This used to be a forum full of little and stupid girls.
Now it is kinda serious because they have grown up.
You're welcome to join in though. Have fun ^^

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

【 Mᴀᴇᴍɪ x Cʜʀɪs 】Dɪɢɪᴛᴀʟ Dᴀɢɢᴇʀs

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Nobume

Administrator
Administrator
Rezumarea primului mesaj :

Oɴʟɪɴᴇ ғʀɪᴇɴᴅsʜɪᴘ ʀᴜɪɴᴇᴅ ʙʏ ʀᴇᴀʟ ʟɪғᴇ ᴘʀᴏʙʟᴇᴍs.
Dᴇsᴛɪɴʏ ʙʀɪɴɢs ᴛʜᴇ ᴛᴡᴏ sᴏᴜʟs ᴛᴏɢᴇᴛʜᴇʀ ᴀɢᴀɪɴ.
Bᴜᴛ ᴛʜɪs ᴅᴏᴇsɴ·ᴛ ʀᴇᴀʟʟʏ ᴍᴇᴀɴ sᴏᴍᴇᴛʜɪɴɢ ɢᴏᴏᴅ.

Nu cred ca mai trebuie sa mentionez ca doar eu si Maemi scriem aici, nu? Okay.

Gᴇɴ: Drama ; Tragedy ; Psychological ; Romance

"What are you running from?
Fear.
What are you scared of?
You, me. You and me. "

Un status dragut si un adorabil "hey" tastat neglijent, luni de zile de dulcegarii si zambete aruncate in nestire pe Skype. Un internet si doua calculatoare, insa un zid de insecuritati intre.
Ea, o oarecare.O oarecare cu caldura in glas si putere in privire, cu iz de inocenta si incapatanare dusa departe.
El, tot un oarecare. Un oarecare chinuit si cu probleme, care imbratiseaza singuratatea desi se teme de ea mai tare decat de moarte. Insa pe atunci, pe cand el si ea isi vorbeau zi de zi si isi aruncau vorbe dulci, el era o bombonica de copil - un tanar diplomat si gentil, cu zambete sincere si largi. Acum zambetul ii este fad si a pierdut orice inseamna contact cu lumea, cu ea, cu el insusi. Are probleme, se izoleaza si se ascunde. Se autodistruge si isi ineaca sufletul in singuratate.
Iar ea? Ea inca tanjeste dupa atentia sa de alta data. Nu stie de ce, cum si cand s-a sfarsit totul, insa este motivata sa afle totul. Asa ca, inconstienta si cu bani pusi deoparte pleaca in lume, in cautarea celui care o facea odata cea mai fericita de pe pamant, fara sa stie unde locuieste sau ce s-a ales de el. Pacat insa ca nu il va mai gasi, si va gasi in schimb o cu totul alta persoana - o persoana cu acelasi nume si acelasi chip, dar cu un par alb decolorat si o ura in glas pe care nu a mai intalnit-o.

Orion - Hadden Dyer:

Elaine - Adele Nadeau:

Start RPG!

Maemi, ai onoarea de a incepe. XD

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Vezi profilul utilizatorului http://kmuiyato.tumblr.com

Lynz

Shy
Shy

𝔟𝔩𝔲𝔢 𝔣𝔩𝔬𝔴𝔢𝔯 ▸𝔦𝔪𝔭𝔬𝔰𝔰𝔦𝔟𝔩𝔢, 𝔲𝔫𝔞𝔱𝔱𝔞𝔦𝔫𝔞𝔟𝔩𝔢 - - - - - -
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Your forever is all that I need // Please stay as long as you need
Can't promise that things won't be broken // But I swear that I will never leave

Uitasem complet de matusa sa. Sau, de fapt, cred ca nici macar nu imi pomenise de asa ceva, iar daca da, cu siguranta memoria mea devenea din ce in ce mai proasta.
Ma simteam de parca stateam ca pe ace, aveam un nod in gat si golul din stomacul meu era tot mai persistent. Starea mea se inrautatea cu fiecare moment si nu mai stiam cum sa ma eschivez, sa fug. Nu o mai voiam in fata mea. Nu voiam sa cedez, sa sar pe ea si sa o cuprind intre brate. Voiam ca ea sa plece, sa ma lase, sa fie fericita fara mine. Si stiam ca se putea, nu avea cum sa nu se poata. Cu timpul avea cu siguranta sa treaca peste toate faza asta, peste prietenia sa cu mine.
- Tot nu mi-ai zis ce vei face.
Eu tot nu intelegeam cum planuia ea sa ma ajute. Voiam sa ii demonstrez ca nu are cum.
- Trebuie sa uiti de mine, ok? Trebuie sa uiti. Si avea sa imi zica in continuare ca nu are cum sa faca asta, insa si eu aveam sa insist sa o indepartez. Puteam sa ma intorc acasa si sa nu mai ies cateva zile. Doar nu avea sa stea la mine la usa pana aveam sa ii deschid, nu?

▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂
-- if ice can burn --- then love and hate can mate --- --- ᴊᴏᴊᴇɴ ʀᴇᴇᴅ --▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂
Vezi profilul utilizatorului

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

-E cam evident, nu crezi? O sa fac ceea ce nu vrei tu sa fac. O sa stau aici. Avand in vedere starea ta pe care nu o poti ascunde, nu de mine cel putin, nu as vrea sa te abandonez asa, pur si simplu, de ce ne contraziceam atat? Aaa, pentru ca eu eram incapatanarea in persoana, iar el incerca sa contraatace cu acelasi lucru in speranta ca ma va face sa cedez. Totusi, trebuia sa isi dea seama ca nu avea sa-i iasa asta, nu fata de mine, nu fata de acea Elaine pe care o stie de ani buni, cea care face lucrurile doar cum crede ea ca e bine.
-Sa uit? Serios? Chiar crezi ca ar fi posibil asa ceva? Fii realist, Orion, cum imi putea cere asa ceva? Stia la fel de bine ca mine ca nu puteam face asta, pur si simplu nu puteam. Nu aveam cum sa dau cu piciorul la tot ce a fost, nu cat era totul atat de important pentru mine.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Can't promise that things won't be broken // But I swear that I will never leave

I-am ascultat in tacere cuvintele si imi lasau un gust dulce-amarui in gura. Pe de-o parte, ma simteam pentru prima oara in atata timp important in ochii cuiva, insa pe de alta ma calca pe nervi cumplit incapatanarea sa. Insa ar fi fost stupid sa spun ca nu ma asteptam la asa ceva de la ea - doar o cunosteam de atata timp. Si poate ca Orion pe care il stia ea, pe care il stiau toti si pe care il stiam si eu era mort, insa acea parte din mine care o adora si o aprecia pe Elaine nu era dusa. Ba chiar deloc, simteam cum simpatia asta fata de ea mocnea in mine si o voia pe Elaine tot mai aproape. Pentru totdeauna. Langa mine.
Dar asa ceva era imposibil - era imposibil deoarece voiam sa o protejez de mine insumi si de probleme mele, o voiam fericita si departe de drame.
Insa nu am putut sa o las asa, sa ii intorc spatele si sa plec pur si simplu. Nu am putut sa nu ma apropii de ea cu ochi tristi, sa nu ii ating gentil obrazul cu buricele degetelor si sa nu ii trec trei suvite albastrui pe dupa ureche. Pentru ca am facut toate astea, iar pentru cateva momente am fost mai aproape de ea decat fusesem vreodata.
- Vei realiza la un moment dat ca nu ai nevoie de mine si vei fi mult mai fericita asa. Adio, Elaine. Spunandu-i asta, mi-am fortat un zambet esuat; ma simteam ciudat si parca uitasem complet sa mai zambesc. Imi era atipic.
M-am intors inapoi pe calcaie si am plecat inspre apartament, chinuindu-ma sa nu privesc in spate.

-- if ice can burn --- then love and hate can mate --- --- ᴊᴏᴊᴇɴ ʀᴇᴇᴅ --▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Speram sa-l fi facut sa-mi accepte prezenta, nu il puteam lasa asa, nu voiam, nu as fi avut constiinta impacata si, in plus, absolut orice particica a corpului meu isi dorea sa-i fie aproape, ca mai de mult, doar ca acum fiind in fata mea, aceasta dorinta s-a amplificat cu mult si nu puteam ignora acest lucru. Totusi, simtind cum ceva fin imi atinsese pielea alba a obrajilor, am tresarit usor, insa mi-am revenit repede, vazand ca nu era decat mana lui. As fi zambit intr-un fel care arata cat de mult imi placea acea senzatie, mai ales cand si-a plimbat degetele printre suvitele mele, dar auzindu-i vorbele, am putut simti cum ochii mi se cascau, de aproape ieseau din orbite. El...el chiar mi-a spus "adio"? Chiar...? Dar...dar...nu, probabil ca nu am auzit bine.
Totusi, abia in momentul urmator am constientizat ca el deja avea spatele intors si se indeparta de...mine. Eu deja tremuram din toate incheieturile, gandindu-ma ca avea sa dispara, acum pentru totdeauna, si ca nu aveam sa-l mai vad. Insa nu, nu pot sa il las. Nu pot. Nu pot si pace: inima asta sfaramata a mea inca stia ce vrea. Asa ca urmatorul lucru pe care l-am stiut a fost faptul ca am inceput sa alerg, pana ce l-am putut cuprinde de la spate, ingropandu-mi fata in materialul hainei pe care o purta.
-Nu pleca...nu-mi spune adio...te rog! Te rog, Orion! Eu...eu tin prea mult la tine, nu imi pot imagina cum ar fi viata fara tine. Imi esti o persoana mult prea draga. Sa te pierd tocmai pe tine...nu pot. Nu ma lasa... incercam sa spun, simtindu-mi glasul tremurand. Daca nu as fi fost Elaine, probabil ca deja as fi plans, dar nu mai aveam mult pana acolo.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Nu. Asta nu era posibil. Nu se putea, nu era real.
Singurul lucru cu care mai ramasesem in momentul in care i-am simtit bratele in jurul meu si vocea tremurand in urechi era negarea. Ii negam dorinta, ii negam atasamentul, ii negam fericirea alaturi de mine. Incercam in disperare sa neg tot ce avea legatura cu ea ca sa ma pot distanta, crezand ca astfel ea va fi mai fericita fara mine.
Dar Doamne, simteam cum inima mi se frangea si mai tare cand mai ca plangea sa nu plec. Si cum puteam eu sa imi iau inima in dinti si sa plec? Cum puteam fi nemilos? Nu puteam, chiar nu puteam. Pentru ca ma durea, si pentru ca o iubeam inconstient si lucrul asta nu ma lasa sa o abandonez asa. Ce trebuia sa fac? Ce naiba s-ar presupune ca i-ar fi fost mai bine...?
Am ezitat si mai ca imi inghitisem si limba. Nu mai stiam ce sa fac sau sa mai zic - ramasesem blocat in timp ce mai ca plangeam si eu. Nu voiam sa o tin langa mine de teama sa nu o ranesc, dar... nu voiam nici sa o abandonez, tot de teama sa nu o ranesc. Si acum eu ce ar fi trebuit sa mai fac, sa aleg, sa zic?
Eram confuz si nu am putut decat sa imi urmez instinctul in acel moment, iar instinctul mi-a zis sa ma intorc iar cu fata la ea si sa o iau in brate. Asa, pur si simplu. Si o simteam asa de calda si indurerata ca parca imi dadusera si mie lacrimile. Nici macar nu plangea, dar eu in schimb...
- Elaine... T-te rog... nu... nu plange. Nu...um... Ramasesem complet fara cuvinte si vocea mi-era chiar mai tremurata ca a ei. Si eu ar fi trebuit sa fiu ala tare? Dar nu puteam... nu puteam nici macar sa o consolez, sa fiu acolo pentru eu. Eu plangeam ca un bou ce eram si ii aratam constant cat de sensibil si patetic eram.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Tot ceea ce spusesem mai devreme a fost proiectia in vorbe a gandurilor care m-au strafulgerat atunci cand imi intorsese spatele. Si da, era adevarul, acele lucruri le simteam adancul inimii, sufletului, in timp ce in ochii mei doar se oglindau. M-am speriat, era mai sa paralizez atunci cand vazusem ca se indeparteaza si ca il puteam pierde. Pana acum am pierdut pe multa lume, nu imi doream sa se intample sa urmeze si el pentru ca...pentru ca viata mea nu ar mai avea niciun sens si nu glumesc.
Pe urma, cand m-am simtit brusc luata in brate de asemenea, nu am facut decat sa il strang mai tare. Il voiam mai aproape acum, voiam ca si eu sa fiu aproape de el, sa incercam macar sa mai vorbim ca in trecut, chiar daca el continua sa spuna ca nu e o idee buna. Insa, am cascat usor ochii auzindu-i vocea tremuranda, la care, sub ochii mei, se asortau lacrimile ce ii curgeau siroaie. Imi era acum si mai greu sa nu plang de asemenea, dar continuam sa ma tin tare. Mi-am ridicat bratele, asezandu-mi mainile pe obrajii sai. Incepusem sa-i sterg lacrimile usor cu buricele degetelor, schitand un zambet mic in coltul gurii:
-Nu plang, inca...mi se rupe sufletul sa te vad asa. Trebuie sa intelegi ca eu...eu chiar vreau sa-ti fiu alaturi. Imi asum toate riscurile, doar...nu ma respinge, am spus avand acelasi ton ca mai devreme, trist, dar hotarat.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

O tineam strans intre brate si parca nu ma mai tinea inima sa ii dau drumul. Nu voiam sa o las sa plece, o voiam langa mine. Voiam caldura asta langa mine non-stop si pentru un moment parca se reaprinse in mine o flacara - una minuscula si palpainda - de speranta. Dar meritam asa ceva? Meritam sa tin langa mine o persoana asa de dulce si calda? Ma temeam. Ma temeam pentru ea, pentru bunavointa, caldura si iubirea pe care si le irosea pe mine. Pentru un trist si un om pueril ca mine.
Ii simteam degetele plimbandu-mi-se pe obraji si nu am putut sa nu ma invinovatesc iar. Inca o data, ca intotdeauna. Pentru ca ea era cea care tocmai suferise din cauza mea, insa sarea sa ma ajute pe mine - idiotul care dadea apa la soricei. Si in acea clipa, i-am prins mainile gentil in ale mele si i le-am indepartat. Am tras aer in piept si imi simteam gatul groaznic de uscat.
- Elaine...
Si voiam sa ii mai spun iarasi ca nu merit, ca sunt un nimic, ca ar trebui sa plece si sa isi vada de viata. Insa mi s-au blocat cuvintele in gat si am inceput patetic sa ii evit privirea.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Eu chiar mai aveam putin si incepeam sa plang, deja lacrimile imi erau adunate undeva la coltul ochilor, insa continuam sa le tin acolo, sa nu curga, chit ca imi era din ce in ce mai greu. Nici privelistea cu el plangand in timp ce ma strangea mai tare nu ma ajuta, dar se parea ca reusisem sa ii inlatur mare parte din siroaie.
Insa, cand mi-a indepartat mainile, am afisat o expresie care avea un mix de tristete si dezamagire in ea.
-Iar ma respingi... am replicat soptit, dar in acel moment am profitat de faptul ca mainile mele erau in ale lui, astfel ca mi-am incrucisat degetele cu ale sale. Mi-am continuat pe urma ideea:
-Repet: indiferent de riscuri, vreau sa stau cu tine...

OOC: GG Chris
Ai reusit sa scrii un post, chit ca abia de mai vezi tastatura

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Mai ca ma dureau mai tare franturile ramase din inima mea in momentul in care si-a impleticit degetele cu ale mele. Nu, de fapt nu dureau numai alea. Ma durea totul pe dinauntru si ma chinuiam in agonie sa nu las mai multe lacrimi sa cada. Pentru ca ma simteam josnic sa plang in asemenea hal in fata ei. Ea ma stia asa de puternic si dulce, asa de energic, iar acum devenisem un sclifosit plangacios. Unul care nu mai avea cum sa o faca asa de fericita ca alta data. Nu mai eram acel Orion pe care si-l dorea ea.
Nu voiam sa o resping, sa o fac sa sufere. Dar in acelasi timp fix asta voiam - sa o indepartez, sa plece, sa se distanteze de mine. Dar si asa avea sa sufere groaznic, din cate s-ar parea. Si mie ce imi mai era de ramas sa fac?
- De ce? Ce ai de castigat din asta? Avea numai de pierdut. Eu... Elaine, nu... stiu. Vocea mea suna groaznic si parca nici nu mi-o mai recunosteam - asa de tremurata si plansa era.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

-Oare ce am? credeam ca e evident ce aveam de castigat daca imi asumam riscurile si daca as fi continuat sa imi ascult incapatanarea. Pe tine. Prietenia cu tine. Nu am nevoie de nimic altceva. Si crede-ma, vorbesc foarte serios, Orion, glasul meu doar a sinceritate si hotarare rasuna. Ma cunostea, de fapt, probabil ca stia ca aveam sa spun asta.
Continuam sa il privesc direct in ochii plansi. Poate ca nu mai aveau aceeasi tenta colorata si vesela asa cum imi aminteam eu, insa puteam zari o usoara oglindire a sperantei in ei. Pentru mine era de ajuns. Stiam foarte bine ca pe dinauntru voia sa raman aici, langa el si da, nu o sa plec. Oricum in Nantes nu as avea ce face, din mai multe motive...motive la care preferam sa nu ma gandesc acum.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Si uite ca fix asta nu puteam intelege. Se tinea strans de trecut si avea impresia ca totul avea sa mai fie ca inainte, insa nu avea, chiar nu avea cum sa mai fie totul asa roz. Nu aveam sa o mai intampin cu zambetul larg pe buze, nu aveam sa ii mai soptesc vorbe dulci pe Skype sau sa taraganez la trei dimineata cele mai la intamplare porcarii si nu aveam nici sa imi schimb obiceiurile recente de a ma auto-deprima si practic auto-mutila prin infometare. Aia... aia mai bine sa nu afle pe moment. Stia ca eram intr-o pasa proasta - probabil nu-si imagina ca asa de proasta.
Ramasesem contrariat si inca imi era neclar ce voiam sa fac. Si eram asa de confuz ca intr-un final am abandonat tot, am oftat adanc si am realizat ca ma chinuiam degeaba. Nu avea momentan sa isi schimbe opinia si cu siguranta eu nu aveam cum sa i-o contraatac prin vorbe. Urma sa vada ea singura ca nu meritam efortul ei si ca nu mai sunt si nici nu voi mai fi Orion al ei. Insa daca voia sa se convinga singura, era invitata mea.
- Haide, nu putem sta aici pana diseara. Si nu pentru ca aveam eu de gand sa ma arunc in rau... Nu, in niciun caz nu imi statea gandul la asta.
Si cu astea fiind spuse, practic am tarat-o naiba stia unde. Eu clar habar n-aveam, dar ideea era sa nu ramanem intr-un loc si sa ne certam toata ziua.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

-Ai dreptate, am replicat la indemnul sau ce parea sa fi fost spus putin fortat. In mod normal, as fi zambit victorioasa ca macar l-am facut sa nu imi ignore prezenta, insa acum nu era loc de glume sau de copilarii de ale mele. Atentia mea avea sa fie concentrata pe el si pe problemele sale. Indiferent daca avea sau nu sa-mi spuna ce se petrece in viata lui de se afunda intr-un abis al oamenilor fara speranta in halul asta, aveam sa aflu si singura, prin anumite mijloace. Pana la urma, secretele sunt la fel de vulnerabile precum minciuna, nu-i asa?
-Si...incotro ne indreptam acum? daca tot m-a tras dupa el din locul acela, presupuneam ca avea in cap vreo directie sau ceva asemanator. Mie imi era totul strain: tara, orasul, Orion insusi. Intelegeam pe deplin faptul ca odata cu decizia de a lasa Nantes-ul in urma si de a veni la Londra pentru a gasi o persoana, fara a avea o pista, au venit si riscurile acestei calatorii. Totusi, asta nu insemna ca nu aveam sa nu ma obisnuiesc cu mediul si colectivele britanice, pana la urma scopul meu era albiciosul, el si numai el. Dar e in regula, eu am sa-i fiu alaturi si probabil...sau nu probabil, mai mult ca sigur, lucrurile aveau sa se repare. Presimt ca un drum anevoios ne astepta, dar in special pe mine, cea care a inceput totul.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

- O sa vezi, i-am spus pe acelasi ton apatic si plictisit. Nu era neaparat ca nu voiam sa ii spun unde mergem, insa nu prea aveam cheful necesar de explicatii si nu avea rost sa stau sa imi usuc gura povestindu-i de locul in care o duceam cand putea foarte bine sa il vada si ea singura.
Si nu ca ar fi fost cine stie ce loc incredibil cu incarcatura emotionala. Nu, era doar vesnica ceainarie in care imi pierdeam eu vremea diminetile, sorbind din acelasi Earl Grey zi de zi. Aveau si mancare - de asta ma gandisem sa o duc acolo de altfel, caci puteam baga mana in foc ca nici ea nu avusese un mic-dejun prea consistent si imi cam pasa de binele ei. Insa eu probabil nu aveam sa bag nimic in gura, exceptand ceaiul negru dupa care eram disperat. Britanicii si ceaiul - combinatia absolut perfecta. Nu degeaba tea time-ul era practic la absolut orice ora din zi pentru noi.
Am continuat sa ii tin mana intr-a mea pana sa ajungem in fata ceainariei, efectiv uitand la un moment dat ca inca faceam asta. Probabil nu o deranja oricum, avand in vedere ca scopul ei era sa se apropie de mine. Si totusi... eu trebuia in continuare sa o impiedic, sa ii arat ca ii e mai bine fara mine.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

La vorbele sale doar am dat scurt din cap in semn afirmativ. Nu mai aveam ce spune, mai ales ca din cauza tonului sau, nici nu consideram ca puteam spune ceva care sa nu i se para oarecum...enervant? Nu stiu, probabil ca nu era asa, ci doar aveam eu impresia asta, insa tot la fel de bine se putea sa fie asa cum credeam eu. Uf, nu ar trebui sa ma gandesc la astfel de lucruri, eu ar trebui sa fiu raza de soare aici si acum, cat ma aflam in preajma lui pentru ca, asa cum am mai spus, avea nevoie de asa ceva. Pana la urma, daca el cu adevarat nu ma voia prin preajma, cine stie ce ar fi facut ca sa scape de mine? Da, acum ca analizez situatia mai bine, pot realiza ca impresia aceea a mea e inutila si inselatoare: pentru Orion tot Elaine am ramas.
Mi-am revenit la realitate, dupa ce am fost prinsa in procesul propriei gandiri, in momentul in care am constientizat ca ne-am oprit, simtindu-mi in acelasi timp mana eliberata. M-am uitat prima data in jos, la ea, realizand ca el o tinuse in a lui tot timpul asta si, sincer, s-a simtit prea bine. Pe urma, mi-am ridicat privirea, observand ca ne aflam in fata unei ceainarii. Nu ma miram, englezii erau adeptii ceaiului, asa cum francezii aveau branzeturile ca mandrie. Dar nici eu, frantuzoaica fiind, nu am avut inca ocazia sa gust chiar patru sute de tipuri de branza, atatea cate sunt, ci abia de am pus gura pe vreo douazeci.
-Uh, arata dragut, sa spunem ca incercam sa alung linistea apasatoare ce domina in aer.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Am comentat un "mhm" printre dinti, taind practic firul discutiei. Poate eram cam sec, da, poate avea sa ma creada respingator si nepoliticos, nici asta nu puteam nega. Insa daca o luam asa, cam asta imi era si intentia - sa o fac sa se indeparteze de mine. Si cum incapatanarea nu a lasat-o sa se distanteze la vorbele mele, avea probabil sa o faca doar pe baza propriilor constatari.
Mi-am incalcit apatic degetele prin par, trecandu-mi trei suvite albicioase pe dupa ureche. Nu aveam un par tocmai sanatos si se simtea aspru la atingere, si asta bineinteles din cauza decolorarilor constante. Imediat ce apareau radacini rosiatice, il mai treceam prin substante si asta nu ii facea tocmai bine, mai ales ca nu prea ma lasam pe mana profesionistilor din pur sictir de a iesi din casa.
Am intrat cu pasi marunti in ceainarie, invitand-o nonverbal pe Elaine sa ia loc pe una dintre canapelele dinspre geam. Am fi putut bineinteles sa stam si afara, insa mi se parea frig pentru asta si ea evident nu era pregatita pentru vremea de aici. Nu parea tocmai adecvat imbracata.
- Iti e foame? Am intrebat-o luand loc si evitand sa deschid meniul. Deja stiam ce tipuri de ceai aveau, iar mancare... hai sa nu.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

A trebuit sa ma abtin sa nu oftez lung auzind acel sunet scurt si plictisit. Era clar ca deocamdata incercam degeaba sa leg mai mult de doua cuvinte cu el, caci parea sa se afle intr-o lipsa de chef constanta fata de orice. Deocamdata renutasem sa-i mai adresez vreo vorba, doar am stat si l-am privit cum isi plimbase mana prin par. Si poate ca era doar imaginatia mea, dar pana si podoaba sa capilara nu parea intr-o stare prea buna, chit ca o parte din mine stia ca nu ma inselam. As fi vrut chiar in acel moment sa aflu absolut tot, dar eram constienta ca nu era posibil: m-am inarmat cu rabdare tocmai ca sa-mi arate timpul ce si cum. Insa, in acelasi timp, nu puteam ignora nici sentimentul apasator pe care il aveam cand vedeam ca el desi era atat de aproape, totodata era departe de tot, mai ales de mine. Mhm...
L-am urmat tot in tacere inauntru, asezandu-ma pe o canapea dinspre geam, asa cum imi aratase el din priviri.
-Acum ca ai intrebat, chiar imi este, am raspuns, luand un meniu si incepand sa-l analizez. Nu eram eu genul care sa manance mult, dar cand simt foame, simt si aia e. Aveam sa comand Kedgeree, parea bun. Tie nu iti e foame? observasem ca nici nu deschisese meniul.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy
- -- -- ORION HADDEN DYER --- - -

Am înghițit în sec la întrebarea sa în timp ce mă jucam nevrotic cu degetele. Nu o priveam în ochi, evitam orice fel de contact pe cât posibil. Deși o parte din mine își dorea sa o privească, sa o admire, sa o strângă în brațe și sa nu îi mai dea drumul, sa îi tina mana într-a sa și sa patruleze străzile Angliei pana dimineață. Și în momentul în care mi-am conștientizat fanteziile puerile, mai ca era sa mă dau cu capul de pereți - ceea ce poate chiar as fi făcut dacă nu era și ea aici. Pe moment era de preferat sa nu știe cât de dereglat mental ajunsesem.
- Nu. Succint și la fel de monoton, dar cu câteva ticuri ca adaos. Aveam o gramada de ticuri și simțeam nevoia sa fac constant ceva cu mana - ori sa mi-o țin prin parul groaznic de ars, ori sa îmi impleticesc degetele intre ele, ori orice.
Și ajunsesem rău, foarte rău.
Am oftat scurt și am realizat în următorul moment prezenta chelneritei, pe care, dacă stăteam sa o privesc atent, o vedeam mai mereu când veneam pe aici. Probabil ajunsese sa mă știe, probabil ca nu. Nici nu îmi mai pasa prea tare.
- Va pot lua comanda? Apoi a aruncat o privire fugitiva înspre mine, arcuindu-si vesel buzele . Un Earl Grey cumva?
Dădusem afirmativ din cap în acel moment. Mă știa, deci. Cumva deloc surprinzător, insa la fel de neinteresant.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Doar am dat din cap incet la acel raspuns scurt, monoton si nespecific lui, sau asa credeam eu, pentru ca Orion pe care il stiam eu ar fi raspuns cumva ludic chiar si daca ar fi folosit vreo negatie. Simteam atmosfera aceasta incomoda si ma deranja cumplit, insa nu lasam sa se vada, imi pastram expresia neutra, insa cu o tenta oarecum senina in ochi. Eram dispusa sa suport orice, atat timp cat puteam sta cat mai aproape de el, tineam prea mult la persoana lui ca sa inchid ochii, sa imi intorc spatele si sa ma intorc in Franta de parca nu s-a intamplat nimic.
Sirul gandurilor imi fu intrerupt brusc de o a treia voce, cea a unei chelnerite. Se parea ca il cunoaste din vedere pe albicios daca a stiut ce avea de gand sa comande, probabil pentru ca el frecventa locul asta, cel putin asa preferam sa cred. Ce ganduri mai pot avea si eu...
-O portie de Kedgeree, am replicat oarecum lipsita de interes, inchizand usor meniul.
-Notat. Va fi gata in aproximativ 15 minute, a fost tot ceea ce a mai zis tipa aceea, dupa care a plecat. Mi se parea mie sau a strambat usor din nas cand am vorbit? Sau stai, englezii si francezii nu prea merg in aceeasi incapere, in general.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

M-as fi făcut, poate, ca nu observasem reacția chelneriței la cuvintele Elainei, însă ar fi fost prostesc sa neg ceva mai mult decât evident - nu o înghițea prea tare si nu era greu sa iti dai seama de asta. De ce? Naiba știa, și în nici un caz eu. Putea fi ura față de străini, deși nu era nici prima și nici ultima data când avea sa dea de turiști și cu siguranță nu era plătită sa le strâmbe din nas. Putea fi și altceva, însă nu, nu i-as fi putut atrage eu atentia. Eu eram un depresiv cu norma întreaga care se întreba de ce respira cam din minut în minut. Plus ca aratam la fel de deplorabil la exterior ca si la interior. Toate variantele excluse, iar motivul complet necunoscut. De ce îmi băteam capul cu asta, totuși? Ah, da, probabil pentru ca Elaine nu părea prea bucuroasa de primirea sa aici.
Mi-am deschis gura sa îi vorbesc, ramanandu-mi cuvintele în gat pe moment. Însă am reușit sa le scot pe gura, mai lent, mai monoton, mai nesigur.
- Nu trebuie sa o iei personal. Sa încerc sa mimez un zâmbet? Nu, nu eram în stare. Englezii nu sunt prietenoși mereu. E mai bine sa ignori oamenii de genul. Și vorbeam cumva din experiență, deși cam intram și eu în categoria englezilor neprietenosi.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

-Stiu, am aflat de la matusa mea, doar ea era cea care a petrecut cativa ani buni aici. Cum a rezistat, habar n-am. Doar ca, indiferent de cum o iei, e enervant. Macar daca s-ar fi sinchisit sa-si tina lipsa de bun simt pentru ea, desi eram constienta ca tipa respectiva numai asta nu ar fi facut, in special pentru ca eram frantuzoaica, iar accentul meu paruse sa o fi zgariat pe urechi. Nici francezii nu erau chiar cei mai civilizati oameni, aveau si eu niste idei preconcepute pe putin nasoale, dar majoritatea, dupa mine, stiau sa dea dovada de respect fata de oricine. C'est pas ma faute que je suis française! Totusi, lasand asta la o parte, m-am bucurat in sinea mea ca el a observat ca nu mi-a picat bine, chit ca imi pastram aceeasi atitudine. Nu am luat in seama atitudinea plictisita din nou, insa.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Îi dădeam dreptate. Fiind chelneriță, era datoria ei sa dea dovada de bun simț când întâlnea străini, chiar și în cazul în care nu le agreea prezenta.  
- Nu ai ce sa îi faci, oricum. Unii oameni nu știu ce e aia bun simt. Sa menționez faptul ca și eu intram în categorie? Nici eu nu am primit-o pe Elaine cu brațele prea deschise și mă comportasem în ultimul hal cu ea. Nu m-ar fi mirat, totuși, sa mă fi luat ca si excepție, chiar dacă nu meritam.
- Cum de nu ai venit niciodată pe aici, dacă mătușa ta locuia în Anglia? Mi-a venit întâmplător sa întreb și nu am ezitat sa mă adresez ei. Poate ca incercam sa fiu mai tacut, mai respingător, însă știam și ca dacă nu puneam întrebările care mă macinau, aveau sa mă bântuie pana aflam și răspunsuri. Si as mai fi intrebat-o și de ce ținea atâta la mine, ce vedea la mine, însă pe aia o pastram pentru mai încolo. Asta dacă avea sa existe un "mai incolo".

Ultima editare efectuata de catre Lynz in Joi Oct 19, 2017 9:32 pm, editata de 1 ori

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

-Mhm...asta asa e, din pacate, si poate mi se parea doar mie, insa numarul oamenilor fara bun simt devenea din ce in ce mai mare, ceea ce era dezamagitor. Sa vezi in fiecare zi copii mici care fac ce vor pentru ca parintii nu le acorda o educatie adecvata sau deoarece vor sa isi faca odraslele sa fie la fel de rele ca ei.
-A locuit aici pe vremea cand eram in scoala primara, iar ai mei erau plecati intr-o calatorie de afaceri. Nu prea am avut cum sa obtin permisiunea sau mijlocul de a veni aici la vremea respectiva, am replicat, ridicand din umeri. I-am mai spus si lui ca mama si tatal meu erau oameni de afaceri destul de influenti, asa ca aveau mereu treaba, iar eu sfarseam mai mereu sa raman in grija unei bone care nu era altceva decat o cotoroanta pe ciclu. Mda, ce viata am avut si inca am, oarecum...
-Dar tu? Nu ai avut posibilitatea de a vizita alte tari? daca tot am reusit sa scot o conversatie normala de la el, hai sa o continuam.

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

Poate daca as fi pus cap la cap povestile pe care mi le mai zicea ea virtual, nu ar fi fost greu de ghicit raspunsul. Insa eu nu luasem lucrurile logic, bineinteles, si imi suprimasem mare parte din amintiri si emotii de teama sa nu reactionez gresit, sa nu aberez plangand despre cat de mult mi-o doream langa mine. Dar asa sa ceva trebuia sa imi iasa complet din cap. Avea sa plece, trebuia sa plece - asta daca isi dorea o viata mai buna, mai fericita, alaturi de cineva care merita bunatatea ei.
- Inteleg. Am dat apatic din cap si mi-am strans degetele intre ele.
Ezitam evident sa ii raspund si ramasesem iar blocat. Situatia mea familiala nu fusese niciodata roz, lucru ce incercasem inca de la inceput sa ascund fata de ea. Iar cand lucrurile devenisera chiar mai rele decat ma asteptasem, ei bine, am picat. Am parasit-o fara sa ii dau vreo explicatie, de teama sa nu vrea sa ma ajute- ceea ce si voia sa faca acum.
- E... complicat. Dar nu, sa zicem doar ca nu. Probabil nici acum nu as fi avut posibilitatea. Nu stateam prea bine cu banii si nici nu eram in stare sa ma reapuc de munca. Traiam din burse si bani stransi, nu aveam surplus pe care sa il folosesc in alte scopuri.

Nobume

Administrator
Administrator

ʸ ˡˑ ʰʳ ʸ ʰˢ ʳˡʸ ˢʰˑ
ʳ ʰʷ ˢ ˢ ʸˢˡʳ˒ ʳˑ
ˢʷ˒ ʸ ˢʳ ʰ ˢ ˑ

Nu am facut decat sa dau din cap incet si afirmativ la acea slova iesita dintre buzele sale. Nu prea aveam ce sa mai raspund la un simplu cuvant, desi pe undeva ma intrebam daca isi mai amintea macar de cate discutii am avut noi in trecut. Nu de alta, dar eu tineam minte o buna parte dintre ele si ar fi fost normal sa ma astept ca si el sa faca la fel, insa probabil ca ii pretindeam prea multe lucruri. Pana la urma, prioritatea mea era faptul ca Orion parea oricum, mai putin bine, iar eu, din nou, nu suportam sa il stiu asa, mi se rupea inima in doua.
-Oh...inteleg. Drept sa spun, asta e prima oara pentru mine cand pasesc in afara hotarelor Frantei, pentru ca da, nu am avut nici eu prea multe posibilitati. Erau ai mei oameni de afaceri ocupati, dar nu aveam acces la banii lor, erau tinuti intr-un seif sub pretextul ca o sa am nevoie de ei doar cand urmeaza sa ma casatoresc. Totusi, gandul acela nu facea decat sa imi provoace greata...

Gintama rules ❤
My queens and my kings ❤

Lynz

Shy
Shy

M-am rezumat la gesturi non-verbale, evitand sa mai continui discutia. Eram nepoliticos, din nou, insa preferam sa las lucrurile asa. Nu aveam de gand sa ma straduiesc sa par ceea ce nu eram - iar bine clar nu eram. Si poate nu era modul potrivit de a o indeparta - poate fix bine trebuia sa par, sa o fac sa creada ca nu am nevoie de ajutor. Insa preferam sa merg pe alte variante, sa o indepartez prin alte metode. Nu eram bun la jucat teatru, iar zambetul meu nu parea in regula oricat ma straduiam sa il exersez in oglinda.
Capul imi bubuia.
Brusc.
Locul se misca cu totul si imaginea Elainei cu par albastriu se distorsiona, se pierdea. Pleoapele mi se simteau grele si ma chinuiam in disperare sa le tin deschise.
- Po... ...manda.
Ce fusese aia? Ce spusese?
Urechile mi se infundasera si ma chinuiam sa imi tin privirea in ceaiul proaspat adus. Trebuia sa raman constient. Nici nu m-am chinuit sa mai pun miere, mi-am turnat cu mana tremuranda ceaiul, de mai ca dadea pe afara, si am varsat pe gat lichidul.
Mi-am ars limba. Si gatul. Ma ustura groaznic si cred ca scapasem din ceai si pe masa. Simteam ca pic si voiam sa ma dau cu capul de masa.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum