decolorat si o ura in glas pe care nu a mai intalnit-o.

Orion - Hadden Dyer:

Elaine - Adele Nadeau:

Start RPG!

Maemi, ai onoarea de a incepe. XD

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Vezi profilul utilizatorului http://kmuiyato.tumblr.com

Lynz

Shy
Shy

𝔟𝔩𝔲𝔢 𝔣𝔩𝔬𝔴𝔢𝔯 ▸𝔦𝔪𝔭𝔬𝔰𝔰𝔦𝔟𝔩𝔢, 𝔲𝔫𝔞𝔱𝔱𝔞𝔦𝔫𝔞𝔟𝔩𝔢 - - - - - -
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Your forever is all that I need // Please stay as long as you need
Can't promise that things won't be broken // But I swear that I will never leave

Deziluzie. Amar. Regret.
Regret si regret. Si iar regret.
Regret acea zi nenorocita in care totul mi s-a dat peste cap, in care am pierdut pe toata lumea, dar pe mine insumi mai ales. Si ce am ajuns? Un nimic, un mare- mare nimic. Simteam in fiecare clipa ca nu mai meritam sa respir, ca nu mai meritam sa mananc, ca nu mai meritam sa ma misc. Ca pur si simplu nu mai meritam sa traiesc. Desi, daca o luam altfel, moartea chiar ar fi fost modalitatea cea mai draguta de a scapa de chin - ceea ce, din nou, nu meritam. Meritam sa ma chinui si sa ma simt in halul in care ma simt.
Nu meritam o familie decenta, prieteni... Nu o meritam pe ea. Doamne, mai ales pe ea. Pentru ca ea ajunsese sa insemne atat de mult pentru mine, si eu pentru ea, ca-i devenisem toxic. Iar binele ei era prioritatea mea, era cu mult mai important decat binele meu. Si asa ajunsesem sa nu stiu cum ii este, cum i-a fost sa ma piarda, insa imi imaginam ca asa era mult mai fericita decat daca ar fi fost in compania unei persoane atat de instabile si dereglate ca si mine.
Nu, asta era putin spus. Ajunsesem bolnav. Nu stiam daca era depresie, anxietate... eram psihopat? Nu, era ceva mai mult. Eram sub orice critica.
Si asa, nonsalant si in dezust mi-am continuat rutina de dimineata, evitand sa mananc corespunzator sau sa beau macar o gura de apa. Mai economiseam si bani asa - lasandu-ma nemancat cu zilele. Ma vedeam slabind pe zi ce trecea, insa, cumva, imi era indiferent - oricum mereu fusesem slab, bolnavicios. Nu mai conta acum daca mai dadeam cateva kile jos.
Am luat in graba un palton pe mine si am iesit mecanic din scara, mergand agale printre blocuri. Si cam asa m-am trezit ca nici macar nu stiam unde voiam sa merg. Sa cumpar cate ceva pentru in casa? Nu avea rost. Sa mananc pe la vreun fast-food? Nu-mi era foame. De cat timp mergeam? Zece, douazeci, treizeci de minute?
Si in indecizia asta a mea, am realizat ca subconstientul m-a dus intr-un loc in care as fi preferat sa n-ajung. Eram aici... adica acolo - in locul acela nenorocit, in locul in care viata mi-a fost data peste cap. In draga... si scumpa, si groaznica mea casa. Mereu am crezut-o speciala - cocheta, singuratica si asezata fix in fata raului. O facea unica in felul sau, insa tot uitandu-ma la ea am constatat ca o uram. O uram teribil. Si stateam asa, dezorientat, in fata podului de deasupra raului Thames, sperand parca sa cad in el.

OOC: Topicul e superb, ti-am mai zis :3 Si da, fa cunostinta cu depresivul meu xD

▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂
-- if ice can burn --- then love and hate can mate --- --- ᴊᴏᴊᴇɴ ʀᴇᴇᴅ --▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂
Vezi profilul utilizatorului

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

-Mon Dieu...Londra asta e atat de incurcata! am remarcat fara sa ma abtin in timp ce mergeam si priveam harta pe care o tineam in maini. Intrebasem vreo trei oameni pana acum de cum pot gasi podul catre trece peste Thames si desi mi-au explicat toti la fel de amanuntit, eu tot dezorientata eram. Mi se parea ca toate strazile aratau la fel, totul era atat de diferit fata de Nantes, dar de ce sa ma mire? Asta era Marea Britanie, nu era tara mea, eu eram doar o zapacita care a batut un drum lung pana aici doar pentru a gasi o persoana care a disparut din viata ei de multa vreme. Unii m-ar intreba de ce fac asta, mai ales pentru ca eu cautam sa refac o prietenie construita online, insa nu ar intelege ca totul a fost atat de important pentru mine incat nici astazi nu am putut trece peste acel sfarsit, asa, pur si simplu. Speram doar ca acea persoana sa mai tine minte cine eram eu.
Cumva, ma vad intr-un loc de unde se aude apa circuland din cauza curentului: Thames, mai mult ca sigur. Mi-am ridicat privirea, vazand ca la mai putin de trei metri de mine se afla ceea ce cautam eu: podul, sau asa cred. Si nu numai atat, am observat ca cineva se afla in fata acestuia. Si nu stiu de ce, dar dintr-o data aveam un sentiment ciudat. Am inghitit in sec, apropiindu-ma de locul cu pricina, mai precis de persoana respectiva:
-Scuza-ma, acesta e podul celebru care trece peste Thames, nu? am mai mentionat ca eram o zapacita, nu? Evitam sa privesc tipul in cauza, nu prea voiam sa vada cat de dezorientata eram.

OOC: Multu, din nou :3 Si aww, e un dragut, ii simt depresia de aici XD

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Can't promise that things won't be broken // But I swear that I will never leave

Am ezitat o clipa cand am auzit din dreapta mea o voce straina. Nu realizasem ca spre mine era indreptata; eram prea pierdut in ganduri ca sa mai constientizez imprejurimile. Si mi-a luat si mai mult sa procesez intrebarea - mai ales ca accentul frantuzesc ii pocea destul de tare engleza, iar eu ametit si complet pierdut cum eram, nici o iota din ce-mi zicea nu intelegeam. Nu ca as fi judecat-o, nu aveam timp sau stare sa analizez lumea din jurul meu.
Mi-am intors pentru un moment privirea catre necunoscuta, ramanand asa - complet masca si cu ochii mari in fata sa.
Era ea... Si poate suna absurd faptul ca desi nu am vazut-o fata-n fata vreodata, ii recunosteam atat de bine chipul, trasaturile, parul - totul, insa o faceam. Aveam vedenii? De la ameteala? Am baut ceva dubios? Nu, nu bausem nimic. Am luat-o razna? Nu. Niciuna. Stiam si simteam ca aveam suficiente tigle pe casa cat sa recunosc o persoana care sta in fata mea. Si acea persoana era ea si numai ea. Iar eu nu puteam sub nici o forma sa o las sa ma recunoasca.
- Mhm, am murmurat pe sub dinti si mi-am luat privirea de la ea, intorcandu-ma pe calcaie si plecand in directia din care am venit in pasi repezi. Nu m-a recunoscut, nu? Nu avea cum. Sigur nu avea cum. Nu mai eram asa cum ma stia ea - nu mai zambeam, nu mai faceam glume dupa fiecare vorba si aveam parul complet decolorat - parca mai lung, mai dezordonat. Orion pe care il stia ea era deja mort de mult.

-- if ice can burn --- then love and hate can mate --- --- ᴊᴏᴊᴇɴ ʀᴇᴇᴅ --▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Eram pe punctul de a-l intreba daca i-a inghitit pisica limba pentru ca am fost destul de clara, atat cat puteam din pricina accentului meu, iar el, contrar celorlalti londonezi pe care i-am abordat cu intrebari, parea sa nu ma bage in seama. Parerea mi s-a schimbat brusc in momentul in care si-a intors fata catre mine. Totusi, pentru un moment, aspectul sau imi parea destul de familiar, poate chiar prea familiar. Putea fi...? Insa persoana pe care o cautam eu arata putin mai diferit, mai senin, mai colorat, pe cand cel din fata mea semana cu o persoana peste care tocmai a dat trenul.
Totusi, faptul ca apoi si-a intors spatele, incepand sa se indeparteze, m-a blocat pret de cateva minute. Cugetam inca la faptul ca se asemana cu cel pe care tineam sa-l reintalnesc ca sa vad cum o duce, daca e bine. Si dintr-un anumit motiv, simturile imi spuneau sa merg dupa el, chit ca mintea era de parere ca ar trebui sa-l las asa, daca tot nu mi-a dat altceva decat ignoranta.
-Hei, monsieur, e asa o durere de cap sa raspundeti cu "da" sau "nu"? E prima data cand vin la Londra, de ce mergeam in directia lui? Ar trebui sa ma intereseze podul. Parca mi se misca picioarele singure.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Si la ce ma puteam astepta de la Elaine? Bineinteles ca trebuia sa fuga dupa mine, sa ma ia la intrebari si sa-mi scoata cu clestele cuvinte din gura. Nu eram sigur insa daca ma recunoscuse, desi eu speram din tot sufletul sa nu. Ar fi fost problematic sa se tina dupa mine si banuiam ca in cele din urma ar fi putut realiza cine sunt - chiar daca varianta pe care o stia ea nu mai exista, in ochii sai probabil nici nu conta.
- Este, i-am aruncat glacial, fara sa privesc inspre ea. Nu aveam de gand sa mai stau langa ea nici o secunda.
Asa ca, in nonsalanta mi-am continuat drumul, ignorandu-i prezenta complet. Nu puteam insa sa nu-mi pun intrebari cum ar fi "ce naiba cauta aici?" sau "cum s-a nimerit sa dau de ea fix acum?", insa incercam cumva sa imi stopez mintea din a se mai gandi la bazaconii. Era inutil, era complet inutil - si toxic pe deasupra - sa ma mai gandesc la ea.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Ce era cu omul asta? Parea ca fuge de mine ca de naiba. I-am facut ceva si nu stiam? Nu avea cum, nu il cunosteam, cred. Semana cu acel cineva, dar nu era acelasi, asa ca incercam sa ignor momentan optiunea asta. La raspunsul sau scurt, spus atat de rece, am strambat din nas. Sa inteleg ca stereotipul cum ca multi englezi sunt lipsiti de bun simt era adevarat? Sau ca cel putin se aplica la el? Asa s-ar parea, tocmai de aceea ar trebui sa-i dau pace si sa ma intorc la ceea ce faceam inainte, dar incapatanarea mea care era fara margini, continua sa ma faca sa ma tin dupa el. In plus, eu eram Elaine, tipa de care toti stiu ca nu se lasa cu una, cu doua, mai ales atunci cand da de nesimtiti.
-Si totusi mi-ati raspuns la asta. Mon Dieu, inteleg ca probabil nu va plac strainii, dar ganditi-va cum v-ati simti in locul meu, glasul imi era calm, dar usor revoltat. Poate o sa scot macar un "scuze" de la el, desi nu parea sa fie posibil.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Nu voiam sa ma pun in locul ei. Nu voiam sa o inteleg. Nu voiam sa o am prin preajma. Era asa de greu pentru ea sa inteleaga ca pur si simplu nu toti oamenii o puteai intampina cu bratele deschise? Se parea ca da, nu constientiza ca poate nu aveam timp, stare sau chef de intrebari puerile. Nici nu am mai ramas surprins cand a continuat sa ma urmareasca, caci as fi bagat mana in foc ca asta avea sa faca, oricat de optimist eram eu crezand ca nu o va face.
Dar stai, eu nu sunt optimist. Nu, imi retrag cuvintele. Eram suta la suta sigur ca nu mai scapam de ea.
Asa ca m-am enervat, m-am oprit brusc si m-am intors inspre ea, incruntandu-ma si scotand printre dinti cuvinte grele.
- Ce dracu' vrei de la mine? Ti-am zis ca aici e.
Imi pastrasem totusi indiferenta, fara sa imi ridic tonul prea tare. Si speram ca macar asa aveam sa o indepartez, daca prin fugit nu mi-a mers. Poate prin nesimtire m-ar fi lasat in pace, desi cumva... nu prea aveam nici speranta asta. Pentru ca o cunosteam, iar Elaine pe care mi-o aminteam eu, cel putin, nu s-ar fi lasat invinsa de un strain la cuvinte. Insa macar daca nu ma lasa, poate nu ma recunoastea. Nu prea cred ca s-ar fi asteptat de la scumpul ei Orion, cel mereu dulce si fericit sa ii raspunda asa cum o faceam eu acum. Nu, sigur nu.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

De ce s-a oprit atat de brusc? Inca putin si era sa ma dau de el. Noroc ca inca fusese destul spatiu intre noi. Nu am putut sa nu ma incrunt usor auziindu-i cuvintele. Nu m-au jignit sau deranjat, doar ca acum chiar mi se parea ca era genul acela de persoana care parea sa se trezeasca mereu cu fata la cearsaf. Clar nu era tipul de om care sa se numere printre cei pe care i-as putea agreea in aceste conditii, dar tocmai deasta, incapatanarea mea imi spunea ca daca mai primea putin soare in viata lui, avea sa fie altfel.
Totusi, de ce mi-ar pasa de un strain? Oare pentru ca imi amintea de cineva? Se prea poate. Cred ca asta era cauza pentru care in loc sa-l las naibii in pace, am continuat sa-l calc pe coada, insa nici ca aveam sa ma opresc. Cum spuneam: eram enervant de incapatanata.
-Teoretic nu am nimic cu tine, insa practic nu trec cu vederea peste atitudinea intepata de care dai dovada fata de cineva pe care nu-l cunosti, mi-am pus mainile in solduri, vocea sunandu-mi calm si totusi rece, dar nu era o raceala tocmai rea, incercam doar sa folosesc acelasi tip de ton. Traiam dupa principiul: "primesti ceea ce dai".

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Nici nu stiam de ce sa ma leg mai intai - de faptul ca tocmai ma facuse intepat, ceea ce nu as fi fost daca nu s-ar fi trezit din senin sa vina fix aici, fix acum, sau de treaba aia cu "cinevaul" pe care nu il cunoaste. Pe de-o parte chiar ma usura gandul ca inca nu realizase cine sunt si pe de alta... durea.
Se frangea ceva in mine cu fiecare clipa in care o aveam in prezenta mea. Nu-mi venea sa cred ca dupa atata timp am avut ocazia sa o vad asa, fata-n fata, sa ii admir trasaturile fara sa ma chiorasc in fata unui ecran. Dar nu trebuia sa gandesc asa. Nu. Trebuia sa o indepartez, trebuia sa o urasc. Trebuia sa o resping pentru a nu o baga iar in viata mea de rahat. Asta era spre binele ei, iar pentru mine era foarte important ca ea sa fie fericita. Fericita fara mine.
Insa ce vorbeam eu? Poate ca nici nu o interesa de mine daca nici nu ma recunoscuse. La urma urmei, trecuse ceva timp si imi inchipuiam ca nu era asa greu sa treci peste o persoana asa de naspa cum sunt eu; chiar daca pe atunci eram ceva mai dragut si zambitor.
Am pufnit scurt si nonsalant, fara sa o privesc. Imi strambam chipul si simteam cum mi se facuse o gropita in obraz - ceea ce mi se mai facea cand zambeam sau imi incruntam fata intr-un anume fel. Pacat ca prima optiune nu mai era prea valabila, nu mai zambeam absolut deloc.
- Altceva? Da, eram rau. Si da, chiar speram sa se termine mai repede.
Poate cadeam intre timp in Thames. Vai ce frumos ar fi fost.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Am incercat sa ignor acel pufnit, insa cand s-a strambat in felul acela, fara sa vreau, am observat un mic detaliu care aproape - da, aproape - ca m-a facut sa casc ochii. Stiam doar o singura persoana ale carei gropite apareau in astfel de expresii, ori la zambete. O parte din mine voia sa creada ca el era...mhm, dar in acelasi timp stia si aceea ca nu era posibil. Eu il cautam pe Orion, un tanar doar cu putin mai mare decat mine, ce avea un par alb, stralucitor si o privire senina care te facea sa uiti de rautatile unei zi. Obisnuiam sa stau in fata ecranului, cu fata lui pe web, doar ca sa il pot lasa sa ma faca sa uit de supararile din viata reala, insa cel din fata mea nu avea cum sa fie el. Semanau perfect, insa Orion nu era un ingamfat nepoliticos si nici nu avea o aura atat de sumbra in jurul sau. Mai mult ca sigur imi juca imaginatia feste.
-Mmm, chiar: mai aveam ceva sa-i spun? Aaa da. Ar trebui sa te mai uiti in dictionar dupa cuvantul "zambet". Ti-ar sta bine, si vorbeam serios. Et maintenant, où est-ce que je vais? Ca e clar ca tipul asta avea sa ma goneasca de-a binelea si eu nu mai aveam timp de pierdut.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Cuvantul "zambet" imi era clar strain. Stiam ce insemna, insa nu puteam sa mai zambesc cum o faceam alta data. Oricat ma straduiam sa-mi incretesc colturile gurii intr-un zambet, pur si simplu... nu mergea, nu arata normal. Nu se simtea normal. Asa ca m-am oprit din vechile obiceiuri de a mai zambi din nimicuri si am ajuns, ei bine, o persoana complet diferita de acel scump si adorabil Orion pe care il stia lumea. Chiar incepusem sa ma identific mai bine cu numele de "Hadden", din simplul fapt ca primul meu nume imi amintea de lucruri care imi faceau prea mult rau. Imi amintea de cine eram.
Si am privit-o de la distanta pe Elaine cum se indeparta, venindu-mi parca sa fug dupa ea. Dar nu puteam face asta, si lucrul asta ma sufoca. Simteam o durere groaznica in piept si ma inecam in aer. Nu voiam sa o pierd iar, dar trebuia. Asa trebuia sa fie.
- Elaine...ma chère lumière du soleil... Am murmurat involuntar si poate prea incet sa ajunga si la ea. Si avusesem cu siguranta cea mai pocita franceza pe care o putea avea un englez. Imi amintesc perfect ziua in care s-a gandit la intamplare sa ma invete franceza, si ajunsese mai mult un joc de "spune-mi orice si eu iti traduc", iar eu repetand papagaliceste dupa ea. Bineinteles ca nu retinusem mai nimic - adica chiar nimic - inafara de asta. Pe asta o retinusem bine. Prea bine.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Nici ca aveam habar ce sa fac acum. Sa ma intorc la pod? Ar fi o idee, dar dupa ce as face? Sa caut o pista? Asta fac de cand am ajuns si nu am avansat deloc. La ce imi statuse capul? Nu prea aveam sa dau de un anume locuitor din cateva milioane fara sa am adresa, omitand partea ca in locul ast eu eram o straina. Una care incerca sa faca engleza sa sune bine impreuna cu accentul ei tipic de frantuzoaica.
Totusi, o soapta ma opreste pe urma. Si nu doar ca ma opreste, ci parca imi ingheata fiecare particica din corp, astfel incat ma oprisem brusc din mers. Aveam auzul prea bun, uneori. Acea voce...cu vorba aia spusa pe o franceza pocita, foarte familiara mie, imi daduse de inteles ca in ultimele minute in fata mea chiar a stat...
Dar...cum? El nu era asa. Dar acum eram sigura ca nu auzeam voci sau ca halucinam. Am inghitit in sec, intorcandu-ma usor cu fata catre persoana in cauza. Pe fata mea isi facuse loc o expresie pe cat de uimita, pe atat de nostalgica pentru ca pana acum nu l-am putut recunoaste.
-O...Orion...?

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy
- -- -- ORION HADDEN DYER --- - -

Știam ca era greșit ce spusesem încă din momentul în care mi-am dat drumul la gura. Fusese involuntar, o făcusem complet inconștient și am realizat
abia după cât de idiot eram. Îmi atinsesem scopul- nu mă recunoscuse și era pe cale sa se lase, sa plece. Dar nu, trebuia eu sa îi șoptesc numele, trebuia sa îi reamintesc cine sunt. Și mare prost fusesem, sperând ca ea sa nu mă audă sau sa mă ignore.
Și uite-ma aici, iar în fața ei, în fața unei Elaine care acum știa cu cine vorbea. Însă preferam sa cred în continuare ca nu mai contam pentru ea, în ciuda tristeții din ochii săi când si-a întors privirea înspre mine. Nu, nu, eram acum un nimeni pentru ea, eram neimportant, inutil. Poate chiar ar fi trebuit sa mă arunc în râu când am avut ocazia.
Rămăsesem complet înmărmurit, inlemnit, îmi înghițisem limba. Îmi muscam pana la sânge buza de jos și îi evitam privirea. Nu puteam sa o privesc, eram un las. Eram doar un las josnic care se lupta zilnic cu el însuși... și mereu pierdeam.
Am clipit de mai multe ori, eschivandu - mă patetic.
- Încurci persoana...
Teoretic nu o mintisem... căci Orion pe care îl îndrăgea ea era cat se putea de mort. Singurul rămas în locul lui mai era doar Hadden, pateticul și stupidul Hadden. Și pe ăsta nu părea sa îl mai adore așa tare.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Tot incercam sa-mi gasesc cuvintele, dar parca toate m-au parasit in momentul in care crunta realitate ma lovise drept in fata. Cum am putut sa nu-l recunosc? Da, arata diferit fata de cum il stiam eu, insa eram atat de zapacita ca nici macar nu eram in stare sa-i asociez glasul cu amintirile mele. Totusi, era el si in acelasi timp mi se parea ca nu e. Aura schimbata din jurul lui avea oare legatura cu disparitia sa? Mai mult ca sigur. Nu aveam de gand sa-l las singur, nu acum, nu cat eu ma puteam numi Elaine, cea incapatanata.
Auziindu-i urmatoarele vorbe, am simtit cum ceva din interiorul meu se zbuciuma, insa nu stiam sigur daca era inima sau nervii mei...sau chiar amandoua. In orice caz, nu am putut sa nu stramb din nas, coborandu-mi usor privirea.
-Incurc persoana, spui? imi frecam buzele una de alta, incercand sa-mi astampar reactiile pe cat posibil, momentan macar. Daca e asa, si tu probabil gresesti persoana, crezand ca as trece cu vederea fata de un presupus strain care imi stie numele, fara sa ma fi prezentat. In plus, gesturile fizice te tradeaza, cum putea spune asa ceva? Nu eram nici surda, nici oarba. Ce s-a intamplat cu el?

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Nu ma credea. Nici eu nu m-as fi crezut in locul ei, de altfel. Eram un foarte prost mincinos si aveam tendinta sa ma dau de gol groaznic de usor prin ticuri. Evitam priviri, stateam cu fata-n pamant si-mi rodeam buza pana dadeam de sange - poate, doar poate, era destul de evident faptul ca eram agitat.
Si m-am resemnat cumva, tragand adanc aer in piept si oftand in durere. Insa nu i-am raspuns efectiv la cuvintele dure, m-am rezumat la aceeasi atitudine pe care am avut-o si pana acum.
- De ce ai venit, Elaine? Am intrebat-o cu o oarecare calmitate, rontaindu-mi buza inferioara in continuare.
Si nu puteam sa nu-mi pun incontinuu intrebarea pe care i-am adresat-o si ei, sperand sa ma fi uitat - mai mult sau mai putin - si sa isi fi continuat de viata. Ce rost avea sa se tina legata de un strain, un oarecare cu care vorbise doar pe net? Nu era greu sa ma uite. Nu am fost si nici nu sunt un om prea special; nu intr-atat incat sa fiu amintit.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Nu puteam trece cu vederea faptul ca nu am fost in stare sa il recunosc, dar in acelasi timp, faptul ca se comporta ca o persoana diferita ma baga in ceata. Cum spuneam, ma simteam de parca vorbeam cu el, dar in acelasi timp nu era el. Unde a disparut toata acea seninatate din privirea lui? Si de ce trateaza totul atat de indiferent, nearatand sentimente? Trebuia sa aflu ce i s-a intamplat dupa ce a disparut, ce l-a facut sa renunte la a fi persoana lui. Si o sa aflu, dar treptat. Nu eram o disperata, insa nici o delasatoare.
-Credeam ca e evident. Ma cunosti indeajuns ca sa iti dai seama ca am venit aici pentru a vedea cu ochii mei daca esti in regula, pentru ca oamenii in mod normal nu dispar fara sa spuna nimic.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

As fi spus ca vorbele sale m-au socat, insa cumva ma asteptasem la gestul asta din partea sa, oricat de stupid ar fi fost sa zbori dintr-o tara in alta pentru o persoana pe care nici nu o cunosteai si nici nu ai habar unde statea. Si fix de ce imi era cel mai frica nu scapasem - ca ea sa ma urmeze oricat incercam eu sa o indepartez. Ii cunosteam prea bine incapatanarea - daca avea in plan sa afle ce-i cu mine, clar nu avea sa renunte pana nu obtinea ce isi doreste.
Insa eu aveam de gand sa continui cu aceeasi atitudine, sa-mi stopez sentimentele din a se transforma in vorbe. Pentru ca odata ce se intampla asta, nu m-ar mai abandona si as baga-o involuntar in viata mea fara sens. Ceea ce ea nu merita. Ea merita ceva mult mai bun decat aveam eu de oferit.
- Elaine. Ajunsesem sa o privesc fix in ochi, cu toata seriozitatea pe care o aveam in mine. Mai bine te intorci acasa...
Si nu o ziceam intr-un mod rautacios, ci chiar compatimitor.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Cu fiecare cuvant spus, simteam pe interior cum ma lasa din ce in ce mai muta. Nu inteleg de ce parea sa isi doreasca atat de tare sa ma indeparteze, sa nu ma lase sa aflu nimic despre ce i s-a intamplat in timpul cat l-am dat disparut si nici despre ce l-a facut mai exact sa devina asemenea unui robot ruginit. Sa o creada el ca aveam sa-l las in starea asta. Orion nu parea sa fie Orion, dar asta nu inseamna ca nici Elaine nu trebuie sa fie Elaine, asa-i? Bineinteles ca nu. Si sper ca se astepta ca eu sa nu dispar asa cum a facut-o el. Nu-mi statea in fire. In plus, chiar daca se vedea de la o posta ca el incerca sa se scape de mine si sa se inhibe mai tare in misterul sau, inca il consideram ca fiind prietenul meu, cunoscut online, adevarat, dar da.
-Nu am facut economii si nici nu am batut tot drumul asta ca sa dau cu piciorul la toti pasii facuti pana acum, Orion. Nu mi-as ierta-o niciodata daca te-as lasa in stadiul in care esti, eu eram de fel o fire hotarata. Cand imi puneam un anumit scop in cap, nu ma lasam pana cand nu-l atingeam. De asemenea, trebuia sa accepte si el faptul ca tineam prea mult la persoana sa ca sa o abandonez ca pe un gunoi.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Asa este. A economisit atata ca sa vina sa ma vada, s-a gandit atata timp la binele meu si acum era dispusa sa faca orice pentru a ma repara. Era cea mai sincera si luminoasa persoana de care dadusem in viata mea. Insa eu ce am facut? Eu cum eram? Eu am dat cu piciorul la tot - la ea, la viata, la mine, abia o duc de pe-o zi pe alta si imi numaram saptamanile pana sa mor, sperand sa se intample mai repede. Pentru ca eram inutil, patetic. Si fix din motivul asta nu o puteam lasa sa intre iar in viata mea - imi pasa de ea si stiam ca merita mai mult. Merita pe cineva la fel de genial si senin ca ea, fara traume sau drama; asta ar fi insemnat ca ea sa ramana cu mine - episoade depresive si certuri, pentru ca nu avea, pur si simplu, nu avea cum sa ma repare.
Si imi parea rau, groaznic de rau ca nu puteam indrepta ceva, ca nu puteam restitui efortul depus ca sa ajunga pana la mine.
- Imi pare rau, i-am spus aproape imediat, vinovat ca am facut-o sa bata atata cale pentru nimic. Cauzez numai probleme. Pentru ca daca nu eram eu, mama probabil nu... nu ar fi murit. Si nu indura cate a indurat. Si daca nu eram eu, nici Elaine nu ar fi suferit dupa un nimic ca mine.

OOC: Prea depresiv? =]]

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Nu am putut decat sa pufnesc la vorbele sale, chit ca incercam sa imi retin cat de cat reactiile, insa nu le puteam infrana de tot cand il auzeam cum vorbeste. Se inseala amarnic daca el crede ca o sa-l las in halul asta acum ca l-am regasit. Ce fel de prietena as fi daca as face un asemenea lucru urat? Fie ca ii place sau nu, eu nu aveam de gand sa dispar, nu acum. Scopul meu era sa-l stiu bine si fericit, nimic altceva nu mai conta.
M-am apropiat de el, fiind acum la cam zece centimetri distanta. Il priveam fix, expresia fiindu-mi serioasa, usor incruntata, in timp ce imi strangeam usor pumnii, abtinandu-ma sa nu pierd controlul si sa-i dau o palma. Nu voiam sa-l ranesc nici fizic, nici psihic.
-Nu mai spune asemenea lucruri care nu sunt adevarate. Eu am venit aici sa te revad si sa te ajut, se vede ca ai nevoie, iar eu nu abandonez persoanele la care tin.

OOC: Eu il inteleg perfect. Asa-s si eu acum.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Am observat cum expresia i se incorda si i-am ascultat incruntat cuvintele colerice. Era nervoasa, iar asta din vina mea. Si nu stiam daca ar fi trebuit sa ma simt prost pentru ca trecuse numai prin probleme din vina mea sau sa ma enervez pentru ca ea insista sa ma ajute, desi era mai mult decat evident ca nu avea cum. Si insista tot mai mult si parca doar incapatanare manca la micul dejun. I-as fi apreciat intentia, poate, daca nu constientizam cat de putin ma intelegea. Nu imi respecta decizia de a ma indeparta de ea, fie si pentru binele sau, ea trebuia sa o tina pe a ei.
Si in acel moment parca am explodat, am reusit sa scot printre dinti tot ce aveam in mine si nu voiam sa zic. Parca deveneam mai aspru si mai rau cu ea pe clipa ce trecea, desi eu in realitate o iubeam si ii doream doar binele. In felul meu, dar chiar o faceam, si nu voiam sa devina o victima colaterala a depresiei mele.
- Si sa faci ce? Bun, ai venit aici, m-ai gasit, ai vazut ca sunt mai mult sau mai putin in regula. Si acum? Ce vei face, Elaine? Vei sta pe-aici vreo cateva zile, o sa incerci sa il consolezi pe saracutul Orion si o sa realizezi ca nu ai ce sa-mi faci. Am trecut de mult de stadiul in care aveam nevoie de consolari, nu ai cum sa ma ajuti. Iti distrugi singura viata.
Pe cat de reticent si tacut fusesem pana acum, pe atat de rau am izbucnit acum. Insa nu era o furie tipica, era o furie ciudata, calma, dar taioasa si glaciala. Si de ce? Pentru ca voiam sa ii bag in cap faptul ca nu ma putea ajuta, nu imi putea fi alaturi non-stop, nu putea zbura din Nantes pana aici cand avea ea chef - toate astea pentru un om patetic ca mine, un om care nu ar putea-o ajuta si sprijini moral vreodata. Pentru ca eu nici pe mine nu ma sprijineam moral. Ajunsesem in punctul in care eram deja gol si nimic nu mai mergea, nimic nu ma mai inveselea. Nici macar prezenta ei.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Nu puteam decat sa simt cum fiecare vorba a lui ma lovea pe interior asemenea unui cutit, glacialitatea aceea nespecifica lui, rotind si adancind metalul in rani in acelasi timp. Ma raneau profund acele cuvinte. Si nu, nu eram eu o fire sensibila care sa inceapa sa se smiorcaie cand i se adreseaza chestii de genul, dar ma durea foarte rau sa vad cum el spunea toate alea, preferand sa ramana la a fi rece si inchis, precum un cufar legat cu lanturi de plumb. Am priceput: nu era Orion pe care mi-l aminteam eu, ci doar un fragment intunecat a ceea ce a fost odata, dar asta nu ma oprea. Avea nevoie de ajutor, de un umar pe care sa planga, deoarece se vedea de la o posta ca nu avea pe nimeni, ca era complet singur, ochii sai fara vlaga si culoare spunandu-mi toate astea.
-Consolare? Mai lasa-ma, asa de prost isi aminteste de felul meu de a fi? Psihologii consoleaza. Am eu fata de psiholog? Nu. Eu nu fac deastea. Da, am venit sa te vad si nu-mi place ca te-am gasit intr-un stadiu atat de jalnic si oricat ai vrea sa ma faci sa plec, nu am sa te las sa te afunzi si mai rau in disperarea care iti creeaza aura asta de gheata pe care o pastrezi in incercarea de a ma tine la distanta, iar viata mea oricum nu e perfecta.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Si atunci, daca nu avea in gand sa ma consoleze, ce avea sa faca? Sa stea cu mine, sa se ingrijeasca de mine de parca as fi fost invalid? Eram, ce era drept, cam dereglat mintal si aveam probleme grave cu anemia, insa nu aveam de gand sa o pun sa isi petreaca timpul cu mine. Intelegeam ca poate chiar tinea la mine, insa fix asa tineam si eu la ea si nu aveam de gand sa o las sa se apropie iar de mine. Viata mea era deja data peste cap, eram o cu totul alta persoana si nu as fi putut sa o mai fac fericita in niciun fel. Nu asa cum reuseam inainte, nu asa cum ii aduceam zambetul dintr-o privire si doua cuvinte. Merita sa fie fericita, iar cu mine nu avea sanse la asa ceva.
Am oftat scurt, sagetandu-ma parca acel "jalnic". Jalnic... stiam ca eram intr-o stare jalnica, stiam si ca sunt un jalnic, insa auzind asta din gura altuia - si in special a ei - ma facea sa ma simt mai prost ca inainte.
- Atunci ce vei face? Incepusem sa cred ca doar cu sinceritatea aveam sa o fac sa imi accepte alegerea de a ma indeparta. Stiu ca vrei sa ajuti, dar pur si simplu nu se poate. Nu poti sa iti dai banii pe zboruri tot timpul, nu poti sa iti sacrifici timpul si fericirea ca sa incerci sa imi fi mie alaturi. Nu o sa mearga. Iar tu meriti sa ai pe cineva mult mai bun ca mine, Elaine...

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Deja ma calca rau de tot pe nervi, dar imi pastram in continuare atitudinea calma, specifica mie. Nu voiam sa izucnesc si sa il fac sa creada ca nu eram diferita fata de alti oameni, mai ales acum, in situatia lui. Doar ca ma enerva profund faptul ca imi tot cauta motive sa plec inapoi in Nantes, chit ca numai asta nu aveam in plan, iar el trebuia sa accepte.
-Nu am de ce sa fac zboruri incolo si incoace pentru ca matusa mea, care a fost studenta aici, mi-a lasat garsoniera in care a stat, aerul calm al meu se pastra in continuare. Nu pot nici sa stau si sa nu fac nimic. Ai idee cat de nasol m-as simti sa vad ca patesti ceva, iar eu, chit ca am fost aici, nu am facut nimic ca sa impiedic asta?

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 3]

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum