This used to be a forum full of little and stupid girls.
Now it is kinda serious because they have grown up.
You're welcome to join in though. Have fun ^^

[ ʷ/ ᴵᵐᵃ ᶰ' ˢᵒᶰᵉᵃʰ ] ➾ ℌ𝔦𝔤𝔥𝔩𝔶 𝔰𝔲𝔰𝔭𝔢𝔠𝔱𝔢𝔡

In jos

[ ʷ/ ᴵᵐᵃ ᶰ' ˢᵒᶰᵉᵃʰ ] ➾ ℌ𝔦𝔤𝔥𝔩𝔶 𝔰𝔲𝔰𝔭𝔢𝔠𝔱𝔢𝔡

Mesaj Scris de Nisao la data de Dum Feb 11, 2018 8:56 pm

·· Yᴏᴜ ᴀʀᴇ ᴛʜᴇ ᴏɴᴇ ᴛʜᴀᴛ I ᴜꜱᴇᴅ ᴛᴏ ʟᴏᴠᴇ / Aɴᴅ I·ᴍ ꜱᴛɪʟʟ ɪɴ ʟᴏᴠᴇ﹐ ʙᴜᴛ I·ᴠᴇ ɴᴇᴠᴇʀ ʟᴏᴠᴇᴅ ʏᴏᴜ ᴛʜᴇ ᴍᴏꜱᴛ ··

·
·
·

➾ 𝑯𝒊𝒈𝒉𝒍𝒚 𝒔𝒖𝒔𝒑𝒆𝒄𝒕𝒆𝒅

━━━━━━ ➾ ━━━━
💔 ━━━━ ➾ ━━━━━━

━━━━━━ ➾ ━━━━
💔 ━━━━ ➾ ━━━━━━

·· I ᴄᴀɴ·ᴛ ʙʀᴇᴀᴛʜᴇ﹐ ᴍᴜᴄʜ ʟᴇꜱꜱ ʙᴇʟɪᴇᴠᴇ / Yᴏᴜ ɢᴀᴠᴇ ᴍᴇ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ ʏᴏᴜ ʜᴀᴅ ··

·
·
·

𝙰𝚒𝚌𝚒 𝚟𝚘𝚖 𝚜𝚌𝚛𝚒𝚎 𝚗𝚞𝚖𝚊𝚒 𝚎𝚞 ș𝚒 𝙸𝚖𝚊
𝙿𝚞𝚙𝚒𝚌𝚒 ♡

━━━━━━ ➾ ━━━━
💔 ━━━━ ➾ ━━━━━━

━━━━━━ ➾ ━━━━
💔 ━━━━ ➾ ━━━━━━

·· A ᴘᴜʀᴇ ʟᴏᴠᴇ ᴜɴʀᴇʜᴇᴀʀꜱᴇᴅ / I·ᴠᴇ ꜱᴇᴇɴ ʏᴏᴜʀ ʙᴇꜱᴛ ᴀɴᴅ ᴡᴏʀꜱᴛ /Aɴᴅ ᴀᴛ ʏᴏᴜʀ ᴡᴏʀꜱᴛ﹐ ʏᴏᴜ·ʀᴇ ꜱᴛɪʟʟ ᴛʜᴇ ʙᴇꜱᴛ ··

·
·
·

● romance ● mature ● incest ● drama ● family ●
● forbidden love ●

━━━━━━ ➾ ━━━━
💔 ━━━━ ➾ ━━━━━━

━━━━━━ ➾ ━━━━
💔 ━━━━ ➾ ━━━━━━

·· Bᴜᴛ ᴀᴛ ᴍʏ ʙᴇꜱᴛ﹐ I ᴀᴍ ᴛʜᴇ ᴡᴏʀꜱᴛ / Iᴛ·ꜱ ᴀ ᴄᴜʀꜱᴇ / Yᴏᴜʀ ᴇʏᴇꜱ ᴀʀᴇ ʟɪɴᴇᴅ ɪɴ ᴘᴀɪɴ ··

·
·
·

- BOSTON -
Suffolk County - Massachusetts - United States of America

- Present -

━━━━━━ ➾ ━━━━
💔 ━━━━ ➾ ━━━━━━

━━━━━━ ➾ ━━━━
💔 ━━━━ ➾ ━━━━━━

·· Bᴜᴛ ᴛʜᴇ ᴏɴʟʏ ɢɪʀʟ ᴛʜᴀᴛ ᴄᴏᴜʟᴅ ᴛᴀʟᴋ ᴛᴏ ʜɪᴍ﹐ ꜱʜᴇ ᴄᴏᴜʟᴅɴ·ᴛ ꜱᴡɪᴍ / Tᴇʟʟ ᴍᴇ ᴡʜᴀᴛ·ꜱ ᴡᴏʀꜱᴇ ᴛʜᴀɴ ᴛʜɪꜱ ··

·
·
·

Uneori, se întâmplă să ai toate șansele de partea ta, să pară că totul merge conform planului și că, băi, poate gramul ăla de neprevăzut din viața ta nu te afectează așa tare. Zic și eu, naște soră-ta. Școala ta generală se dărâmă și se face mall. Frima de jucării de la care aveai plușul preferat s-a reprofilat pe jucării de adulți. Mai știi? Neprevăzut. Dar ce se întâmplă când,  în loc de gram, primești tonă? În loc să ți se sufle în față, te lovește fix în moalele capului? Ce se întâmplă când, așa, pe nepregătite, te vezi în poziția de a crește un copil, care nu îți aparține?
Din cauza unei asocieri greșite cu o mafie străină, Nicholas se vede prins în mijlocul unei afaceri de trafic de organe, în care victimele sunt copii. Realizând gravitatea situației, dă planurile peste cap și reușește să salveze copiii, făcând în așa fel încât fiecare să ajungă la familia de la care a fost răpit, cu o singură excepție. Leila pare a fi singurul copil fără familie, astfel că Nicholas decide, din toate opțiunile valabile, să își ia responsabilitatea de a o crește el.
Adevărul nu a ajuns însă niciodată la urechile Leilei, astfel încât, după unsprezece ani, ea încă trăiește cu impresia că Nicholas îi este tată biologic.
Cu toate astea, poate o astfel de informație ar fi fost utilă, în condițiile în care sentimentele dintre "tată" și "fiică" se schimbă radical.
Corect?

━━━━━━ ➾ ━━━━
💔 ━━━━ ➾ ━━━━━━

━━━━━━ ➾ ━━━━
💔 ━━━━ ➾ ━━━━━━

Ultima editare efectuata de catre Nisao in Lun Feb 12, 2018 4:46 pm, editata de 2 ori

" ˢᵃʸ ᵐʸ ᶰᵃᵐᵉ˒ ˢᵃʸ ᵐʸ ᶰᵃᵐᵉ "
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
" ᴵᶠ ᶰᵒ ᵒᶰᵉ ᶤˢ ᵃʳᵒᵘᶰᵈ ʸᵒᵘ˒ ˢᵃʸ "ᴮᵃᵇʸ˒ ᴵ ˡᵒᵛᵉ ʸᵒᵘ "
Nisao
Administrator
Administrator

feminin
Mesaje Mesaje : 319
Reputație Reputație : 36
Varsta Varsta : 19
Localizare Localizare : Westeros
Status : Alive
Joburi/Distractii : lol ce

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: [ ʷ/ ᴵᵐᵃ ᶰ' ˢᵒᶰᵉᵃʰ ] ➾ ℌ𝔦𝔤𝔥𝔩𝔶 𝔰𝔲𝔰𝔭𝔢𝔠𝔱𝔢𝔡

Mesaj Scris de Ima la data de Dum Feb 11, 2018 9:24 pm

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━look I'm wasted━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Nicholas Phillips
ᵂʰᶤᶜʰ ᶜᶤᵍᵃʳᵉᵗᵗᵉ ᵈᵒ ʸᵒᵘ ˢᵐᵒᵏᵉ˒ ᴹʳˑ ᴾʳᵉˢᶤᵈᵉᶰᵗˀ ’ᶜᵃᵘˢᵉ ᴵ’ᵐ ˢᵗᵘᶜᵏ ʰᵉʳᵉ ᵗᶤʳᵉᵈ ᵃᶰᵈ ʰᵘᶰᵍʳʸˑ ᴮᵘʳᶰᶤᶰᵍ ᵐʸ ᵈᵃʸˢ ᶤᶰ ᴹᵃʳˡᵇᵒʳᵒ ᶜᵒᵘᶰᵗʳʸˑ
◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦
━━━━━━━━━━━kiss the money━━━━━━━━━━━━━play with the knives━━━━━━━━━━you're afraid so go away━━━━━━━

Aparent, iată-mă cum încerc să-mi găsesc pachetul de țigări, rătăcit, probabil, prin geacă sau prin pantaloni. În buzunar, adică, de data asta nu mai le bag în chiloți. S-a dus perioada aceea și s-a dus cu bine.
Trecuseră atâția ani de când eu, dintr-o eroare comisă tot de mine, am ajuns într-o mafie greșită. De la afaceri de droguri, m-am pomenit cu niște copii. Nu am putut accepta așa ceva, aveam limitele mele, nu sunt un om moral dar... Dar.
Nu regret absolut nimic de atunci, regret doar că am rămas la drogurile mele. Am reușit să fac economie prin cea mai grea metodă, aceea de a te lăsa de propria marfă. Într-adevăr, am fost un copil prost, nu mă miram că îmi căutam grupuri noi an de an.
În cele din urmă, m-am hotărât să nu mai caut pachetul care, cel mai probabil, nici nu era. Am luat făbricuța de țigarete din dulap și niște tutun de trabuc, confecționând câteva distracții. M-am dus pe balcon, privind soarele cum se pierde printre blocurile din depărtare.
O briză răcoroasă îmi zburlea părul și mă priva, pentru câteva momente, de căldura zilei. Întreaga atmosferă era una lipsită de imperfecțiuni, iar faptul că stăteam într-un penthouse puțin mai departe de aglomerația urbană era mirific.
Așezându-mi una dintre țigări în gură, realizez că nu am cu ce o aprinde. Cu siguranță, bricheta era în pachetul dat dispărut, așa că m-am lipsit. Mă duceam eu după niște chibrite dar întâi am vrut să verific ce face Leila.
De ea mă atașasem enorm de mult, voiam să nu simtă lipsa mamei și încercam să suplinesc asta. Îmi părea rău pentru că ea nu știa un adevăr crud, iar eu da. Doar pe mine mă măcina și îmi spulbera unele vise de care consideram că ar trebui să scap.
Am ciocănit la ușa camerei în care stătea Leila, de obicei, deși în unele zile adormeam lângă ea. Cine știe, poate că ea știa de mai multe lucruri de-ale mele decât știam eu.

Ima
Shy
Shy

feminin
Mesaje Mesaje : 146
Reputație Reputație : 12
Varsta Varsta : 20
Localizare Localizare : highway to hell
Status : încă trăiește
Joburi/Distractii : Da. Nu. Nah.

Vezi profilul utilizatorului https://anachronistiquee.tumblr.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Nisao la data de Lun Feb 12, 2018 12:03 am

● Leila  -  ᴾʰᶤˡˡᶤᵖˢ ●

.
.
.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

" ᵞᵒᵘ ᶜᵃᶰ ᵇᵉ ᵐʸ ᵈᵃᵈᵈʸ ᵗᵒᶰᶤᵍʰᵗ˒ ᶰᶤᵍʰᵗ˒ ᶰᶤᵍʰᵗ
ᴵ'ᵐ ᶰᵉᵒᶰ ᵖʰᵒˢᵖʰᵒʳᵉˢᶜᵉᶰᵗ
ᴼᵖᵉᶰ ˡᶤᵏᵉ ᵃ ᶜʰʳᶤˢᵗᵐᵃˢ ᵖʳᵉˢᵉᶰᵗ˒ ᶰᵒʷ "

Era, uneori, îngrijorător cum puteam pierde atât de ușor noțiunea timpului. Aveam momente când până și eu mă credeam din altă lume, când nu regăseam părți din mine, ce să mai spun de persoanele cu care interacționez zilnic? Încercam, totuși, să îmi găsesc scuze. Când te simți, oarecum, diferit de restul și realizezi că simți lucruri pe care nu ar trebui nimeni să le simtă, te distanțezi singur de oameni. Unii ar numi asta "adolescență", exagerare tipică vârstei a situațiilor concrete, sau mai știu eu cum, dar nu e asta. Știu că există lucruri care nu sunt în regulă cu mine, știu că am bucăți din trecut pe care nu mi le amintesc și, când am timp, încerc doar să mă pun în oridine. Bucățică cu bucățică. Dar parcă lipsesc atâtea bucăți. Dar parcă timpul se scurge atât de repede. Și, în fond, uneori obosesc. Uneori prefer să mă pierd în dramele altora, astfel că am reușit, în ultimele ore, să nu mă desprind de filele cărții. "I'll Give You the Sun" - nu m-am putut abține să nu o citesc pentru o a doua oară, pentru că, da, Noah. Și pentru că Jude. Și, mhm... singurul motiv pentru care mă ridicasem și pusesem cartea deoparte fusese micul avertisment pe care propriul stomac mi-l dăduse. Într-adevăr, nu mai mâncasem de dimineață și era deja trecut cu mult de ora prânzului.
Însă, fix înainte de a apăsa pe clanță, pentru a părăsi camera, am auzit un ciocănit și am zâmbit, deschizând în următoarea secundă ușa. Am rămas câteva momente fără să spun nimic, privindu-l în tăcere. Uneori, recunosc, mă îngrozeam la gândul că ar putea afla că psihicul meu numai sănătos nu e. Până la urmă, el era perfect. Și eu trebuia să fiu. Uneori mă întrebam cum ar reacționa dacă ar putea să vadă în mintea mea. Mă speriam singură, de multe ori, când realizam ce fel gândesc. El ar fi putut, la fel de bine, să mă dea afară.
- Hei, tati.
Am înghițit în sec, păstrându-mi zâmbetul totuși pe față. În ultimul timp era din ce în ce mai greu să îi spun așa. Era, practic, ca o lovitură de ciocan în frunte, care-mi amintea să cobor cu picioarele pe pământ.
- Nu există, așa, din întâmplare, nimic gătit în frigider, nu?
Am zis să îmi încerc norocul. La cât de paralelă ajungeam să fiu uneori cu lumea reală, nu era o surpriză să nu știu ce am în propria casă în frigider.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Nisao
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Ima la data de Lun Feb 12, 2018 9:41 pm

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━look I'm wasted━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Nicholas Phillips
ᵂʰᶤᶜʰ ᶜᶤᵍᵃʳᵉᵗᵗᵉ ᵈᵒ ʸᵒᵘ ˢᵐᵒᵏᵉ˒ ᴹʳˑ ᴾʳᵉˢᶤᵈᵉᶰᵗˀ ’ᶜᵃᵘˢᵉ ᴵ’ᵐ ˢᵗᵘᶜᵏ ʰᵉʳᵉ ᵗᶤʳᵉᵈ ᵃᶰᵈ ʰᵘᶰᵍʳʸˑ ᴮᵘʳᶰᶤᶰᵍ ᵐʸ ᵈᵃʸˢ ᶤᶰ ᴹᵃʳˡᵇᵒʳᵒ ᶜᵒᵘᶰᵗʳʸˑ
◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦
━━━━━━━━━━━kiss the money━━━━━━━━━━━━━play with the knives━━━━━━━━━━you're afraid so go away━━━━━━━

În momentul de față, eram complet convins că îmi uitasem bricheta în servietă. Da, chestia aia pe care o țin printre rufe ca să nu mă trezesc cu poliția în vizită. Nu-i ca și cum aș risca ceva întrucât îmi mut foarte des drogurile.
- Hei, dragă.
Am înghițit în sec, încercând să-mi amintesc dacă făcusem ceva de mâncare. De ce dracu eram atât de preocupat să fac banii, dar o lăsam pe Leila să flămânzească? Nu era bine. Deși îi purtam de grijă mereu și îi spuneam să mai mănânce ceea ce îi pregătesc.
Era chiar enervant când îi găteam ceva seara și dimineața rămânea intact. Nu apucam să rămân la cină mereu, mă duceam în diverse locații pentru a distribui droguri. În plus, în acea noapte, ar fi trebuit să îndeplinesc o misiune față de superiorii mei pentru a avansa în gradul meu. Bine, acum că mai era și ceva pe ochi dulci nu mai contează.
- În seara asta am uitat să mai gătesc, îmi pare rău. Am făcut o moacă precum în filmele indiene, trăgându-mă de urechi ca să-mi cer iertare. Vrei să mă ajuți să facem o pizza? Au mai rămas ceva ouă prin frigider și... Trebuie să mai fie ceva. Să vii în bucătărie, eu mai caut ceva.
Am ieșit din cameră, căutându-mi servieta în dulapul meu cu haine. La raftul 2, între bluza de culoare neagră din bumbac și pantalonii gri... Voila! Eram sigur că am pus-o într-un loc exact. Imediat după ce o deschid îmi găsesc atât pachetul de țigări cât și bricheta în acesta. Mai bine că le-am găsit, mi-era, cum să zic, lene să le cumpăr din nou.
Mi le-am băgat în buzunar și m-am dus înspre bucătărie, așteptând să vină și Leila. Puteam găti și singur dar preferam să am companie. Întotdeauna am preferat să o am lângă mine și uram din tot sufletul că mi-o doream mai mult decât atât. Dar era doar un copil.
Cum să zic, compania ei mă încânta, mă ajuta să uit de greutățile cotidiene. Era ca un dans mut pe care nu puteam să îl comentez, dar nici să îl exprim. Eram doar eu și ea, în lumea noastră, evitând privirile glaciare ale altora. Însă ea nu știa. Nu era conștientă de acesta. Doar eu îmi imaginam, mă scufundam în gânduri și-n fumul sufocant de țigară.

Ima
Shy
Shy

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Nisao la data de Lun Feb 12, 2018 11:43 pm

● Leila  -  ᴾʰᶤˡˡᶤᵖˢ ●

.
.
.

ᴵ'ᵐ ᶰᵉᵒᶰ ᵖʰᵒˢᵖʰᵒʳᵉˢᶜᵉᶰᵗ

Nu m-am putut abține să nu râd, în momentul în care a făcut fața aia, care se voia probabil a fi de vinovat peste măsură. În realitate, părea doar că se strâmbă, chit că știam că îi părea cu adevărat rău.
- E în regulă, facem împreună.
Era mai amuzant așa. Mult mai amuzant decât gătitul de una singură, că el măcar mai știa ce face. Mai încercasem eu și de capul meu, când era plecat și mă împingea ambiția de la spate, dar când îți petreci de trei ori mai mult timp curățând dezastrul de după decât gătind și mâncând, atunci ți se ia. Mă mândream, totuși, în sinea mea, că nu dădusem foc la bucătărie, deși... da, am fost aproape. Cu el era totuși totul sigur și rezultatul mai gustos.
Am aprobat din cap, înainte să dispară din peisaj și, cât s-a ocupat el de căutat ce avea de căutat, eu m-am întors în cameră, schimbându-mă într-un tricou mai larg și bun de sacrificat. Mă cunoșteam în bucătărie și eram aproape sigură că până ce vom termina, ceva sigur va pica pe mine.
Tot procesul nu a durat, însă, prea mult și, după ce mi-am prins părul, am fugit în bucătărie, spălându-mă înainte de toate pe mâini, aruncându-i tatei o privire hotărâtă. Genul ăla de privire ce zicea "sunt stăpână pe situație și mă descurc orice ar fi". Și apoi un zâmbet de-ăla doar pe jumătate, că știam amândoi că nu era așa și că el trebuia să conducă Operațiunea Pizza.
- Deci, cu ce începem?
El e adultul, el știe.
Pomenise, totuși, de ceva ouă din frigider, așa că am decis să îl deschid, holbându-mă la ce avea înăuntru. Pusesem mâna pe cofrajul cu ouă, însă mi-am întors capul înspre tati, așteptând instrucțiuni.
- Și ce mai exact ne mai trebuie de aici?
Vreau să ajut, chiar vreau.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Nisao
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Ima la data de Vin Feb 16, 2018 5:50 pm

Nicholas Phillips

Am dat din cap în semn negativ, știind că o să iasă o varză murată în loc de pizza dacă nu o ajutam. De fapt, ideea ar fi fost că ea era cea care mă ajuta, dar eh... Avea destul timp să învețe. Măcar nu dăduse foc la bucătărie. Încă.
- În primul rând, iei ouăle și ai grijă să nu faci omletă din ele. Cel puțin momentan. Ei bine, pentru un blat moale, merge puțină margarină... Uhm, și ciupercile alea din borcan. Probabil și niște roșii, dacă vrei. Și salam, poate. Că n-am dezghețat carnea.
Nu aveam idee ce vreau să fac, gătisem destule chestii la viața mea dar, de obicei, eu comandam pizza, nu o făceam. M-am întins totuși după un borcan cu sare, pe care aveam de gând să o combin cu ouăle și cu margarina. Nope, nu cred că urma să fie comestibilă. Se pune făină și apă.
- Știi, cred că ar fi mai bine să pui ouăle înapoi, dar ai grijă. Să scoți și ketchup-ul, te rog.
Eram tentat să mă apropii de ea și chiar asta am făcut. Mi-am plimbat subtil mâna pe spatele ei, retrăgându-mă apoi realizând că nu mi-am fumat țigara. Asta putea fi vina pentru că, de obicei, mă puteam abține. Iar faptul că ea mă știe drept tatăl ei natural nu ajută cu nimic.
Stau și mă gândesc, oare chiar nu aș fi putut să îi zic de la început că nu sunt tatăl ei? Nu, ce ar fi fost de zis? Era un copil și încă este unul, relația de tată-fiică trebuie să stagneze așa. Nu-mi permit să fac vreo gafă și să o pierd, chiar dacă este trecută legal pe numele meu.
Desigur, nici acest lucru nu a fost făcut în condiții normale, e mai mult sau mai puțin legal dar documentele nu sunt decât identice cu cele normale.
- Cred că mă duc să fumez o țigară. Să iei tu punga de făină de sus, dar dacă nu te descurci, mă întorc imediat.

Ima
Shy
Shy

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Nisao la data de Vin Feb 16, 2018 11:26 pm

● Leila  -  ᴾʰᶤˡˡᶤᵖˢ ●

.
.
.

ᴵ'ᵐ ᶰᵉᵒᶰ ᵖʰᵒˢᵖʰᵒʳᵉˢᶜᵉᶰᵗ

Ăăă... okey, procesare. Ouăle, da, am luat astea. Am pus mâna și pe pachetul de margarină când a pomenit el, apoi însă m-am dat bătută, decizând să îl ascult întâi de toate până la capăt. Vorbea mai repede decât mă puteam mișca eu, așa că doar am așteptat să înșire toate acele ingrediente, ca să descopăr că o pizza e mai complicat de făcut decât pare la televizor în reclame și tot.
Când am crezut că a ajuns la finalul listei, am dat în sfârșit să scot ouăle din frigider, dar după l-am auzit adăugând încă ceva, mai exact zicându-mi să le bag înapoi. Am aprobat din cap și, conformându-mă, i-am aruncat o privire pe după umăr când s-a apropiat de mine.
- O să am grijă. Știu că sunt un dezastru cu mâncarea, dar cu sarcina asta mă descurc. Doar... să nu lipsești prea mult.
Pentru că progresele mele de aici nu vor fi uluitoare, însă am început totuși să scot, pe rând, ce îmi înșirase el cu câteva momente în urmă.
Erau drăguțe, ce-i drept, momentele de genul pe care le împărțeam din când în când. Uneori se întâmpla să nu putem petrece prea mult timp împreună, ori din cauza programului meu de la școală, ori pentru că era el plecat cu treabă, sau doar pentru că mă izolam eu în cameră, încercând să îmi bag mințile în cap.
Din ce citisem în diverse articole de pe internet evitarea interacțiunii cu alți oameni putea agrava problemele psihice, dar tot pe internet scria că dacă sughiți e posibil să ai cancer, nu? Ce să mai spun că, problemele și gândurile mele se amplificau mai mult când stăteam în preajma lui decât atunci când stăteam singură. Însă, până la urmă, era tatăl meu. Singura persoană care a avut întotdeauna grijă de mine, singura persoană care numai să fie ținută la distanță nu merita. Dar era greu să te prefaci mereu și să îți pui întrebări, înainte de orice acțiune, legate de cât de adecvat e să faci un lucru sau altul.
Trăgându-mi un scaun până în dreptul dulapului în care știam că ținem făina, am reușit să o cobor lângă restul ingredientelor și, oftând, m-am dus după el, prinzându-l din urmă.
- Tati..? îi atinsesem, în treacăt, umărul, pentru a-i atrage atenția. Și am zâmbit strâmb, uitându-mă într-un punct imaginar de pe podea. Îmi mai... uhm, povestești, te rog, de mama..? Cât timp fumezi. Oricum nu mai am ce face singură pentru pizza și...
Am ridicat din umeri, ridicându-mi privirea înspre el. Nu îmi lipsea mama. Adevărul e că nu îmi aminteam nimic de ea și, poate din cauza asta, voiam să îl aud pe tata vorbind de ea. Simțeam, sincer, doar o vină autoindusă față de ea, căci în afară de asta, dorul, iubirea și restul erau absente.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Nisao
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Ima la data de Mar Feb 20, 2018 7:11 pm

Nicholas Phillips

Să nu lipsesc prea mult... Să nu lipsesc... Mi-ar simți absența, oare? mă gândeam eu, de vreme ce îmi făceam calea către Iadul angelic, înecat în fum de țigară. Acelea erau singurele momente în care uitam de mine însumi și de responsabilități, pentru că, de regulă, gânditul te seacă de puteri.
Îmi scuturasem capul, parcă coborând acele idei din capul meu pe o scară imaginară. Îmi plăcea să le proiectez parcă pe un perete și apoi să mă descotorosesc de ele, căci de multe ori nu aveau sens. Întreaga-mi ființă nu avea un rost dar îl căpătasem prin Leila. Trebuia să trăiesc numai pentru ea; acesta era singurul meu vis. Și să-i asigur strictul necesar.
Am simțit prezența Leilei numaidecât, mă bucuram că era vioaie și fericită. Sau cel puțin așa îmi plăcea să cred, era o copilă care nu merita să aibă remușcări. Mai ales nu din cauză că eu nu i-am oferit ceea ce avea nevoie.
Întotdeauna am încercat să-i ofer iubire care să compenseze cât pentru doi părinți, am ascultat-o pe cât am putut și... Problema era că eu nu sunt femeie. Nu sunt mamă, nu am acel instinct, nu pot simți mereu dacă ceva e în neregulă. Mi-era teamă că făceam ceva greșit și asta mă măcina până în adâncul sufletului. Se pare că am și așa ceva.
I-am zâmbit cald, atingându-i creștetul capului cu mâinile-mi reci. În cazul meu, mâinile-mi sunt reci, sângele rece, iar inima... Ei bine, trăiesc cu un singur scop.
- Da, tati. M-am gândit câteva secunde, meditând în special asupra minciunii pe care aveam de gând să o scot printre buze.
I-am făcut semn să vină pe balcon, așezându-i și ei un scaun față în față cu mine. Îmi așezasem țigara în gură, aprinzând-o cu bricheta mult căutată. Cu ce puteam începe, totuși? De ce trebuia să mint de fiecare dată? Dacă afla adevărul, ar fi fost foarte dezamăgită. Iar dacă îl afla de la mine, ar fi fost la fel de dezamăgită.
- Păi... Mama ta a fost o femeie cu o piele palidă, incredibil de fină. Parcă era de porțelan. Iar părul-- Cred că ți-am mai povestit de portretul fizic. "Portret al artistului la tinerețe" Dar avea un suflet incredibil de cald, o inimă pură. Avea acel ceva pe care nu-l poți găsi la multe femei. Remarcasem că îmi aducea mai multă fericire zilnic decât aș fi putut eu să-i aduc întreaga viață.
Nu neg, îmi era chiar ușor să mint dacă mă gândeam în locul unei femei pe care nici nu am cunoscut-o vreodată să fie Leila. Am pufăit din țigară cu nesaț, uitându-mă în ochii fetei. Mă bucuram că acum aveam un moment în care să uităm de responsabilități, de griji.
- Mi-a lăsat cea mai de preț comoară pe care o poate avea un om. Ești specială, să nu uiți că orice ar fi îți sunt alături. Voi face tot posibilul să îți procur tot ceea ce ai nevoie, draga mea.
Știam că fericirea nu stătea doar în bani dar, pe cine păcălesc? Fericirea se sprijină pe bani ca și polițistul de gard. Cade gardul; cade polițistul. Își sparge capul într-o cărămidă și moare. Totuși, mai importantă decât banii era iubirea, cel mai complicat sentiment.

Ima
Shy
Shy

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Nisao la data de Mier Feb 21, 2018 12:25 am

● Leila  -  ᴾʰᶤˡˡᶤᵖˢ ●

.
.
.

ᴵ'ᵐ ᶰᵉᵒᶰ ᵖʰᵒˢᵖʰᵒʳᵉˢᶜᵉᶰᵗ

M-am bucurat sincer când a acceptat să îmi vorbească, mai mult pentru că adoram să stau cu el și să îl ascult povestindu-mi orice, decât datorită subiectului în sine și, așezându-mă pe scaun, cum îmi indicase el, am așteptat să înceapă. Am schițat un zâmbet slab când am auzit aceeași descriere fizică a unei persoane, dacă e să mă iau după adjectivele menționate acum sau în dățile anterioare, extrem de frumoasă. Apoi, continuând să ascult, m-am forțat să îmi mențin expresia fericită. Vorbea de ea de parcă ar fi fost un înger, cine știe ce minune; "un suflet incredibil de cald, o inimă pură"... Aproape că mă îndoiam că femeia pe care mi-o descria fusese într-adevăr mama. Mă miram cum din părinți atât de perfecți a putut ieși o persoană ca mine și, din pricina faptului că nu menționase până acum niciodată vreun defect de-al ei, mă făcea tot mai mult să cred că era lipsită de așa ceva.
Am înghițit în sec, în momentul în care mi s-a adresat în mod direct, făcându-mă să îmi îndrept privirea înspre altă parte, ca să i-o evit pe a lui. Nu eram nici o "comoară", nici o persoană specială, ci mai degrabă o ciudată, însă el, din fericire, nu observase asta. El încerca doar să mă facă fericită, să îmi asigure tot. Era un tată cum mulți copii și-ar fi dorit și, deși știam că nu îl meritam, în niciun caz nu aș fi renunțat la el.
Oftând, mi-am ridicat privirea, întâlnindu-i din nou ochii.
- Știu și... îți mulțumesc pentru tot.
Inclusiv pentru discuția asta, din care nu am putut însă decât deduce, din nou, că mama e o străină pentru mine. O străină pe care tati o iubise mult, într-un mod în care eu nu aveam nicio șansă de a fi iubită de el. O străină care îi aducea fericire și, cu toate că era inutil să mă compar cu ea, nu m-am putut abține.
- Eu, uhm... Și eu îți aduc fericire, nu..?
Speram că da. Știam că poate nu la fel de multă ca acea femeie, ca mama, dar eram copilul lui, mă iubea mai mult decât orice, puteam vedea asta clar. Și totuși, făceam eu vreodată ceva ce l-ar putea face pe el fericit? Îi făceam rost numai de griji și de treabă în plus, iar el se ocupa de toate mereu. Cum se întâmplase și acum, de altfel.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Nisao
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Ima la data de Sam Feb 24, 2018 10:02 pm

Nicholas Phillips

Aș fi murmurat "Pentru ce să îmi mulțumești?", dar nu își avea sensul. Adevărul era că am făcut tot ce puteam ca să îi fiu alături, acum e problema mea dacă m-am atașat prea mult de ea. Toți banii pe care îi făcusem erau numai pentru noi.
Am zâmbit la întrebarea ei, fiind sigur de răspuns. Nu înțelegeam de ce s-ar îndoi de asta, de ce avea atât de puțină încredere în mine și, mai ales, în ea însăși. Care ar fi fost motivul meu de a trăi, atunci? Nu, aș fi fost doar o enigmă, un anacronism mutilat de timp. Am tăcut pentru câteva momente, lăsând-o intenționat pe jar.
- Acum doar tu ești fericirea mea. Și nu mai am nevoie de nimic altceva, îmi aduci mai multe bucurii decât aș fi putut avea, faci fiecare moment să pară o eternitate. Uneori chiar mi-e teamă de trecerea timpului, dar mereu mai faci câte un pas, îți clădești propria personalitate, devii... tu. Nu te mai îndoi de răspunsul la această întrebare.
Apucasem să o văd mergând, alergând, vorbind, privind, trăiam prin ea. Venise ca o lumină în viața mea și, pe cât de complicat a fost să o cresc având în vedere că și eu eram tânăr, pe atât de satisfăcător a fost. Eram un om împlinit?
Am tras fumul de țigară, privind către orașul luminat de razele soarelui. Câteodată, doar aici îmi găseam liniștea. Privind de sus, urbanitatea căpăta un iz de simplitate, nu doar de încâlceală. Noaptea activam cel mai mult, chiar și în acea seară trebuia să mă ocup de alte treburi.
- Mi-e teamă că o să fie nevoie să comandăm pizza, de fapt. spun râzând, știind că eu făceam doar mâncare destul de simplă. Și asta se presupunea că ar trebui să fie simplă. Sau ne descurcăm noi. Putem căuta o rețetă pe internet.
Nu m-am născut bucătar. De altfel, învăț pe parcurs toate acestea, cum am învățat să fiu și tată, și mamă, și frate, și ospătar, spălător, prieten, agent de economii iar lista continuă.

Ima
Shy
Shy

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Nisao la data de Dum Feb 25, 2018 3:57 pm

● Leila  -  ᴾʰᶤˡˡᶤᵖˢ ●

.
.
.

ᴵ'ᵐ ᶰᵉᵒᶰ ᵖʰᵒˢᵖʰᵒʳᵉˢᶜᵉᶰᵗ

Recunosc că luasem tăcerea lui ca un semn rău. Deja îmi imaginam că nu știe cum să îmi spună că "nu" într-un mod cât mai drăguț și că de aceea nu zicea nimic. Dar apoi a început să inșiruie cuvinte și m-a făcut să mă pierd. De unde avea talentul ăsta de a spune toate acele lucruri, nu puteam ști. Era, pur și simplu, ca și când ar fi vorbit prin citate, ca și cum stătuse zeci de ore să născoceacă acele aglomerări de cuvinte, care sunau magic atunci când le rostea el.
Fața mi se luminase și, când a terminat de vorbit nu am putut decât să dau din cap aprobator, abținându-mi impulsul de a sări pentru a-l lua în brațe. Stăteam și digeram tot ce îmi spusese și încercam să îl cred. Fac pași și devin eu..? E greu să fiu eu. De fapt, nu pot niciodată să fiu eu, nu în totalitate. Poate că nu doar sentimentele îl fac pe om, dar ce e o persoană fără acestea? Un corp gol, ghidat doar de rațiune? Care trăiește pentru ce?
- O să... încerc să nu o mai fac. Să mă îndoiesc. Da. Uneori doar îmi e că îți fac prea multe probleme.
Am ridicat din umeri, sprijinindu-mi capul în palme. Nu eram un copil rebel și îl ascultam, în general, dar... dar.
El, pe de altă parte, era cel care îmi îndrumase pașii până acum și datorită lui nu ajunsesem în cine știe ce tragic fel. Vedeam în el nu doar o sursă de sprijin și dragoste necondiționate, ci și un exemplu în mai toate privințele.
- Hmh, comandăm?
Adică nu aveam nimic în potrivă, atâta timp cât urma să am ce mânca.
- Sau așa, cum vrei tu. Nu țin neapăraț să o facem noi. Știm amândoi că te-ai chinui mai mult singur.
De altfel ne-ar fi luat mai mult și... poate are treabă, sau cine știe?
- În seara asta vei fii acasă? am întrebat, încercând să nu trădez mai mult decât curiozitate prin voce. Nu voiam să îi induc vreo stare anume, mai ales că el făcea sacrificii pentru mine mereu. Nu aveam dreptul de a mă plânge de momentele în care nu era prezent, când nu se întâmplase niciodată să am nevoie de el și să nu fie acolo pentru mine.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Nisao
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Ima la data de Mar Feb 27, 2018 1:59 pm

Nicholas Phillips

Hmm... Niko, trebuia să te gândești mai mult la asta, dar ție îți e imposibil să faci o diferență între gândit și simțit. Până la urmă, era logic ca Leila să-și facă complexe inutile, mai ales când eu o lăudam pe mama ei. O mamă fictivă. Superb.
- Nu îmi faci probleme, iar dacă tu o să ai probleme, totul se rezolvă.
Cu bani, fără bani, cu intervenția mea, orice ar fi fost, voiam să trăiască fericită și să-și facă un viitor. Nu voiam să simtă lipsa a cuiva care nu există. Ar fi trebuit să o caute, să-i fie alături, să o sprijine, să o ducă la școală, dar eu am fost cel care a făcut asta.
Probabil se simțea faptul că eu nu eram în stare de multe lucruri, până la urmă, eu însumi eram destul de tânăr. Practic, când mi-am luat angajamentul de a o crește, eram un tânăr care nu știa ce vrea de la viață.
În schimb, acum știam cu siguranță care era scopul meu, de asta mai existam. Se puteau întâmpla atâtea iar eu încă trăiam. Nu cred în Dumnezeu dar cred în destin și în ceea ce m-ar putea motiva ca să rămân alături de această copilă. Și era doar a mea.
- Hmphh... Cât despre pizza, dacă dorești, o vom comanda. Nu sunt un bucătar bun.
Curățător de haine, de covoare, administrator al banilor, psiholog, pedagog, profesor, prieten, chelner--
Gândurile mi-au fost întrerupte de altă întrebare. Știam că urma să vină, eram pregătit și nu prea. Era dureros să zic mereu același lucru iar ea să fie nevoită să fie singură. Din fericire, seara aceasta era puțin diferită.
- Ar trebui să plec la 10 și jumătate, deci nu mai trebuie să fiu acolo la 7.
Și nici nu urma să dureze prea mult. Probabil aveam să mă întorc acasă pe la miezul nopții, doar dacă nu apăreau complicații. De obicei, gestionam situațiile de genul destul de bine dar mereu puneam sub semnul întrebării anumite chestii. Aveam o urmă de îndoială în glas de fiecare dată, nu știai când trebuia să te duci mai devreme.
Îmi stinsesem țigara respectivă și am lăsat chiștocul în scrumieră, după care mi-am făcut drumul înspre bucătărie. Mi-am luat unul din telefoanele de pe raft, mai precis, cel personal, pentru că nu-mi permiteam să apelez de pe telefonul de serviciu.
Și-așa, pentru siguranță, schimbam cartelele la 2-3 convorbiri telefonice. Căutam să fiu precaut cu tot ceea ce se întâmpla.

Ima
Shy
Shy

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Nisao la data de Mar Feb 27, 2018 10:15 pm

● Leila  -  ᴾʰᶤˡˡᶤᵖˢ ●

.
.
.

ᴵ'ᵐ ᶰᵉᵒᶰ ᵖʰᵒˢᵖʰᵒʳᵉˢᶜᵉᶰᵗ

Oh, dar chiar am probleme. Probleme greșite, imposibil de discutat, imposibil de rezolvat și imposibil de dedus, dar în afară de asta, sunt bine. Sunt, nu-i așa? Și nu aș vrea să îi dau de înțeles contrariul, nu când se chinuie atât în fiecare zi să îmi fie mie bine, când nici nu pot număra toate sacrificiile pe care le face pentru mine, la cât de multe sunt. Și nici nu voiam și nu îmi permiteam să îl contrazic. "Totul se rezolvă" - da. De fiecare dată când am întâmpinat vreo dificultate despre care am putut vorbi, el a făcut-o să dispară. Dar de ce, acum, cea de care nu puteam să scap părea mai grea și mai apăsătoare decât toate cele din trecut la un loc? Poate așa e când trebuie să confrunți lucrurile singur, poate asta înseamnă să crești și să te maturizezi.
Dar, acum pe bune, sunt un plod de cinșpe ani, răsfățat de tată și imatur peste măsură. Ce vrea viața să îmi spună?
Am aprobat din cap, pentru comandat, cercetând absentă cu privirea priveliștea pe care o aveam în față. Încă înecată în propriile gânduri, nu am reacționat imediat ce mi-a răspuns, pomenind de ora la care pleacă. Abia după câteva secunde, după ce deja se ridicase și intrase în bucătărie, am realizat de fapt ce spusese. Practic, până la zece și jumătate avea să stea acasă, având deci seara pentru noi, spre deosebire de majoritatea celorlalte dăți în care era plecat și...
- Adică...
Am clipit de câteva ori, întorcându-mi privirea înspre direcția în care plecase, ridicându-mă în fugă de pe scaun și prinzându-l din urmă tot în fugă. Prin "prins din urmă" totuși mă refeream la prins în adevăratul sens al cuvântului, căci odată ce am ajuns la o distanță potrivită de el, i-am sărit în spate, zâmbindu-i larg și sărutându-l pe obraz. Este posibil să îmi fi ieșit și un "yay" fericit pe gură, asta dacă nu l-am spus doar în gând, pentru mine.
- Și, în afară de plecatul la zece jumate, mai ai treabă în seara asta? Ne putem uita la un film? Sau să ieșim la plimbare după ce mâncăm? Sau...
Îhm, e adevărat că spusese "ar trebui" și deci nu era totul sută la sută sigur, dar, adică, așa era cel mai probabil. Cu toate astea, am lăsat-o cu entuziasmul mai moale, fără să cobor pe propriile mele picioare însă, pentru că... nu știu.
- Sau, ahm... adică dacă ai altceva de făcut e în regulă.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Nisao
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Ima la data de Mier Feb 28, 2018 2:39 pm

Nicholas Phillips

Pentru câteva momente, aveam impresia că nu avea de gând să mai zică ceva in legătură cu faptul că stăteam mai mult acasă, mă simțeam străin în propria casă dintr-odată. Nu era vina ei, eu nu știam să mă fac plăcut față de ea.
Niciodată nu m-am simțit atât de descurajat cum mă simțeam când nu îi păsa de mine. Sau poate că o făcea, dar în felul ei și în felul în care, probabil, am crescut-o. Era destul de matură ca să facă niște alegeri, însă era legată de mine până la majorat.
Am tresărit atunci când s-a urcat în spatele meu și am prins-o de coapse, ca să nu cadă. Nu m-am putut abține să las un chicot să-mi părăsească buzele, mă bucuram că, de fapt, mă înșelasem în anumite privințe. Până la urmă, m-am bucurat de moment și am început să mă plimb cu ea în spate prin casă.
- Păi, eu întotdeauna aleg ce să facem pentru că efectiv nu am de ales decât să plec. Dar am putea lua cina și aș putea să îmi pun ceva de băut, cum o să îmi revin până la ora aceea. Plus că acum nu se supără nimeni dacă mai întârzii puțin.
Nope, nu se supăra nimeni. Uneori mai e nevoie să pun piciorul în prag. Dacă nu eu, atunci cine să îmi acorde timpul liber? Numai eu aveam puterea de a-mi organiza timpul și de a fi mai aproape de Leila.
Am luat telefonul și am apelat pentru a comanda pizza, lăsând-o pe fată să stea cocoțată în spatele meu. Eu am mai zis că e o maimuțică dar ea nu m-a crezut, nu...
- În regulă. Mulțumesc, la revedere! Mi-am întors capul și i-am zâmbit, așteptând să văd ce mai face. Până la urmă, ce dorești să facem?
Eu nu obișnuiam să mă uit la filme în ultimul timp sau să mă plimb fără un rost anume, dar voiam să mă simt din nou adolescent. Pentru că odată făcusem și eu aceste lucruri. Odată bâjbâiam și experimentam de toate. Odată ignoram sfaturile date de părinți. Odată m-am implicat în afaceri cu droguri... Și am ajuns fericit acum.

Ima
Shy
Shy

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Nisao la data de Mier Feb 28, 2018 5:19 pm

● Leila  -  ᴾʰᶤˡˡᶤᵖˢ ●

.
.
.

ᴵ'ᵐ ᶰᵉᵒᶰ ᵖʰᵒˢᵖʰᵒʳᵉˢᶜᵉᶰᵗ

Poate că nu era mult, însă pentru mine, faptul că puteam sta atât de aproape de el fără să dau de bănuit sau să pară situația ciuată, reprezenta un motiv de fericire. Și chiar îmi simțeam inima bătând mai tare și zâmbetul mai greu de șters de pe chip, dar știam că mă amăgeam singură. Cu toate astea, tot nu am coborând, bucurându-mă de mica plimbare prin casă și făcând liniște cât timp a vorbit la telefon cu ăia de la pizza. Ei bine, da, gătitul de pe ziua de azi a fost într-adevăr solicitant. Urmează cea mai grea parte, totuși: așteptatul.
Nu comentasem nimic în legătură cu pusul a ceva de băut, căci ar fi fost absurd să zic ceva, în condițiile în care el era adultul. Aveam, ce-i drept, colegi cu părinți alcoolici care îmi povesteau lucruri ce îmi creaseră o impresie nu prea plăcută față de persoanele care beau mult, însă cu tati nu se punea problema asta. Nu țin minte să îl fi văzut vreodată exagerând, iar aici vobeam despre orice, nu doar despre alcool. Părea să mențină un echilibru în viața sa care mie cu siguranță îmi lipsea. În cazul meu, toate se aflau la câte o extremă.
Odată ce s-a întors înspre mine, i-am zâmbit înapoi, ridicând din umeri. Ce doream să facem, de fapt? Mie mi-ar fi convenit până și doar să stăm așa, fără a face de fapt nimic, cât timp petreceam timpul împreună. Totuși...
- Hmm... E bine cum ai spus tu. Dar până ne vine cina, hai să vedem un film. A scos Netflix ceva recent și avea recenzii bune, sau... mai era ăla de la Marvel. Vedem noi după aceea.
Sărind totuși din spatele lui, m-am îndreptat înspre bucătărie, începând să pun înapoi tot ce scosesem din frigider, ținând cont că nu mai aveam ce face cu toate ingredientele acelea acum.
- În cât timp au spus că ajunge pizza?
Nu, nu fusesem atentă la asta, chiar dacă aș fi putut auzi conversația foarte ușor. Nu, căci pur și simplu, mintea mea numai acolo nu fusese atunci.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Nisao
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Ima la data de Mier Feb 28, 2018 9:55 pm

Nicholas Phillips

Am dat din cap în semn afirmativ, murmurând că prefer Netflix. Cred că Netflix and chill era o idee dar, dacă stau să mă gândesc, nu în sensul acela al cuvintelor. Nu, eu mă gândeam să stau puțin amețit în pat și doar să mă uit la un film ales de ea.
- Nu mi-au spus. Dar considerând că am apelat la pizzeria mea preferată care e în capătul celălalt al orașului, va durea minim o jumătate de oră.
Până la urmă, nu era atât de urgent. Doar nu comandasem o ambulanță. M-am dus după ea în bucătărie și am căutat în raft sticla de vin pe care o păstram. De obicei, beam prin baruri dar nu o făceam niciodată în exces. Aveam un copil de crescut.
- Ia un loc. Uite, îți luasem o amandină și uitasem de ea, e undeva prin frigider.
Scotocesc printre celelalte alimente care erau puse destul de anapoda și o găsesc într-un final, dar era puțin turtită. Să menționez că trebuia să aibă o inimă pe ea?
- Imaginează-ți că inima aia arată cum trebuie. Cu plăcere!
Mi-am aruncat fundul pe fotoliul din sufragerie și am turnat puțin vin într-un pahar, începând să beau. Nu cred că eram o priveliște prea frumoasă sau vreo companie plăcută dar acesta eram eu câteodată și nu mă puteam abține.
Aveam unele plăceri ale mele, cum ar fi băutul ocazional și fumatul zilnic. Un Nicholas care nu fumează nu e Nicholas. De obicei, eram responsabil și nu se putea întâmpla nimic. În caz că adormeam... Probabil era o problemă, căci îi promisesem o cină. Deci nu voiam să beau atât de mult.
- Deci, care e serialul?

După ceva timp a cărui noțiune i-am pierdut-o, am început să mai mănânc din acea pizza. Am lăsat paharul de vin pe care îl umplusem de prea multe ori, punând sticla deoparte. Speram doar că nu am distrus momentul. Problema era că băusem pe stomacul gol, ceea ce doar mă amețise puțin.
- Uhm... Cum mai e cu școala? Nu mi-ai spus cum te înțelegi cu acel coleg nou.
Poate chiar s-ar fi împrietenit, cine știe. Voiam tot ce era mai bun pentru ea, dacă Leila era fericită, eu eram împlinit. De la un timp, nu îmi mai păsa atât de tare de mine. Preferam să înghit eu în sec și doar să o privesc, de la distanță. Era doar un copil.
Nici nu mă încumetam să mă ridic de pe scaun, deși aveam nevoie de o țigară. Nu eram beat dar eram deja cu gândul în altă parte, ceea ce mă întrista într-un fel. Eram o durere în cot, probabil chiar inutil.

Ima
Shy
Shy

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Nisao la data de Joi Mar 01, 2018 12:41 am

● Leila  -  ᴾʰᶤˡˡᶤᵖˢ ●

.
.
.

ᴵ'ᵐ ᶰᵉᵒᶰ ᵖʰᵒˢᵖʰᵒʳᵉˢᶜᵉᶰᵗ

Probabil ar fi trebuit să prevăd asta, dar am realizat târziu că probabil va trebui să revăd tot ce vizionasem cu el pentru a înțelege ce se petrecea, care era plotul și tot, iar asta deoarece nu mă putusem concentra pe ecranul din fața mea, cât el era lângă mine, așa... prezent.
Cu toate astea, acum eram un copil fericit, mâncasem desertul înainte de masa principală (ups) și acum mă concentram pe a doua felie de pizza, peste care nu cred că totuși ar mai fi intrat ceva apoi. Nu obișnuiam să mănânc mult, uneori ba fiindcă uitam, alterori pur și simplu nu îmi era foame, însă de data asta chiar mă săturasem.
Și am clipit buimacă în momentul în care l-am auzit, întrebându-mă de nu știu ce coleg nou. Dar mi-am amintit ulterior și da, într-adevăr aveam așa ceva, se mutase de vreo două săptămâni la noi în clasă și numele lui începea, cred, cu... A? Sau cu O? În orice caz, cu o vocală, parcă.
Terminând de mestecat și înghițind, mi-am trecut limba peste buze (simțisem că mi-a rămas niște sos pe undeva și din cauza aceea), apoi l-am privit, ridicând din umeri.
- La școală mă descurc. Materia mi se pare ușoară până acum, pe la toate obiectele, dar va trebui să recapitulez totul înspre sfârșitul săptămânii viitoare. Urmează niște teste destul de importante și vreau să rămân printre primii cinci din clasă, după ce se trage linia.
Întinzându-mă după un șervețel, am făcut o pauză din vorbit, prelungind-o doar câteva secunde, ca să mă gândesc dacă eu chiar interacționasem cu A... ăhm, O... în fine.
- Legat de colegul nou, nu știu. Pare de treabă, n-a intrat în conflicte cu nimeni, dar știi și tu, abia de a ajuns. Sincer nu am prea vorbit cu el, dar de ce întrebi?
Între timp, mă bucurasem când am văzut că a pus vinul deoparte, căci chiar dacă nu schițasem nimic, numărasem în gând fiecare pahar pe care îl băuse. Acum speram doar ca numărul să rămână intact, adică să nu mai crească, dar nu mă puteam plânge. Părea același ca întotdeauna, deci presupun că nu exista vreo problemă, în afara celor din capul meu.
Colegi idioți. Numai pentru a băga spaima în oameni sunt buni și ei.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Nisao
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Ima la data de Sam Mar 03, 2018 10:46 am

Nicholas Phillips

O ascultam cu atenție, mușcând cu poftă din felia de pizza. Nu era deloc rea, dimpotrivă, dar începeam deja să regret faptul că băusem înainte să mănânc. În primul rând, nu era momentul potrivit să fiu varză, poate mă descurcam eu cumva să par cât de cât normal.
În schimb, normal la cap nu am fost niciodată. Ea nu știa dar aveam tulburare bipolară, ceea ce îmi îngreuna viața de zi cu zi. Luam medicamentația corespunzătoare, doar că nu trebuia îmbinată cu alcoolul. Ups.
- Înțeleg, dar o să te descurci tu și la acele teste. E mai greu și faptul că trebuie să înveți zilnic e solicitant. În orice caz, cel mai bine e să înveți la momentul potrivit materia potrivită. Altfel...
Altfel ajungi ca mine, însă nu am mai menționat asta. Eu făcusem liceul de artă numai ca să fac o școală, după care am început o facultate de teatru. Evident, nu am terminat-o, eu aveam alte treburi cum ar fi să am grijă de mine și de Leila. Și a fost cel mai frumos lucru, nu regret nimic.
Am dat din umeri nonșalant, neștiind nici eu însumi de ce întrebasem asta. Memoria de scurtă durată devenea din ce în ce mai vagă, dar asta probabil pentru că am combinat alcoolul cu pastilele. Oricum, nu era nicio problemă majoră în legătură cu acest lucru.
- Doar întrebam... Până la urmă, eu la vârsta ta eram destul de nepăsător față de relațiile cu cei din jur. La un moment dat vei întâlni pe cineva și te vei simți cu adevărat împlinită, de parcă nimic nu ți-ar lipsi. Așa mă simt eu acum, sunt fericit.
Adevărul era că mă atașasem enorm de Leila și m-aș fi simțit incomplet fără ea. Îmi repetam mereu că eu nu știu ce fac și că ea e doar un copil, doar că țineam mai mult decât ar trebui la ea. Nu voiam să îi fac rău în vreun fel, de aceea preferam să ies în baruri pe timp de noapte. Dimineața eram ca nou pentru că nu puteam să-mi arăt slăbiciunile.
- Viața mea a fost mai frumoasă de când te am pe tine alături, ai apărut în calea mea ca o rază de lumină.
Nu mai realizam ce ziceam deja. Asta era o problemă dar treceam eu cumva și peste asta. Cât despre filmul vizionat, nu reținusem mai nimic. Aveam alte gânduri infuzate în vin roșu și în întuneric. Nu ținusem cont câte pahare băuse dar erau îndeajuns încât să nu mă clatin prea rău.

Ima
Shy
Shy

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Nisao la data de Lun Mar 05, 2018 1:54 am

● Leila  -  ᴾʰᶤˡˡᶤᵖˢ ●

.
.
.

ᴵ'ᵐ ᶰᵉᵒᶰ ᵖʰᵒˢᵖʰᵒʳᵉˢᶜᵉᶰᵗ

Momentul potrivit și materia potrivită? Da, potrivită și de multe ori inutilă, însă măcar atât puteam face și eu, în schimbul a câte făcea el pentru mine. Până la urmă, aveam timp din plin, deci nu îmi era greu să găsesc și pentru învățat, iar dacă luam note mari îl făceam și pe el mândru. Sau, măcar încercam.
- Nu e chiar atât de greu încât să nu fac față.
Terminându-mi felia de pizza, m-am ridicat pentru un pahar cu apă. Teoretic trebuia să beau măcar un litru jumate pe zi, dar practic abia după paharul ăsta aveam să fi băut... ăhm, cam jumătate de litru. Convenabil, presupun. Sau nu? Ehh...
- Presupun atunci că știu pe cine semăn, am replicat râzând, așezându-mă apoi lângă el. Nu știu dacă era tocmai nepăsare în cazul meu, dar mă simțeam izolată, deci îmi venea greu să interacționez prea mult. Încercam să mă integrez, să mai stau în grupuri și să vorbesc despre temele pe care toată lumea le aborda la vârsta asta, dar nu mă simțeam nicăieri cu adevărat la locul meu.
Îl analizam atentă, fără a-mi lua privirea de la el, în timp ce continua să îmi vorbească. Din nou, părea că mai mult recită, dar acum avea legătură și cu alcoolul, sau doar mi se părea mie?
- Nu am nevoie să mai întâlnesc pe nimeni. Oricum nimeni nu s-ar potrivi cu ceea ce vreau.
"Nimeni în afară de tine" era de fapt adevărul, dar era atât de greșit încât aproape că nici nu mă simțeam prost pentru că mint.
- Uhm... Tu te simți bine, nu?
Mi-a căzut din nou privirea pe sticla de vin și pe pahar. Voiam doar să mă asigur...

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Nisao
Administrator
Administrator

feminin